sobhe-no.ir
1455
دوشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۱
12
خبــــر

«ورود باری‌به‌هر‌جهت‌ها ممنوع!» در شماره جدید «شیرازه کتاب»

«صبح‌نو» نشریات کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

تابستان خواندنی

مرضیه کیان خبرنگار فرهنگی

صبح نو

«صبح‌نو» نشریات کودک و نوجوان را معرفی می‌کند

تابستان خواندنی

مرضیه کیان خبرنگار فرهنگی

با شروع فصل تابستان و فراغت کودکان و نوجوانان از درس و تحصیل، فرصت بسیار مناسبی فراهم می‌شود تا این قشر فعال و پویای جامعه، به برخی فعالیت‌های جانبی با آسودگی خاطر و زمان گسترده‌تری بپردازند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، کودکان و نوجوانان از گوشی‌های هوشمند برای پر کردن زمان‌های فراغت خود استفاده می‌کنند.
در دهه‌های 60 و 70 باتوجه‌به اینکه فضای مجازی، مثل امروز، گسترده و در دسترس نبود، مجلات و نشریات ادواری، یکی از مهم‌ترین رسانه‌هایی بودند که همه رده‌های سنی، به‌خصوص کودک و نوجوان، برای کسب اطلاعات، سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت به آن‌ها مراجعه می‌کردند.
 اما به مرور زمان، رسانه‌های برخط و فراگیرتر، مثل شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها، جایگزین مجلات چاپی و نشریات کاغذی شدند. به همین دلیل تعداد زیادی از مجلات که گروه سنی کودک و نوجوان مخاطب آن‌ها بودند، یا فعالیت خود را متوقف کردند یا با یک تغییر رویکرد، محتوای تولیدی خود را در قالب همین رسانه‌های دیجیتال منتشر می‌کنند.
اما در این بین، هنوز هم نشریاتی هستند که به‌صورت هفتگی یا ماهانه، اقدام به چاپ و توزیع مجلات کودک و نوجوان می‌کنند. تعدادی از آن‌ها با سابقه چند 10ساله، که همچنان بر سنت انتشار نسخه چاپی مجلات خود پایدار مانده‌اند، توانسته‌اند از بین کودکان و نوجوانان نسل‌های جدید نیز، مخاطب وفادار خود را پیدا کنند.
با معرفی نشریات مناسب به کودک و نوجوان، می‎توان تا حد زیادی جذابیت خواندن را برای این قشر به وجود آورد و زمینه فرهنگ زیبای کتابخوانی را از این طریق برای کودکان و نوجوان به وجود آورد تا رده سنی کودک و نوجوان که نسل آینده‌ساز هستند، با این فضا انس بگیرند. در ادامه به معرفی برخی نشریات کودک و نوجوان پرداخته شده است.
 ماهنامه قلک؛ ماهنامه «قلک» نخستین نشریه‌ای است که سبک زندگی اقتصادی خردسالان را بهبود می‌دهد. ماهنامه «قلک» نشریه‌ای تمام رنگی است که در ۳۶صفحه در قطع ۲۱ در ۲۴سانتی‌متر برای گروه سنی سه تا هفت سال منتشر می‌شود. ماهنامه قلک، نخستین نشریه‌ای است که با هدف بهبود سبک زندگی اقتصادی خردسالان و آموزش مفاهیم این حوزه به آن‌ها از مردادماه ۱۳۹۳ منتشر می‌شود. مفاهيم اقتصادی كه در اين نشريه به آن پرداخته می‌شود شامل توجه به محيط‌زيست، كارگروهی، خلاقيت، استفاده صحيح از انرژی، حمل‌و‌نقل عمومی، آشنايي با شغل‌ها و... است. محتوای این نشریه را مطالبی مانند شعر، داستان‌هایی در قالب‌های گوناگون، بازی، کاردستی و سرگرمی تشکیل می‌دهد.
