sobhe-no.ir
1451
سه شنبه، ۲۸ تیر ۱۴۰۱
1
با حضور میلیونی مردم ، مهمونی 10 کیلومتری روز عید غدیر در تهران برگزار شد

یا علی(ع) مدد

پای عشق که میان می‌آید همه نفر اول هستند؛ به‌خصوص اگر این عشق به نام علی‌(ع) باشد. دیروز هجدهم ذی‌الحجة روز عید غدیرخم بود؛ روزی که نوروزی است برای شیعیان و مسلمانان تمام جهان. «مهمانی ۱۰کیلومتری غدیر» در روز عید غدیر نماد پرشکوهی از این دلدادگی است. یک مهمانی که عمق معرفت افرادی است که علی(ع) و عدلش را باور دارند و عاشق هستند. در این مهمانی بزرگ برنامه‌هایی از قبیل اطعام، برپایی سرود و مولودی، کاروان‌های شادی، غرفه‌های فرهنگی و سخنرانی و پویش نذر اسباب‌بازی برای نقاط محروم در راستای تبلیغ اصول مهدویت و عید غدیر برگزار شد. این مهمانی بزرگ که ازسوی هیئات مذهبی، مساجد، گروه‌های جهادی، گروه‌های خدماتی و گروه‌های سرود همزمان در مسیر چهارراه پارک‌وی تا چهارراه ولیعصر (عج) برگزار شد. میزبانان این مهمانی با برگزاری برنامه‌های مختلف شاد پیوند «نبوت» و «امامت» را در نقطه اوج خود یعنی روز غدیر جشن گرفتند؛ اتفاقی زیبا که تداعی‌کننده پیاده‌روی اربعین بود.

سرمقاله

سایه امن ولایت

در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با نوذر شفیعی، ابعاد حضور اردوغان و پوتین در ایران بررسی شد

پیام استراتژیک اجلاس تهران

حضور پوتین و اردوغان در تهران به فاصله کوتاهی پس از حضور بایدن در منطقه حالا بیش از هر زمانی نگاه‌ها را به تحولات منطقه و جهان جلب کرده است. در شرایطی هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه با حضور رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه عصر امروز در تهران برگزار خواهد شد که منطقه تحولات جدیدی را شاهد است و ازسوی‌دیگر، همکاری‌های ایران با کشورهای همسایه و قدرت‌های بزرگ وارد مرحله نوینی شده است.

جو بایدن درحالی پس از سفر سه‌روزه به منطقه غرب آسیا به واشنگتن بازگشت که به هیچ‌یک از اهداف سفر خود دست نیافت

شکست سفر شوم

رییس‌جمهور آمریکا هرچند که با تبلیغات و پروگاندای رسانه‌ای غرب، برای دستیابی به چندین هدف به عربستان‌سعودی رفت که مهم‌ترین آن‌ها تحت فشار قراردادن این کشور و سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای افزایش تولید نفت، تشکیل ناتوی عربی-اسرائیلی علیه ایران و ادغام رژیم‌صهیونیستی در منطقه از خلال گسترش توافق‌های عادی‌سازی کشورهای عربی با این رژیم بود؛ اما به هیچ‌یک از این اهداف دست نیافت و این سفر شکست بزرگی برای بایدن بود. هرچند تل‌آویو بیش‌ازحد به نتایج سفر رییس‌جمهور آمریکا امید بسته بود تا از دل آن «ائتلاف دفاع منطقه‌ای» علیه ایران و «عادی‌سازی روابط با عربستان‌سعودی» بیرون آید اما هیچ‌کدام اتفاق نیفتاد. تا آنجا که روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: «سفر بایدن بدون خبر خوشایندی برای اسرائیل درمورد موضوع ایران به پایان رسید.»

