sobhe-no.ir
1453
شنبه، ۰۱ مرداد ۱۴۰۱
2
تعقیب اختلاس گر مقیم کانادا هنوز ادامه دارد

فـــــــــــــراری

خانواده خاوری و رسانه‌های کانادایی هیچ واکنشی به انتشار این خبر نداشته‌اند. سبک و سیاق خبرهای منتشرشده در این خصوص، این گمانه را تقویت می‌کند که احتمالا این بازی رسانه‌ای ازسوی شخص خاوری و با هدف ردگم‌کردن کلید خورده است

سید شهاب‌الدین طباطبایی دبیرکل حزب ندای ایرانیان شد

نتایج برنامه‌های مسوولان باید در سفره مردم دیده شود

یک پاراگراف ، یک خبر

صبح نو

تعقیب اختلاس گر مقیم کانادا هنوز ادامه دارد

فـــــــــــــراری

خانواده خاوری و رسانه‌های کانادایی هیچ واکنشی به انتشار این خبر نداشته‌اند. سبک و سیاق خبرهای منتشرشده در این خصوص، این گمانه را تقویت می‌کند که احتمالا این بازی رسانه‌ای ازسوی شخص خاوری و با هدف ردگم‌کردن کلید خورده است

اختلاس گر بزرگ با خبر مفقود شدنش دوباره حاشیه‌ساز شده است. هرچند که برخی از رسانه‌های رسمی داخل کشور با انتشار خبر دستگیری فراری مقیم کانادا، گمانه‌زنی‌های اخیر درباره او را تایید کردند اما ارگان رسانه‌ای نزدیک به شورای عالی امنیت ملی انتشار خبر مفقود شدن خاوری را بازی رسانه‌ای وی و عوامل نزدیک به این مدیرعامل سابق دانست.  محمودرضا خاوری، مرد هزارچهره و مدیرعامل فراری که یازده سالی می‌شود به بهانه حضور در سمیناری در انگلیس، ایران را به مقصد بریتانیا ترک کرد و سر از کانادا درآورد، حالا مجددا خبرساز شده است. اختلاس گری که در طول این ‌سال‌ها پیگیری‌ها برای بازگرداندن وی بی‌نتیجه مانده، حالا شایعه گم شدنش موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفته است.
اواخر هفته گذشته برخی از رسانه‌ها خبر دادند که محمودرضا خاوری حدود یک هفته است که مفقود شده است. بعد از انتشار این خبر، برخی از رسانه‌های رسمی داخل در کشور خبر دستگیری محمودرضا خاوری را دادند؛ خبری که سریعا تکذیب شد و خبرگزاری قوه‌قضاییه (میزان)  به نقل از یک منبع آگاه قضایی نوشت: خبر بازگرداندن خاوری به کشور صحت ندارد. این منبع آگاه قضایی گفت: با وجود پیگیری‌های متعدد جمهوری اسلامی ایران از کانادا برای بازگرداندن محمودرضا خاوری به کشور اما متاسفانه دولتمردان این کشور هیچ‌گونه همکاری‌ای انجام نمی‌دهند. وی در پاسخ به اینکه طی ساعات گذشته اخباری درمورد بازگرداندن خاوری به کشور منتشر شده، آیا صحت دارد یا خیر؟ گفت: خبر بازگرداندن خاوری به کشور که طی چند ساعت گذشته فراگیر شده، صحت ندارد.
رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی هم خبرهای اخیر درخصوص ربایش و مفقودشدن محمود خاوری را جعلی و بازی رسانه‌ای خواند و نوشت: چند روزی است برخی حساب‌های فعال در فضای مجازی با ادعای مفقود شدن محمودرضا خاوری، مفسد فراری مقیم کانادا مدعی ربایش و انتقال او به ایران شده‌اند. این درحالی است که خانواده خاوری و رسانه‌های کانادایی هیچ واکنشی به انتشار این خبر نداشته‌اند. سبک و سیاق خبرهای منتشرشده در این خصوص، این گمانه را تقویت می‌کند که احتمالا این بازی رسانه‌ای ازسوی شخص خاوری و با هدف ردگم‌کردن کلید خورده است. خاوری مدیرعامل اسبق و فراری بانک ملی است که بیش از یک دهه قبل در پی اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی از کشور فرار کرد و به کانادا رفت. دولت کانادا با وجود تلاش‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران برای استرداد قانونی خاوری از طریق پلیس اینترپل، متاسفانه تاکنون هیچ‌گونه همکاری در این رابطه نداشته است.
 
