sobhe-no.ir
1443
سه شنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۱
1
رییس مجلس شورای اسلامی در نخستین کنگره معلمان انقلاب اسلامی تاکید کرد:

نظام آموزشی، نیاز به تحول دارد

کارهای برزمین‌مانده در آموزش‌وپرورش بسیار است و چالش‌های این حوزه نیاز به رسیدگی فوری دارند؛ از اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان تا سروسامان دادن به وضعیت آموزش دانش‌آموزان که طی قریب به دو سال گذشته با شرایط کرونا وضعیت خوبی ندارد؛ از کمبود معلم در مدارس کشور تا ریل‌گذاری اجرای سند تحول بنیادین؛ از تعیین تکلیف واژه «تحول» در آموزش‌وپرورش تا برقراری عدالت آموزشی؛ موضوعی که هم مورد تاکید رهبر انقلاب است و هم رییس قوه مقننه.

سرمقاله

مانع وحدت

«صبح‌نو» عوامل تیرگی چشم‌انداز روابط تهران- قاهره را بررسی کرد

تهران-قاهره؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

روح‌الله فرقانی / توسعه روابط تهران-قاهره چند سالی است ازسوی دو کشور دنبال می‌شود و سیگنال‌های مثبتی از دو سو به یکدیگر مخابره می‌شود، کما اینکه اخیرا مصر مخالفت کامل خودش با پیوستن به ناتوی عربی را اعلام و تاکید کرد تشکیلات نظامی و ساختار سیاسی مصر با هرگونه درگیری نظامی با ایران مخالف است؛ موضوعی که چشم‌انداز توسعه این روابط را بیشتر از گذشته می‌کند؛ البته امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان بار دیگر بر توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و توسعه روابط تهران و قاهره را به نفع دو ملت دانست؛ موضوعی که «جعفر قنادباشی»، تحلیلگر مسائل مصر در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» معتقد است: استراتژی ایران گسترش روابط با همسایگان و منطقه است. فعال کردن روابط با مصر در اولویت روابط است.

«صبح‌نو» در گزارشی ابعاد سفر وزیر خارجه آذربایجان به ایران را بررسی کرد

در مسیر دوستی

«جیحون بایراموف»، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان روز گذشته در نخستین سفرش در دولت سیزدهم به تهران سفر کرد؛ سفری که بعد از مناقشه قره‌باغ و همچنین تلاش‌ها برای اختلاف‌انگیزی میان روابط تهران- باکو صورت می‌گیرد. حال «جیحون بایراموف» در سفر خود به ایران می‌گوید این کشور خواهان عادی‌سازی روابط با ارمنستان بعد از دوران جنگ است و از معافیت‌ها برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران ایرانی در شهرک‌های صنعتی و مناطق آزاد تجاری کشورش خبر می‌دهد. روابط تهران-باکو که در ماه‌های گذشته با تنش‌هایی همراه بود، حال امروز با هوشیاری دو کشور این تنش‌ها جای خود را به همکاری و هم‌افزایی داده است. همچنان که روز گذشته تهران میزبان وزیرخارجه همسایه شمالی خود بود تا راه‌های افزایش روابط و همکاری میان دو کشور را بررسی کنند.

«صبح‌نو» روز «قلم» را به اهالی این عرصه تبریک می‌گوید

قلم؛ پژواک پیشینه بشر

مرضیه کیان / آن روزی که بشر اولیه، ذغال را اولین قلم در نظر گرفت تا به‌عنوان اثر ماندگار در طول زندگی آدمی بماند، فکرش را می‌کرد که بن‌مایه اثری جاوید راکه این روزها «قلم» نام گرفته است در چه چیزی بیابد. ازآنجا که هر مقدار حافظه آدمی قوی باشد و فولادین، اما سخن و کلامی را که قصد ماندگاربودن داشته باشد نمی‌توان ازطریق حافظه (آنچنان که بایسته و شایسته است) به نسل‌های بعد منتقل کرد، «قلم» بهترین گزینه پیش رو برای ثبت و انتقال احساسات، تجربیات، دانش، تاریخ و به طورکلی اندوخته انسان در طول زندگی‌اش است و احتمالا از همین روست که در قرآن سوره‌ای به نام «قلم» نازل شده است و خداوند متعال در آغاز این سوره به قلم و آنچه می‌نویسد، سوگند یاد می‌کند. به دلیل اهمیت قلم و نگارش و نویسندگی، در تقویم ایران روزی به نام «روز قلم» نامگذاری شده است.