روسیه: روابط با ایران را به سطح شراکت راهبردی ارتقا می‌دهیم

دلارزدایی از روابط تجاری تهران- مسکو

چهارم تیرماه بود که رییس‌ کل بانک مرکزی از اجرایی شدن پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه خبر داد؛ پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه‌ای که بتوان از طریق آن با ارزهای ملی تسویه‌های تجار را با طرف‌های خارجی انجام دهند. او در این مصاحبه وعده داد که در همین راستا، به یکی از کشورهای موردنظر برای عملیاتی شدن این طرح سفر خواهد کرد. حال در آستانه سفر پوتین به تهران، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه، کرملین گفته است که روسیه و ایران به‌تدریج تعامل با دلار را کنار خواهند گذاشت.

موج نگاری

قصه ما به سر رسید اسکوچیچ به جام جهانی رسید!

«صبح نو» سخنان خرازی و لاریجانی در مورد توانایی هسته ای ایران و نگرانی صهیونیست ها را بررسی کرده است

خط و نشان ایران

هرچند رییس‌جمهور فرتوت آمریکا یکی از اهداف سفر منطقه‌ای خود به غرب آسیا را بر پایه ایران‌هراسی و انزوای ایران قرار داده بود و برای جلب نظر دوستان منطقه‌ای خود مدعی شد که «آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد.» اما به اذعان تمام کارشناسان و رسانه‌های غربی، عربی و صهیونیستی او نتوانست کشورهای منطقه را علیه ایران متحد و جبهه آشکار نیرومندی علیه ایران شکل دهد.

صبح نو

سرمقاله

سایه امن ولایت

غدیر، روز ولایتمداری است. این یک مفهوم کاملا روشن است که باید به آن توجه بسیاری داشت، آن هم در این شرایط سخت که اتحاد جامعه اسلامی لازم است.
رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: عید غدیر، روز اعلام حکومت اسلامی است؛ یعنی اعلام بیعت با امیرالمومنین(ع) بعد از حضرت محمد(ص) که فرمود: پس از من ولی، امام، رهبر، مدیر و مدبر جامعه علی(ع) خواهد بود. تنها گذاشتن امیرالمومنین(ع) ازسوی مردم، ریشه همه مشکلات در جهان اسلام است.
اگر از همان روزهای نخست بیعت مردم با امیرالمومنین(ع)، پیوند و روابط خود را با امام حفظ می‌کردند، خلافت به این‌گونه منحرف نمی‌شد که به دست بنی‌امیه و عباسیان برسد و خون هزاران نفر ریخته شود.
مهم‌ترین پیام واقعه غدیر ،ولایتمداری موجود در همه زمان‌هاست. امروز که در انتظار حضرت مهدی(عج) هستیم نیز وظیفه معینی درخصوص حفظ ولایتمداری داریم و باید با امام زمان(عج) پیوند محکمی ببندیم تا زمان غیبت ایشان از طریق پل‌های ارتباطی مانند رهبر انقلاب، ولایتمداری خود را حفظ کنیم. با توجه به اینکه عید غدیر روز میثاق و پیوند است؛ لذا ما باید در مسیر ولایتمداری حرکت کنیم. یکی از آثار ولایت ایجاد پیوند و پیوستگی میان امام و امت است. در سایه این پیوند یک انسجام و پیوستگی وصف‌ناپذیر در جامعه اسلامی ایجاد می‌شود؛ به همین دلیل ولایتمداری ازجمله شروط و مراتب پذیرش غدیر محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر ما ولایتمدار نباشیم در مسیر غدیر حرکت نکرده‌ایم. 
ولایتمداری هم در سایه فهم و عمل به خواست امیرالمومنین علی(ع) به‌طور مستقیم است و هم پیروی از جانشینان خاص وی در دوران غیبت که امروز 
مقام معظم رهبری است؛ بر همین اساس ولایت،
 دژ محکم پیوند و اتصال میان امام و امت و اتصال میان امت با یکدیگر است. اتصال به یک انسجام اجتماعی غیرقابل وصف منتهی می‌شود که در سایه آن انسجام می‌توان بزرگ‌ترین مشکلات را برطرف و در برابر انواع طوفان‌ها مقاومت کرده و مسیر الهی را حفظ کرد. اگر امروز شاهد خنثی شدن تمام فتنه‌ها علیه امت اسلامی هستیم و امنیتی مطلق وجود دارد، دلیلش در سایه امن ولایت بودن است.

captcha
شماره‌های پیشین