فرار بزرگ
 شهریورماه‌90 بود که رسانه‌ها از کشف فسادی بزرگ در شبکه بانکی خبر دادند و نام «مه‌آفرید امیرخسروی» بر سر زبان‌ها افتاد، همچنین ردپای مدیران وقت بانک‌های ملی و صادرات در این پرونده دیده می‌شد. در جلسه دوازدهم دادگاه، متهم ردیف اول، مه‌آفرید امیرخسروی از دست‌های پشت پرده خبر داد و مستنداتی را همراه داشت؛ موضوعی که خاوری را هوشیار کرد تا از کشور بگریزد؛ البته او سال‌ها برای فرار خود برنامه‌ریزی کرده بود. پسرانش از سال‌81 در تورنتوی کانادا صاحب ملک و مال بودند و او خود سال‌۸۵ تابعیت کانادایی‌اش را به‌دست آورد و دارای دوتابعیت بود. همچنین براساس اطلاعات دفتر ثبت اسنادی در کانادا، در سال‌86 قبل از فرارش خانه‌ای را به قیمت سه‌میلیارد تومان خریداری کرده بود. جالب آنکه به گزارش پایگاه خبری «گلاب‌اندمیل»، در همان زمان خانواده خاوری از سال‌ها پیش از فرار او به کانادا حوزه نفوذ خود در تورنتو را توسعه داده‌اند. براساس مستندات دولتی، از سال86‌ خانواده خاوری به ‌نام‌های مختلف و اشخاص حقوقی حداقل 1/12‌میلیون دلار در این شهر املاک خریداری کرده‌اند. همچنان‌که اخیرا نیز مجله «تایکون» کانادایی درباره فعالیت‌های اقتصادی یکی از فرزندان خاوری به نام «اردوان»، از او با عنوان «تاجر الهام‌بخش» قدردانی کرده است.
از زمان فرار محمودرضا خاوری به کانادا با وجود پیگیری‌های متعدد از مراجع مختلف، کانادا نسبت‌به بازگرداندن این مفسد اقتصادی اقدامی صورت نداده و رفتار دولت کانادا در این مورد به‌گونه‌ای بوده است که حتی برخی مفسدان اقتصادی دیگر نیز به این کشور گریخته‌اند و درحال‌حاضر این کشور به بهشت مفسدان اقتصادی تبدیل شده است.
 
خاوری کجاست؟
 البته یکی از دلایل عدم این همکاری دولت کانادا عدم روابط دیپلماتیک و قضایی میان ایران و کاناداست و برای این مجرم به‌رغم صدور اعلان قرمز و دستگیری و برگزاری دادگاه حکم استرداد صادر نشد؛ البته دولت کانادا مدعی بود خاوری در این کشور نیست و به کشورهای حوزه آمریکای جنوبی گریخته است. باوجوداین، اعلان قرمز خاوری به‌قوت خود باقی بود و در لیست اینترپل قرار داشت و از نظر قانونی و حقوقی در سیستم‌های داخلی پلیس اینترپل که با یکدیگر ارتباط دارند تحت تعقیب بودن وی پابرجاست. مهر سال گذشته رییس پلیس بین‌الملل فراجا در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، در این زمینه گفته بود: افرادی که اعلان قرمز دارند همیشه تحت تعقیب هستند و از خدمات شهروندی کشورها محروم و به محض خروج از کشوری که ساکن آن هستند دوباره روند اعلان قرمز آن‌ها اعمال می‌شود. سردار شیرزاد تصریح کرد: «بسیاری از مجرمانی که به کشور برگردانده شدند، حتی تصور این را که به کشور برگردانده شوند نداشتند.»

captcha
شماره‌های پیشین