دو هفته‌نامه همشهری بچه‌ها؛ این نشریه برای کودکان ٧ تا ١٢سال و با رویکرد فرهنگی، ادبی منتشر می‌شود. این نشریه با قطع ۲۰ در ۲۷سانتی‌متر به همراه ضمیمه‌ای برای پدر و مادرها و هدیه‌ای برای مخاطبان در ۵٢صفحه به چاپ می‌رسد.
سرمقاله، خبر، نقاشی و دستنوشته‌های کودکان، گزارش، داستان، شعر، سرگرمی، علمی، ورزشی، معرفی کتاب، محیط‌زیست، سینما و آگهی بخش‌های گوناگون این نشریه است. به‌دلیل سادگی زبان و لحن صمیمی، توجه به شادی و محیط‌زیست مخاطبان زیادی را با سلیقه‌های گوناگون پوشش می‌دهد. نشریه ارتباط دوسویه‌ای با مخاطب خود دارد.
 نشریه نبات؛ ماهنامه نبات، نشریه تمام‌رنگی است که در ۶٨صفحه با قطع ٢١ در ٢٨ منتشر می‌شود. نشریه با تنوع موضوعی شامل شعر، داستان، بازی، سرگرمی، معرفی کتاب، کاردستی، دانستنی مناسب کودکان ٧ تا ١٢ سال است.
 نشریه نبات کوچولو؛ ماهنامه نبات کوچولو نشریه تمام‌رنگی است که در ۶٨صفحه با قطع ٢١ در ٢٨ منتشر می‌شود. نشریه با تنوع موضوعی شامل شعر، داستان، بازی، سرگرمی، معرفی کتاب، کاردستی، دانستنی مناسب خردسالان ٣ تا ۶سال است.
 نشریه بادبادک؛ دوماهنامه بادبادک ویژه کودکان سه‌سال به بالاست و از سال۱۳۸۱ در موسسه پژوهشی کودکان دنیا تهیه می‌شود.
 نشریه در قطع ۲۰ در ۲۲سانتی‌متر، چهار رنگ، باتوجه‌به صلح و دوستی و کودکان توانیاب منتشر می‌شود. موضوع‌های نشریه شامل سرمقاله، داستان، شعر و سرگرمی است. در قسمت «سخنی با بزرگ‌ترها» محور اصلی نشریه با اولیا و مربیان در میان گذاشته می‌شود.
 نشریه عروسک سخنگو؛ و ماهنامه عروسک سخنگو نشریه مستقل ادبیات مدرن کودکان ایران، با رویکرد هنری، ادبی و فرهنگی است. در این نشریه بخش‌های گوناگونی مانند سرمقاله، شعر، آشنایی با نویسندگان امروز و داستان در دو حوزه تالیف و ترجمه به چاپ می‌رسد. شعرها از دست‌اندرکاران نشریه یا شاعران جوان است. معرفی نویسندگان امروز با هدف آشنایی مخاطب کودک و نوجوان با نویسندگان موفق، با عنوان‌های گوناگون «روشنفکران کوچک دانش‌آموز»، «کودکی نویسندگان امروز»، «مصاحبه با نویسنده» و «کلاس» به چاپ می‌رسد. آثار و دستنوشته‌های مخاطبان شامل نقاشی، داستان، شعر ترجمه و نامه است. صفحه‌های پشت جلد این نشریه به نقاشی کودکان اختصاص دارد. نشریه در قطع رقعی، با جلد مقوایی، حدود ١۴۵صفحه به‌صورت سیاه و سفید به چاپ می‌رسد.
