sobhe-no.ir
1451
سه شنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۱
8

صبح نو

موج نگاری

قصه ما به سر رسید اسکوچیچ به جام جهانی رسید!

ابقای دراگان اسکوچیچ در سمتش اتفاقی غیرمنتظره نبود. درست چندماه مانده به جام‌جهانی و زمانی که تیم‌ملی بیش از همیشه به همدلی و ثبات نیاز دارد، تغییر او در جایگاه سرمربی ریسکی بزرگ به‌حساب می‌آمد؛ ریسکی که فدراسیون فوتبال ایران به جان نخرید و ترجیح داد اسکوچیچ همچنان سکان‌دار و هدایت‌کننده تیم‌ملی باشد. احسان اصولی، سخنگوی وزارت ورزش، این خبر را تأیید کرد و در ادامه گفت که ماندن اسکوچیچ از بسیاری جهات به نفع تیم‌ملی فوتبال کشور است. در این بین، آنچه موجب تعجب و دلخوری مردم شده است، بی‌ثباتی و نبود قاطعیت در آرا و تصمیمات فدراسیون فوتبال است. چندی پیش که بازیکنان تیم‌ملی در حمایت یا علیه اسکوچیچ استوری گذاشتند و به دو دسته موافقان و مخالفان تقسیم شدند، جنگ میان اعضای تیم‌ملی علنی شد و درحالی‌که «علیرضا بیرانوند»، «سردار آزمون»، «محمدحسین کنعانی‌زادگان»، «شجاع خلیل‌زاده» و... با انتشار متنی واحد از اسکوچیچ حمایت کردند، ساعاتی بعد «احسان حاج‌صفی»، «سعید عزت‌اللهی»، «علیرضا جهانبخش»، «مهدی طارمی»، «سامان قدوس» و... اعلام کردند که این متن و بیانیه بی‌احترامی به تیم‌ملی است و آن را غیرواقعی خواندند. درحالی‌که گروه اول از واژگان «همدل» و «یک‌صدا» در متن حمایتگرانه خود استفاده کردند، گروه دوم ترجیح دادند به «وضعیت بغرنج» و «کوه مشکلات» اشار‌ه‌ کنند و اینکه رقم‌خوردن چنین اتفاقی بی‌شک از ضعف فدراسیون فوتبال نشأت می‌گیرد. درست چند روز پس از این اتفاقات نیز اخراج اسکوچیچ نقل محافل ورزشی شد و صلاحیت او در سطح ملی زیر سؤال رفت. اسکوچیچ با موجی از انتقادها و مخالفت‌ها روبه‌رو شد و خیلی زود نام گزینه‌های جایگزین او نیز شنیده شد. اسکوچیچ در فضایی غیراخلاقی و با واکنش‌های آنی، قضاوت و ارزیابی شد و همه‌ این‌ها درحالی است که تیم‌ملی بیش از هر زمان دیگری نیازمند آرامش و تمرکز است. 
حالا پس از جدالی چندهفته‌ای، فدراسیون از تصمیمش برای ابقای اسکوچیچ می‌گوید و دیگر به این سؤال مهم پاسخ نمی‌دهد که با اقتدار و شخصیت حرفه‌ای زیرسؤال‌رفته او در تیم‌ملی و در سطح جامعه چه باید کرد و از طرفی، این جنجال‌های کوتاه‌مدت، شدیداللحن و علنی چه دردی از تیم‌ملی دوا خواهد کرد؟! حالا اسکوچیچ ماندنی شده است، اما برای حدود چهل روز باید منتظر ماند و دید که رئیس جدید فدراسیون فوتبال چگونه با او تعامل خواهد کرد و چه تصمیمی خواهد گرفت.
 از طرفی داستان برکناری اسکوچیچ از سرمربی‌گری تیم ملی، سوژه نشریات ورزشی دنیا شده است. اکیپ، نشریه مطرح فرانسوی دراین‌باره نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران بعد از 6 روز از برکناری او و به دلیل عدم صلاحیت، مجدد این مربی کروات را برگرداند و داستان برکناری او حالا نه در سطح ملی، که در سطح بین‌الملل هم با کنایه و طعنه همراه شده ‌است». نمایش ضعیف فدراسیون فوتبال ایران در چند هفته اخیر و کشمکش‌ها بر سر حضور یا عدم حضور اسکوچیچ در کنار تیم، موضوعی است که نباید و نمی‌توان به سادگی از آن عبور کرد تا پس از این، شاهد بی‌نظمی‌ها و آشفتگی‌های اینچنینی نباشیم. 

captcha
شماره‌های پیشین