sobhe-no.ir
1452
چهارشنبه، ۲۹ تیر ۱۴۰۱
2
رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور روسیه:

آمریکایی‌ها از منطقه شرق فرات در سوریه باید بیرون رانده شوند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روزگذشته (سه‌شنبه) در دیدار آقای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و هیات همراه با تأکید بر ضرورت عملیاتی شدن تفاهم‌ها و قراردادهای بین دو کشور، هوشیاری در مقابل سیاست‌های فریبکارانه غرب را لازم دانستند و خاطرنشان کردند: همکاری‌های بلندمدت ایران و روسیه عمیقا به نفع هر دو کشور است.

رهبر انقلاب در دیدار با اردوغان:

حمله به سوریه به ضرر ترکیه و به نفع تروریست‌ها خواهد بود

صبح نو

رهبر انقلاب در دیدار با اردوغان:

حمله به سوریه به ضرر ترکیه و به نفع تروریست‌ها خواهد بود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (سه‌شنبه) در دیدار رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه و
 هیات همراه با تاکید بر لزوم افزایش همکاری‌های دو کشور به‌ویژه همکاری‌های تجاری، رژیم‌صهیونیستی را از عوامل اصلی ایجاد اختلاف بین کشورهای اسلامی برشمردند و با تاکید بر اینکه آمریکا و رژیم غاصب نمی‌توانند جلوی حرکت عمیق فلسطینی‌ها را بگیرند، درخصوص مساله سوریه خاطرنشان کردند: حفظ تمامیت ارضی سوریه بسیار مهم است و هر گونه حمله نظامی در شمال سوریه قطعا‌ به ضرر ترکیه، سوریه و همه منطقه، و به نفع تروریست‌ها خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، حجم و کیفیت تبادلات و همکاری‌های اقتصادی دو کشور را بسیار کمتر از ظرفیت‌های موجود خواندند و تاکید کردند: این مساله در مذاکرات بین رؤسای جمهور حل‌وفصل شود.
ایشان، عزت و عظمت امت اسلامی را در گرو عبور از اختلافات سلیقه‌ای و هوشیاری در مقابل سیاست‌های تفرقه‌افکن دانستند و گفتند: یکی از عوامل ایجاد اختلاف و دشمنی در منطقه، رژیم غاصب صهیونیستی است که آمریکا نیز از آن پشتیبانی می‌کند.
رهبر انقلاب،‌ فلسطین را مساله اول دنیای اسلام برشمردند و تاکید کردند: با وجود اقبال بعضی دولت‌ها به رژیم‌صهیونیستی، ملت‌ها عمیقا با این رژیم غاصب مخالف هستند.
ایشان با تاکید بر اینکه نباید به آمریکا و رژیم‌صهیونیستی تکیه کرد، گفتند: امروز نه رژیم‌صهیونیستی، نه آمریکا و نه دیگران نخواهند توانست جلوی حرکت عمیق فلسطینی‌ها را بگیرند و عاقبت کار به نفع مردم فلسطین خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، مساله تمامیت ارضی سوریه را بسیار مهم برشمردند و با اشاره به برخی نقل‌قول‌ها مبنی بر حمله نظامی به شمال سوریه، تاکید کردند: این کار قطعا هم به ضرر سوریه هم به ضرر ترکیه و هم به ضرر منطقه است و اقدام سیاسی مورد انتظار از جانب دولت سوریه را نیز محقق نخواهد کرد.
 ایشان با اشاره به اظهار نفرت رییس‌جمهور ترکیه از گروه‌های تروریستی، گفتند: با تروریسم حتما باید معارضه کرد اما حمله نظامی در سوریه به نفع تروریست‌ها خواهد بود؛ البته تروریست‌ها نیز محدود به یک گروه خاص نیستند.
رهبر انقلاب در پاسخ به درخواست رییس‌جمهور ترکیه مبنی بر همکاری ایران برای مبارزه با گروه‌های تروریستی گفتند: ما در مبارزه با تروریسم مطمئنا با شما همکاری می‌کنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه ما امنیت ترکیه و مرزهای آن را امنیت خود می‌دانیم، خطاب به آقای اردوغان گفتند: شما نیز امنیت سوریه را امنیت خود بدانید. مسائل سوریه را باید با مذاکرات حل کرد و ایران، ترکیه، سوریه و روسیه با گفت‌وگو این مساله را تمام کنند.
ایشان همچنین با ابراز خرسندی از بازگشت قره‌باغ به آذربایجان گفتند: البته اگر سیاستی مبنی بر مسدود کردن مرز ایران و ارمنستان وجود داشته باشد، جمهوری اسلامی با آن مخالفت خواهد کرد چراکه این مرز یک راه ارتباطی چند هزار ساله است.
رهبر انقلاب افزایش همکاری‌های ایران و ترکیه در همه مسائل منطقه را مفید و لازم خواندند و افزودند: ما همواره از دولت شما در مسائل داخلی و در مقابل دخالت‌ها دفاع کرده‌ایم و همچنان‌که گفتید دوستان دوران سخت یکدیگر هستیم و برای ملت مسلمان ترکیه دعا می‌کنیم.
در این دیدار که آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان نیز حضور داشت، رجب طیب اردوغان با تبریک اعیاد قربان و غدیر خم، اتحاد امت اسلامی و افزایش همبستگی ایران و ترکیه را لازم دانست و گفت: ترکیه هیچگاه در مقابل اجحاف علیه ایران ساکت ننشسته و برادری ایران و ترکیه در همه زمینه‌ها باید گسترش پیدا کند.
آقای اردوغان با تاکید بر اینکه همواره مخالف تحریم‌های یکجانبه علیه ایران بوده و خواهیم بود، گفت: از انتظارات مشروع ایران در برجام، حمایت و شرکت‌های ترکیه‌ای را به سرمایه‌گذاری در ایران تشویق می‌کنیم.
رییس‌جمهور ترکیه با اشاره به درگیری ایران و ترکیه با تروریست‌ها در طول سال‌های متمادی، گفت: در سوریه گروه‌های تروریستی، مورد حمایت تسلیحاتی سنگین از طرف کشورهای غربی همچون آلمان، انگلیس، فرانسه و به‌ویژه آمریکا هستند.
اردوغان با بیان اینکه موضع ترکیه درخصوص تمامیت ارضی سوریه مشخص است، افزود: از دولت سوریه انتظار داریم روندهای سیاسی را آغاز کند. در اجلاس آستانه مساله سوریه به‌صورت ویژه در دستورکار است و امیدواریم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین