sobhe-no.ir
1442
دوشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۱
1
دادستان تهران خبر داد

صدور قرار مجرمیت علیه فائزه

مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته ای خبرداد؛

نهایی سازی مذاکرات جدید

سرمقاله

تفاوت در خود بودن است

روز گذشته مراسم معارفه محمدرضا غلامرضا، معاون سیاسی جدید وزیر کشور برگزار شد

تغییر در قلب فاطمی

حسام رضایی / معاونت سیاسی از مهم‌ترین معاونت‌های وزارت کشور است که وظایف خطیر و راهبردی ازجمله اداره امور احزاب، برگزاری انتخابات‌ها، نظارت بر استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و ریاست ستاد انتخابات کشور را به‌عهده دارد. این جایگاه در دولت سیزدهم پس از گذشت کمتر از یک سال از انتصاب محمدباقر خرمشاد، روز گذشته دستخوش تغییر شد. چهره جدید معاونت سیاسی وزارت کشور اما چهره‌ای کمتر شناخته‌شده برای اهالی سیاست و اصحاب رسانه است.

«صبح‌نو» ابعاد خروج احتمالی روسیه از شورای امنیت سازمان ملل را بررسی کرد

انحلال سازمان ملل، از بیان تا واقعیت

روح‌الله فرقانی / تقابل و تعامل شرق و غرب در کارزار اوکراین و سوریه پایانی ندارد و رسانه‌های غربی در یک جنگ دیگر پروپاگاندایی، موضوع خروج روسیه از شورای امنیت سازمان ملل را مطرح کردند؛ موضوعی که راهی برای خارج کردن روسیه از شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد و چنانچه وجود داشت تا الان ازسوی کاخ سفید یا دیگر کشورهای غربی دنبال می‌شد؛ موضوعی که تحلیلگران عرصه بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح‌نو» آن را نوعی تقابل برای طرف روسی خود می‌دانند و آن را غیرممکن توصیف می‌کنند، مگر اینکه جنگی تحت‌عنوان جنگ‌جهانی سوم روی دهد که بخواهد شکل جدیدی از نظم جهانی ایجاد شود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دبیر پویش کتابخوانی انتشارات روایت فتح را می‌خوانید

سالی پر از پویش

مرضیه کیان / مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «داوت»‌ ازسوی انتشارات روایت فتح برگزار شده که دربرگیرنده مستندی داستانی از زندگی جانباز جهادگر، رمضانعلی خردمند است. مسابقه کتاب «داوت» با پنج سوال از عید قربان تا شب عید غدیر برگزار می‌شود.

نرخ تورم نقطه به نقطه ۵/ ۵۲درصد ثبت شده است

صعود تورم به قله

شوک تورمی ناشی از حذف ارز 4هزار و 200تومانی هر روز بیشتر و قیمت کالاها افزایشی‌تر می‌شود؛ افزایشی که نه‌‌تنها در اقلام اساسی بلکه تقریبا همه کالاها به‌ویژه مواد غذایی را شامل شده است. از سال۱۳۹۷ با اعمال دور جدید تحریم‌ها، تورم بی‌سابقه در کشور آغاز شد؛ تورمی سنگین که هرسال درصد آن سیر صعودی داشته و در مقابل، قدرت خرید خانوارها نیز هر سال کمتر از قبل و فشارهای اقتصادی بر آن‌ها بیشتر بوده است. در یکی، دو ماه اخیر، پس از حذف ارز ترجیحی با ورود شوک سنگین به قیمت اجناس، شاهد تورمی سنگین هستیم.

۷۱۷بیمار کرونایی شناسایی و ۶ نفر فوت شدند

تاخت‌وتاز ویروس تاج‌دار

در سه‌ماه اخیر روند کاهشی میزان مبتلایان و بستری‌شدگان ناشی از کرونا را در مراکز درمانی شاهد بودیم و حتی روزهای بدون فوتی 11تیر برای چهارمین بار نیز به ثبت رسید اما در هفته اول تیر کرونا جان دوباره گرفت و حکایت از خیز جدید دارد. براساس اعلام وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی از 11 تا ۱۲تیرماه ۱۴۰۱ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۱۷بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۱۰۴نفر از آن‌ها بستری شدند. همچنین ۶بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به ۱۴۱هزار و ۳۹۶نفر رسید. در هفته گذشته ۱۰استان شامل تهران، کرمان، خوزستان، اصفهان و هرمزگان بیشترین افزایش بستری‌ها را داشته‌اند؛ البته تهران بیشترین موارد فوتی را ثبت کرده است؛ بنابراین، شواهد و قرائن از پیک جدید بیماری کرونا در ایران خبر می‌دهد. در حالی متخصصان عفونی بابت پیک جدید کرونا اعلام هشدار کرده اند که عادی‌انگاری‌های مسوولان و مردم منجر به کاهش 60درصدی رعایت پروتکل‌ها در میان جامعه شده است.

شماره‌های پیشین