sobhe-no.ir
1440
شنبه، ۱۱ تیر ۱۴۰۱
1
کونیکو یامامورا (سبا بابایی) مادر شهید محمود بابایی درگذشت

مادر صلـــــح

مرضیه کیان / شاید اتفاق عجیبی باشد که یک «دختر بودایی» از ژاپن به ایران بیاید و لقب «مادر شهید مسلمان» به خود بگیرد اما کونیکو یامامورا که بعد از انتخاب اسدالله بابایی، همکلاسی‌ کلاس زبانش (که یک جوان ایرانی متدین بود) به اسلام گرایش پیدا کرد و مسلمان شد. او با وجود مخالفت‌هایی که از جانب خانواده‌اش وجود داشت، ازدواج کرد و به ایران آمد. کونیکو یامامورا (که نامش را به سبا بابایی تغییر داد) صاحب سه فرزند به نام‌های سلمان، بلقیس و محمد شد که محمد در سال‌های جنگ تحمیلی هشت‌ساله به شهادت رسید. حالا 64سال از آن روزی که سبا بابایی به ایران آمد، می‌‌گذرد و او که از چندی قبل به علت ضایعه تنفسی در بیمارستان خاتم الانبیا بستری بود، ظهر جمعه 10تیرماه، دار فانی را وداع گفت.

قالیباف:

در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم

سرمقاله

سیاستمداران درباره مسائل مهم، چگونه تصمیم می‌گیرند؟

مهدی فضائلی

نرخ محاسباتی ارز در گمرک به ۴۲۰۰ تومان بازمی‌گردد؟

اقتصاد دلاریزه شده

هرچند دولت اعتقاد داشت که حذف ارز ترجیحی چهار کالا تورمی 7درصدی برجای خواهد گذاشت اما زمانی که هزینه تولید از 4200هزار تومان به 25هزار تومان (ارز نیمایی) افزایش می‌یابد، در قیمت محصول نیز تغییری فاحش رخ خواهد داد؛ همچنان که در دو ماه اخیر شاهد رشد قیمت‌ها بودیم تاجایی‌که خردادماه 1401 رکوردی بی‌سابقه در افزایش تورم داشت. نکته قابل‌تامل آنجاست که این تورم تنها مرتبط با کالاهایی که ارز 4200تومانی آنان قطع شده است، نیست و ازآنجاکه کالاها باهم چسبندگی قیمتی دارند، این تورم را در تمام بخش‌های اقتصادی از تولید گرفته تا خدمات شاهد هستیم.

گزارش

برگزاری دور جدید مذاکرات تهران- ریاض در سطح دیپلماتیک

علی رغم مقصرنمایی طرف غربی مقامات ایران بر آمادگی برای رسیدن به توافق پایدار تاکید دارند

وقت کشی غرب

«دوحه»، اگرچه در اواسط هفته گذشته شاه‌کلید ورود به برجام و پایان بن‌بست مذاکرات تلقی می‌شد و فضای شکل‌گرفته در افکار عمومی و میان تحلیلگران، امیدواری نسبت‌به آینده مذاکرات در کوتاه‌ترین زمان ممکن را بازنمایی می‌کرد، اما درنهایت و با وجود گفت‌وگوی غیرمستقیم ایران و آمریکا در قطر، پس از ماه‌ها انتظار باز هم در بر همان پاشنه چرخید و خبری از به نتیجه رسیدن روند به‌وجودآمده بود.علی‌رغم بازتاب منفی از مذاکرات در دوحه و انتشار خبرهایی درخصوص شکست آن، اما نظر ایران و طرف‌های دیگر این نیست و تنها با ادعاهایی درصدد انداختن توپ به زمین یکدیگر هستند؛ موضوعی که می‌تواند به‌خودی‌خود از ادامه‌دار بودن و پیگیری روند به‌وجودآمده برای رسیدن به توافق حکایت داشته باشد؛ موضوعی که در اظهارات سه‌شنبه‌شب سخنگوی جوزف بورل به‌خوبی هویداست.«پیتر استانو»، سخنگوی «جوزف بورل» همزمان با حضور نمایندگان ایران و آمریکا در دوحه درباره مذاکرات گفت که به‌عنوان نخستین گام در این مقطع مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا درباره چگونگی حرکت به جلو برگزار خواهد شد تا آمریکا درنهایت به برجام ملحق شود. وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری کویت درباره زمان آغاز ازسرگیری مذاکرات در وین گفت: زمان به نفع ما نیست و باید خیلی سریع روبه‌جلو حرکت کنیم. همه‌چیز به اراده مشارکت‌کنندگان برای یافتن راه‌های پیش رو و توافق لازم درمورد موضوعات نهایی بستگی دارد. ما دوست داریم این مساله هرچه سریع‌تر پیش برود، اما طبق روال دیپلماسی اجازه دهید گام‌به‌گام پیش برویم.

