sobhe-no.ir
1444
چهارشنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۱
1
رییس مجلس به کهگیلویه و بویراحمد رفت

آغاز نظارت های ستادی

نظارت میدانی رییس مجلس اگرچه با روی‌کارآمدن دولت سیزدهم از مدار گذشته خارج شد و سرکشی به اقصی‌نقاط کشور مانند گذشته و با قید فوریت در دستورکار نبود اما حالا و پس از دقیق شدن محمدباقر قالیباف در ماه‌های گذشته بر رویکرد تقنینی مجلس و براساس ضرورت‌های پیش‌آمده پس از مشکلات اقتصادی اخیر، نظارت میدانی و گفت‌وگوی چهره به چهره با مردم یکبار دیگر در دستورکار قرار گرفته است.

نوری مالکی، گزینه جدی پست نخست‌وزیری در عراق شد

عراق در آستانه تشکیل دولت

روح الله فرقانی / عرصه سیاسی عراق می‌رود تا با معرفی نخست‌وزیر جدید، طلسم معرفی دولت پس از نزدیک به یک‌سال از شکل‌گیری پارلمان را بشکند و گشایش سیاسی در بغداد شکل گیرد، آنگونه که رسانه‌های عراقی اعلام کردند، چارچوب هماهنگی شیعه پس از استعفای مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و نماینده‌های ائتلافش از پارلمان، سعی در تشکیل دولت جدید در عراق دارد و نوری مالکی از ائتلاف دولت قانون، گزینه جدی نخست‌وزیری عراق معرفی شده است. به گفته رسانه‌های عراق تا هفته آتی و همزمان با عید قربان، نخست‌وزیر جدید عراق، به‌صورت رسمی ازسوی پارلمان اعلام می‌شود.

سرمقاله

زندگی خوب است، اما نه با کرونا

۱۰۸۴ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۵۰نفر از آن‌ها بستری شدند

هجوم دوباره کرونا

عادی‌انگاری‌ها باعث شده که میزان استفاده از ماسک در ایران به زیر ۱۰درصد برسد؛ بنابراین نگرانی‌ها درخصوص پیک جدید کرونا، البته نه به‌شدت گذشته، وجود دارد، چراکه درحال‌حاضر نوسانات ابتلا به بیماری کرونا در دنیا زیاد شده و افزایش میزان ابتلا از آمریکای جنوبی و آفریقا به‌سمت منطقه گسترش پیدا کرده است. در کشورهایی مانند پاکستان و کویت میزان موارد ابتلا زیاد شده است. آخرین‌باری که چنین اتفاقی در ایران رخ داد به‌دلیل تعلل و سهل‌انگاری وزارت بهداشت وقت درخصوص واردات واکسن بود که روزانه بیش از 700تن بر اثر کرونا فوت کردند. اما خبرها حاکی از آغاز موج جدید کروناست. همزمان با این اتفاق طبرسی، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا اعلام کرده که دوباره بر وضعیت بالارونده بیماری هستیم و شاید این وضعیت، آغاز یک پیک باشد. او هم تاکید کرده که رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یافته و ممکن است تعداد افراد زیادی درگیر بیماری شوند و عوارض مرگ‌ومیر و بستری در «آی‌سی‌یو» بیشتر شود.

گفت‌وگوی حسام رضایی روزنامه نگار سیاسی با محمدجواد ظریف:

رئیسی اگر پیشنهاد وزارت می داد، دشوار بود رد کنم

حسام رضایی / یک سال و چند هفته از انتخابات پرحرف‌وحدیث ریاست‌جمهوری 1400 می‌گذرد؛ انتخاباتی که یک‌سوی آن، اصلاح‌طلبان قرار داشتند و خود را در ثنویت برزخی مشارکت-تحریم گرفتار می‌دیدند و در سوی دیگر، اصولگرایان بودند که نهایتا قید فرادا را زدند و به اقتدار اجماعی سیدابراهیم رئیسی، اقتدا کردند. نتیجه آن انتخابات، پیروزی جناح راست بود. اکنون و در سالگشت آن انتخابات، کتابی تحت عنوان «بزنگاه» به قلم اینجانب حسام رضایی به چاپ رسیده که موضوع اصلی‌اش، ثبت و تحلیل کنشگری پنج بازیگر شاخص آن انتخابات یعنی سیدحسین خمینی، محمدجواد ظریف، علی لاریجانی، عبدالناصر همتی و سیدابراهیم رئیسی است. دو فصل انتهایی کتاب به گفت‌وگوی مشروح اینجانب با جنابان دکتر محمدجواد ظریف و دکتر عبدالناصر همتی، اختصاص پیدا کرده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح کامل گفت‌وگوی من با محمدجواد ظریف است که برای نخستین‌بار از طریق «صبح‌نو»، انتشار عمومی پیدا می‌کند. ظریف در این گفت‌وگو تجارب شخصی‌اش در اتمسفر انتخابات سال گذشته را بازگو می‌کند؛ اینکه جز اسحاق جهانگیری و چند نفر دیگر، در «رأس دولت» پیشین، شوقی برای کاندیداشدن او وجود نداشت و بعد از درزیافتن فایل صوتی گفت‌وگو‌اش با سعید لیلاز، فشارها برای نامزدشدنش تشدید شد. ظریف در بخشی از این گفت‌وگو می‌گوید اگر رئیسی او را برای به عهده گرفتن مسوولیت وزارت امورخارجه برمی‌گزید، برای او دشوار بود که به رییس‌جمهوری نه بگوید؛ هرچند تصدیق می‌کند که نگرش دولت رئیسی با اندیشه‌های او، به‌هیچ‌وجه همساز و سازگار نیست. در ادامه، مشروح این گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند با ذکر این توضیح که مصاحبت من با جناب ظریف در بعدازظهر روز 7آذرماه 1400 در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، صورت گرفت.

شماره‌های پیشین