sobhe-no.ir
1450
یکشنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۱
1
حجت‌الاسلام علی سرلک، کارشناس دینی:

غدیر، جشن بزرگ مومنان است

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «مساله‌ «غدیر» یک مساله‌ تاریخیِ صرف نیست؛ نشانه‌ای از جامعیت اسلام است. اگر نبی‌مکرم، برای بعد از این ۱۰سال (حکومت اسلامی)، فکری نکرده بود و نقشه‌ای در اختیار امت نگذاشته بود، این کار ناتمام بود.» واقعه غدیر، یک برگ مهم در تاریخ اسلام است که خداوند آن را اکمال دین و اتمام نعمت خود بر بندگان می‌داند. اما به‌راستی کامل شدن دین در غدیر به چه معناست؟

«صبح نو» در سالگرد تاسیس شورای نگهبان، عملکرد این نهاد را بررسی کرده است

حافظ قانون و مردم

امروز 26تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان است؛ نهادی که وظایف سنگین و راهبردی نظیر تطبیق قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی با شرع اسلام و قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر صلاحیت نامزدهای انتخابات‌های مجلس، ریاست‌جمهوری و خبرگان را به عهده دارد. اما ریشه نهادی شورای نگهبان به چه دوره‌ای بازمی‌گردد و نقش کارکردی آن در نظام جمهوری اسلامی ایران چرا از اهمیت برخوردار است و این شورا برای پویایی در عملکرد، باید دست به چه بازبینی‌هایی بزند.

سرمقاله

ناامید از آمریکا

یادداشت

پیام اصلی سفر بایدن به منطقه

حنیف غفاری

جو بایدن در سفر به غرب آسیا، به اهداف خود دست نیافت

تحقیر رییس‌جمهور کهنسال آمریکا

مواضع تندش علیه سعودی‌ها اگرچه بین او و سردمداران عربستان فاصله انداخته بود اما دلارهای نفتی خیلی زود بایدن را مجبور به کرنش در برابر گاو شیرده منطقه کرد؛ کرنشی که با استقبال سرد آل‌سعود از وی در جده، آرزوهایش را بر باد داد و اهداف تعیین‌شده‌اش در منطقه را به مسلخ برد. بایدن که پیش از حضور در عربستان اعلام کرده بود در سفر به این کشور قرار نیست دیدار رسمی و دوجانبه با محمدبن‌سلمان داشته باشد، پس از ورود به این کشور از موضع خود عقب می‌نشیند.

چه کسی بر کرسی نخست‌وزیری عراق تکیه می زند؟

الکاظمی یا علاوی

«صبح‌نو» انیمیشن «پسر دلفینی» را معرفی می‌کند

انیمیشن ایرانی، محبوب روس‌ها

انیمیشن پیشتر به‌عنوان برنامه‌ای برای کودکان در نظر گرفته می‌شد اما در این سال‌های اخیر و با کارهای موفق کمپانی‌های بزرگ انیمیشن‌سازی، این صنعت موفق شده است همپای سینما پیش برود. انیمشین‌های امروز تنها برای کودکان عرضه نمی‌شوند، بلکه برای بزرگسالان نیز مناسب و جذاب‌اند. از انیمیشن‌های مهم و محبوب می‌توان به سری اسباب‌بازی‌ها، سری ماداگاسکار، سری شگفت‌انگیزان، آپ و ... اشاره کرد. انیمشین در ایران نیز در این سال‌های اخیر موفقیت‌های خوبی را به دست آورده است. ازجمله انیمشین‌های موفق ایرانی می‌توان به فیلشاه، بنیامین، رستم و سهراب و آخرین داستان اشاره کرد. اما انیمیشنی که این روزها خبرساز شده «پسر دلفینی» ساخته محمد خیراندیش است که ابتدا قرار بود در سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر اکران شود اما به‌دلیل قرار گرفتن در بخش غیررقابتی از حضور در جشنواره انصراف داد و حالا بعد از اکران در کشور روسیه قرار است از اوایل شهریور در سینماهای ایران اکران شود.

گزارش «صبح‌نو» از نامه رییس ساترا و استمداد از ۲۰نهاد برای انجام اقدامات بازدارنده پلتفرم‌ها

تلویزیون علیه «وی او دی» ها

بسته جدید دولت برای حمایت از مستاجران و کنترل بازار آشفته مسکن

بسیار راه باید رفت

بازار اجاره مطابق معمول سال‌های گذشته با ورود به پیک جابه‌جایی دچار التهاب شده است. خردادماه امسال نرخ رشد سالانه اجاره در تهران ۴۶درصد و در کل کشور ۵۱درصد بود. شرایط به گونه‌ای است که اجاره‌بها سهم بالایی از هزینه خانوار را به خود اختصاص می‌دهد و مشکلات عدیده‌ای را برای دهک‌های پایین و متوسط ایجاد کرده است. طبق آمار اردیبهشت امسال، اجاره هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به‌طور متوسط ۱۲۶هزار و ۹۰۰تومان است. دولت درصدد ساماندهی بازار مسکن و اجاره برآمده است. در این زمینه بسته‌ای تحت‌عنوان «بسته پیشنهادی ساماندهی بازار مسکن و اجاره‌بها» با پنج محور طراحی شده است. این موارد شامل تعیین سقف برای قراردادهای اجاره، دائمی شدن پرداخت کمک ودیعه مسکن در هر سال، تسهیل وثایق بانکی وام اجاره، اولویت قراردادن دهک‌های اول تا سوم در پرداخت وام ودیعه و ارائه مشوق‌های تسهیلاتی و مالیاتی به موجرانی است که مصوبات دولت را رعایت می‌کنند.

سخنگوی ستاد مردمی برگزاری جشن بزرگ عیدغدیر:

600 مجموعه مردمی در مهمانی 10 كیلومتری اعلام آمادگی کرده‌اند

شماره‌های پیشین