۱۶ استان مختلف درگیر آلودگی هوا و طوفان گرد و غبار شدند

حقی برای نفس کشیدن

یکشنبه گذشته شهروندان تهرانی با موجی از آلودگی هوای بی‌سابقه در تابستان روبه‌رو شدند. ساعت23 روز 12تیر شاخص کیفیت هوا عدد 500 را نشان می‌داد. از طرفی در همان ساعت تهران برای چندمین بار یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شد. در پی همین اتفاق، بار دیگر ادارات و مقاطع تحصیلی پایتخت و استان البرز تعطیل شدند. این روزها تعطیلی تنها راهکار مسوولان برای حل بحران آلودگی هواست. اما یک روز پس از اعلام تعطیلی‌ها در استان‌های تهران و البرز به‌دلیل افزایش آلودگی هوا، مسوولان برخی استان‌ها از تعطیل شدن شهرهای بیشتری خبر داده‌اند. جواد نظری، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در شمال‌شرقی ایران، روز دوشنبه گفته بود: «به‌دلیل افزایش غلظت ریزگردها در این استان، فعالیت‌های مختلف اداری، بانکی و بخش خصوصی در روزهای دوشنبه و سه‌‌شنبه تعطیل است.» در استان خوزستان در جنوب‌غربی ایران نیز، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای این استان ادارات و دستگاه‌های اجرایی چهار شهرستان دزفول، اندیمشک، شوش و کرخه را در روز دوشنبه تعطیل و ساعت کاری همه ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان را در این روز تا ساعت ۱۲ اعلام شد. اما برخی از خبرگزاری‌ها نوشتند تعدادی از شهروندان از نحوه تصمیم‌گیری اعلام تعطیلی در مواقع گردوخاک ابراز نارضایتی کردند. چراکه رسانه‌های عراقی اعلام کردند که بیش از ۵۰۰مورد خفگی بر اثر تبعات ناشی از طوفان گردوغبار و استنشاق ریزگردها در این کشور ثبت شده است. اما وزارت بهداشت آماری درخصوص عوارض آلودگی هوا در ایران اعلام نکرده است. این در حالی است که تنفس در هوای آلوده نه‌تنها برای گروه های پرخطر، خطرناک است، بلکه سلامت مادران باردار و جنین آن‌ها نیز در خطر است.

۷۰ درصد از جمعیت کشور باید واکسینه شوند

غفلت در واکسیناسیون

کرونا دوباره درحال اوج‌گیری است. کم‌توجهی افراد به واکسیناسیون دلیل ورود به موج جدید کرونا خواهد شد. براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، ۲۷میلیون و ۷۷۱هزار نفر سه دوز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند. تاکنون ۶۴میلیون و ۶۵۵هزار و ۷۹۷نفر دوز اول، ۵۸میلیون و ۱۰هزار و ۶۵۴نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۷۷۱هزار و ۹۹۱نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۵۰میلیون و ۴۳۸هزار و ۴۴۲دوز رسید. رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه کرونا هنوز هم یک تهدید است، گفت: حداقل ۷۰درصد از جمعیت کشور باید در مقابل این ویروس واکسینه شده باشند.

مردم در ایتالیا، انگلیس، آمریکا، رژیم صهیونیستی و فرانسه در اعتراض به افزایش بهای سوخت تظاهرات کردند

اعتراض های سوختی در غرب

شماره‌های پیشین