پیشنهاد زیدآبادی مبنی بر «ویزیت رایگان» محرومان با خنده اصلاح‌طلبان مواجه شده است

دروغ بازگشت به جامعه

نیروهای متصل و متصف به اصلاح‌طلبی برخلاف ادعای همیشگی‌شان مبنی بر «با مردم» و «در مردم» بودن، همیشه نگاه و نگرشی پست و درجه چندم به عامه مردم داشته‌اند. اصلاح‌طلبان که ریشه در اندیشه چپ دارند، سال‌هاست از نیازهای معیشتی و اقتصادی توده مردم، دورافتاده و مردم به‌زعم آن‌ها، صرفا در حد «سوژه‌های ضد حاکمیتی» تنزل یافته‌اند. مردمی که اصلاح‌طلبان خود را نماینده آن‌ها می‌دانند، به کدامین طبقه تعلق دارند و نیاز آن‌ها چیست. خاطره اخیر احمد زیدآبادی از نحوه مواجهه برخی نخبگان اصلاح‌طلب با پیشنهاد خدمت‌رسانی رایگان به مردم حاشیه‌نشین تا حد زیادی پاسخ سوالات ما را می‌دهد.

تعیین سقف اجاره‌بها می‌تواند قیمت‌ها را مهار کند؟

مستاجران زیر بار گرانی

ناصر رضایی / این روزها اگر سری به بنگاه‌های املاک در تهران بزنید یا لحظاتی پای درددل مستاجرها بنشینید، متوجه می‌شوید که طی تنها چند سال، شاهد افزایش شدید قیمت مسکن و از سویی دیگر اجاره‌بها در شهرهای کشور و خصوصا تهران بوده‌ایم؛ برای مثال پولی که اکنون برای اجاره‌بها در محل زندگی خود می‌پردازید، احتمالا چهار یا پنج‌سال پیش برای خرید مسکن در همین محله مکفی بود. اما بیایید دقیق‌تر نگاهی به آمار رسمی بیندازیم و افزایش اجاره‌بها در تهران طی ۱سال را مشاهده کنیم؛ یعنی از تابستان سال۱۳۸۸ تا تابستان ۱۴۰۰؛ شاید باورش برای‌تان سخت باشد اما در این ۱۲سال شاهد افزایش ۱۲برابری اجاره‌بهای مسکن در تهران بوده‌ایم؛ یعنی در ۱۲سال، اجاره‌بهای مسکن در تهران ۱۱۰۰درصد افزایش داشته است. با وجود مصوبه تعیین افزایش سقف اجاره‌بهای مسکن یک سال جاری، به دلیل نبود سامانه اطلاعاتی قوی و همچنین خلأ حضور ضمانت اجرایی، این قانون روی زمین مانده است و موجران و املاکی‌ها به آن توجهی ندارند.

دلیل کلاس‌های تابستان، جبران تحصیلی یا سهل‌انگاری است؟

نگرانی دیرهنگام

شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد آشفتگی‌های اساسی در زندگی روزمره شده و دانش‌آموزان این تغییرات را به‌شدت احساس کردند، یکی از مهم‌ترین تاثیرات پاندمی کرونا روی سیستم‌های آموزش‌وپرورش بوده است؛ به‌گونه‌ای که تقریبا همه کشورهای جهان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های‌شان بازگشت به نظام قبلی آموزشی بوده است اما دوگانه سلامت و آموزش همیشه شرایط را به‌سمتی برده که کفه سلامت، سنگینی کرده و در پاندمی، روند آموزش حضوری دانش‌آموزان به‌اجبار تعطیل شده است. کارشناسان همیشه این بیم را داشته‌اند که آسیب‌های روانی آموزش مجازی، بلندمدت و بسیار فرسایشی خواهد بود و گاهی تا چند دهه می‌توان شاهد اثرات مخرب این پاندمی بود. بازگشایی مدارس آسیب‌های روحی و روانی و آموزشی دانش‌آموزان را کاهش داده و به مدیران در اجرای برنامه‌های تمام ساعتی آموزش‌وپرورش کمک کرده و خواهد کرد. اما درعین‌حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا باید عملکرد آموزش‌وپرورش را محدود به آموزش حضوری بدانیم؟ چرا این نهاد طی دو سال کرونایی نتوانست با به‌کارگیری شیوه‌هایی از اثرات مخرب آموزش آنلاین بکاهد، به‌طوری‌که حتی رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش وزارت ابتدایی آموزش‌وپرورش به‌عنوان کسی که خود یکی از مجری‌ها و ناظران برنامه آموزشی کشور بوده، حالا در جایگاه نقدکننده این شرایط نشسته و می‌گوید «نگران هستیم که در دوران کرونا پایه‌ و بنیان‌های یادگیری‌های آینده و مهارت‌های سواد پایه دانش‌آموزان دچار آسیب جدی شده باشد.» چرا پیش از بروز چنین شرایطی برای آن فکری نشد؟

شماره‌های پیشین