sobhe-no.ir
1448
چهارشنبه، ۲۲ تیر ۱۴۰۱
1
یکی از اهداف سفر رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا احیای طرح سازش به منظور تامین امنیت رژیم صهیونیستی است

بازی با سناریوی سوخته ترامپ

جو بایدن در اولین سفر خود به غرب آسیا در سمت رییس‌جمهور آمریکا چهارشنبه (۱۳ژوئیه) عازم منطقه غرب آسیا خواهد شد و قرار است پس از فلسطین اشغالی و دیدار با مقامات صهیونیست، با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کند. وی سفر منطقه‌ای خود را با حضور در جده، عربستان‌سعودی آغاز خواهد کرد و آن را با شرکت در نشستی با سران عرب پایان خواهد داد؛ سفری که جریان رسانه‌ای غرب، تبلیغات و هیاهوی گسترده‌ای درباره آن از یک‌ماه پیش آغاز کرده و تمامی سعی خود را به کار گرفته تا این سفر را بسیار حائزاهمیت و حتی سرنوشت‌ساز برای منطقه جلوه دهد. سفری که به گدایی نفت بایدن از عربستان تعبیر شده تا بلکه بتواند بحران اقتصادی و انرژی را که دامنگیر غرب شده است التیام بخشد.

سرمقاله

محیطی برای زیستن

محمدباقر قالیباف:

فصل‌الخطاب ضابطان حجاب تامین حقوق مردم باشد

مدتی است که موضوع نحوه برخورد با بدحجابی بار دیگر نقل محافل اندیشه‌ای و رسانه‌ای شده است. دراین‌بین، نمایندگان مجلس با حساسیت ویژه‌ای موضوعات را پیگیری می‌کنند و هرگونه اقدام خلاف قانون در زمینه مقابله با هنجارشکنی را رد می‌کنند. روز گذشته رییس و تعدادی از نمایندگان مجلس، خواستار برخورد عقلانی نهادهای متولی نسبت‌به مقوله حجاب شدند.

حمایت تمام‌قد اصلاح‌طلبان از تاج‌زاده در تعارض با تفکر اصلاح‌طلبی است

اصلاحات یا رادیکالیسم

حمایت همه‌جانبه جبهه اصلاحات ایران از مصطفی تاج‌زاده نشان می‌دهد که این جبهه علی‌رغم ادعای اصلاح‌طلبی و داشتن زاویه با شیوه‌های براندازانه، در عمل نتوانسته با رادیکالیسم مرزبندی کند. حمایت تمام‌قد جبهه اصلاحات از تاج‌زاده در شرایطی است که این چهره سال گذشته یکی از گزینه‌های موردحمایت این جبهه برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 بود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با عبدالحمید قدیریان را می‌خوانید

«هنر ولایی»؛ راه برون‌رفت از فتنه‌ها

مرضیه کیان / حادثه غدیر، یگانه سند ولایت امیرالمومنین(ع) نیست‌، بلکه مهم‌ترین و مشهورترین سند دراین‌باره است‌. از حوادث مهم تاریخ اسلام‌، شاید کمتر حادثه‌اى بتوان یافت که از نظر اعتبار اسناد، به پاى حادثه غدیر برسد. واقعه غدیرخم بیشتر در آثار مکتوبی که از جانب مورخان و سیره‌نویسان به نگارش درآمده است، دیده شد و در بعضی از این آثار، سانسورهای بسیار زیادی در نقل اصل واقعه اتفاق افتاده است. بسیاری از مفسران شیعه معتقدند در آیه66 سوره مائده به واقعه غدیر و منصوب شدن حضرت‌علی(ع) به‌عنوان ولی و جانشین پیامبر(ص) اشاره شده است. عظمت این واقعه سبب شده است که بسیاری از هنرمندان نیز به این رخداد مهم تاریخی بپردازند و فضایل حضرت‌علی(ع) را در آثارشان نمایان کنند. «صبح‌نو» با عبدالحمید قدیریان نقاش و طراح صحنه و لباس پیشکسوت که به‌عنوان چهره هنر انقلاب در سال۱۴۰۰ معرفی شد، درخصوص هنر ولایی به گفت‌وگو نشسته است.

سال‌ها هشدار برای توقف شماره‌گذاری خودروهای ناایمن تاثیری نداشته است

ناایمن‌های مهارنشدنی

ایران در سال۲۰۱۹ جزو ۲۰کشور تولیدکننده خودرو در جهان بوده و طبق آمارها ۸۲۱هزار خودرو در آن سال تولید کرده است. این در حالی است که طی سال‌های اخیر و همان سال‌2019 به‌طورکلی در صنعت خودروسازی کشور سه چالش عمده یعنی ایمنی و کیفیت پایین و بالا بودن مصرف سوخت به پدیده‌ای ماندگار تبدیل شده که آسیب‌های جدی را بر پیکره اقتصاد وارد کرده است. براساس گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی ۴۰درصد تصادفات جاده‌ای در کشور از نوع واژگونی است که ضعف در ساختار بدنه خودروهای تولید داخل، مهم‌ترین عامل شدت بخشیدن به صدمات وارده و افزایش جان‌باختگان سوانح رانندگی برشمرده شده است. میانگین جهانی مرگ‌ومیر در اثر تصادفات جاده‌ای حدود ۱۷مورد به ازای ۱۰۰هزار نفر جمعیت است. این عدد برای کشورهای اروپایی حدود ۹مورد به‌ازای ۱۰۰هزار نفر بوده درحالی‌که این میزان در ایران حدود ۲۰ در ۱۰۰هزار نفر است؛ یعنی بیش از دوبرابر اروپا و بیش از میانگین جهانی تلفات جاده‌ای داریم. کمیسیون اصل۹۰ مجلس دهم طی گزارشی در سال۱۳۹۹ با بیان اینکه پراید و پژو ۴۰۵ از ایمنی مناسب برای محافظت از جان رانندگان و سرنشینان خود برخوردار نیستند، اعلام کرد در سال۱۳۹۷، ۵,۴۴۱نفر با خودروی پراید و ۳,۶۸۶نفر با پژو ۴۰۵ فوت شده‌اند. همچنین این سوانح سالانه بیش از ۳۰۰هزار مصدوم به جا می‌گذارد. براساس برآوردهای صورت‌گرفته، هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تصادفات رانندگی سالانه حدود هفت درصد از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد؛ این در حالی است که نسبت کل درآمدهای مالیاتی کشور به تولید ناخالص داخلی در سال‌های اخیر در بهترین حالت خود به ۶.۶درصد رسیده است؛ بنابراین با‌توجه‌به همین یک شاخص می‌توان گفت انگار دولت کل درآمدهای مالیاتی خود را صرف عدم توجه خودروسازان برای ایمنی می‌کند.

آمار مبتلایان وبا در کشور افزایش گرفته است

شیوع ویروس 150ساله

براساس گزارش وزارت بهداشت، همه مبتلایان به وبا در ایران مربوط به دو استان کردستان و کرمانشاه هستند. تا روز ۱۷تیر تعداد مبتلایان به این بیماری در استان کرمانشاه پنج نفر بود. بقیه موارد ابتلا مربوط به استان کردستان بوده‌ است. اما معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از افزایش تعداد مبتلایان به وبا در استان به ۴۱نفر خبر داد. دکتر مریم مسعودی‌فر، رییس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت درباره آخرین آمار از شیوع بیماری وبا در کشور، گفت: بیش از نیمی از این تعداد، سابقه سفر به همسایگان غرب کشور را داشتند و سایر موارد هم ذکر کردند که در تماس با این بیماران مبتلا شدند.

شماره‌های پیشین