نشریه رشد کودک؛ صاحب‌امتیاز ماهنامه رشد کودک سازمان پژوهشی و برنامه‌ریزی آموزشی و انتشارات کمک‌آموزشی است. این نشریه تمام‌رنگی در ١۶صفحه، با قطع ٢٠ در ٢٨ و بهای ٢۵٠تومان به چاپ می‌رسد. مطالب آن شامل سرمقاله، شعر، داستان و دانستنی‌هاست. نشریه به‌سبب خلاقیت در ارائه مطالب در جذب مخاطبش موثر است. رویکرد این نشریه آموزشی، تحلیلی و اطلاع‌رسانی است. این نشریه در مدرسه‌ها در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.
 سه‌چرخه؛ «سه‌چرخه» ضمیمه رایگان روزنامه همشهری است که به‌صورت ماهنامه در آخرین پنجشنبه هر ماه به چاپ می‌رسد. این نشریه برای مخاطبان گروه سنی ۶ تا ۹سال به چاپ می‌رسد. سه‌چرخه شامل سرمقاله، خبر، داستان، شعر، سرگرمی، معرفی کتاب، ایران‌شناسی، بخش علمی و بخش ارتباط با مخاطب است. از ویژگی‌های این نشریه استفاده از داستان و شعر ترجمه و خبرهای كوتاه مناسب مخاطب مجله است. نشریه سه‌چرخه با تنوع موضوعی توانسته لحظه‌های شاد و سرگرم‌کننده‌ای برای مخاطب کودک خود فراهم کند. این نشریه در قطع ۱۷/۵ در ۱۴/۵سانتی‌متر، ۱۶صفحه و تمام‌رنگی منتشر می‌شود.
 دوچرخه؛ هفته‌نامه تمام‌رنگی «دوچرخه» برای نوجوانان منتشر می‌شود. این نشریه در قطع روزنامه‌ای ٢٢ در ٢۴ سانتی‌متر در ١۶صفحه با رویکرد اطلاع‌رسانی، فرهنگی، اجتماعی پنجشنبه‌ها به چاپ می‌رسد. این نشریه ضمیمه رایگان روزنامه همشهری است و شامل مطالب گوناگون ازجمله سرمقاله، خبر، گزارش، داستان، شعر، مصاحبه، علمی، اجتماعی، سرگرمی، ورزشی و آثار و دستنوشته مخاطبان است. به‌دلیل گوناگونی موضوعی، نشریه توانسته در جذب مخاطب موفق بوده است.
کوشش؛ گاهنامه کوشش، جنگی آموزشی- سرگرمی برای گروه سنی ۷ تا ۱۲سال است که با امتیاز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر می‌شود. مطالب نشریه شامل سرمقاله، داستان، شعر، سرگرمی، معرفی کتاب، موضوع‌های علمی و موسیقی است. آموزش در این نشریه از راه بازی و سرگرمی است. کوشش در قطع ۲۳ در ۳۳سانتی‌متر تمام‌رنگی با حدود ٧٢صفحه طراحی شده است.
نشریه داروگ؛ ماهنامه «داروگ» نخستین نشریه‌ محیط‌زیستی است که برای مخاطبان نوجوان منتشر می‌شود. داروگ ماهنامه‌ اختصاصی اطلاعات و آموزش حفاظت محیط‌زیست برای نوجوانان علاقه‌مند به محیط‌زیست است که در ۶۴صفحه در قطع ۱۶ در ۲۱سانتی‌متر منتشر می‌شود. انتشار این مجله از مهر ۱۳۹۴ آغاز شده است. محتوای این نشریه‌ تمام‌رنگی شامل گزارش، خبر، مصاحبه، مقاله، معرفی کتاب، فیلم و مطالب تولیدشده از سوی نوجوانان است.
نشریه بچه‌ها بشری؛ ماهنامه «بچه‌ها بشری»، نخستین نشریه ویژه کودکان نابینا و کم‌بیناست. نشریه در قطع ٢۴ در ٢۴ و ٢۶صفحه با درشت‌نویسی و خط بریل به چاپ می‌رسد. مطالب آن شامل سرمقاله، داستان، شعر، سرگرمی و دانستنی‌ها می‌تواند اوقات فراغت این کودکان را پر کند.

captcha
شماره‌های پیشین