sobhe-no.ir
1439
چهارشنبه، ۰۸ تیر ۱۴۰۱
1
رهبر انقلاب در دیدار با مسوولان قضایی کشور :

خداوند امسال، همان خدای سال 1360 است

رهبر انقلاب اسلامی روز گذشته (سه‌شنبه) در دیدار رییس قو‌ه‌قضاییه و جمعی از مسوولان و کارکنان دستگاه قضایی به تبیین «سنت‌های غیرقابل تغییر الهی در جوامع» پرداختند و گفتند: علت سربلندی و پیروزی حیرت‌آور ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی در برابر حوادث بزرگ و تلخ سال۱۳۶۰، ایستادگی و تلاش و نهراسیدن از دشمنان بود و این سنت الهی در همه دوران‌ها قابل تکرار است و باید بدانیم خداوند سال۱۴۰۱ همان خداوند سال۱۳۶۰ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با هدف کمک به دولت برای حل مشکلات فرصت دوماهه به وزارت صمت داد

فرصت مجلس به دولت

با اینکه 17نفر از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر صمت، پای امضا ایستاده بودند و براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس این موضوع باید در جلسه علنی روز گذشته اعلام وصول می‌شد، لیکن مجلس با هدف همکاری با دولت از درخواست خود منصرف شد و به وزارت صمت برای حل مشکلات فرصت دوماهه داد؛ البته رییس مجلس و سایر نمایندگان، خواستار تغییرات و اصلاحات ساختاری در وزارتخانه مزبور هستند و تاکید دارند که در دوره جدید، فاطمی‌امین برای اخذ رأی اعتماد مجددا نباید به مجلس معرفی شود.

سرمقاله

اضطرار نفتی آمریکا

محبوبه نیاورانی

در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مصیب نعیمی، ابعاد نشست ایران و آمریکا در دوحه بررسی شد

اهمیت انتقال مذاکره به منطقه

مذاکره غیرمستقیم در قطر و خروج مذاکرات هسته‌ای از بن‌بست، اگرچه با کنار گذاشتن 1+4 و همنشینی با آمریکا همراه شده است اما این به معنای رسیدن به نقطه مشترک نیست و مذاکرات باید مسیر متفاوت خود را طی کند تا در صورت نزدیکی دیدگاه‌ها، منجر به توافقی برای احیای برجام شود؛ البته از دیدگاهی دیگر تغییر تیم مذاکره‌کننده ایران و انتقال پرونده مذاکرات از وزارت خارجه به شورای عالی امنیت ملی نیز مساله‌ای تاثیرگذار بود.

وزیر امورخارجه در دیدار با همتای ترکیه ای خود، حساسیت‌های تهران درباره تحرکات صهیونیست‌ها را یادآور شد

صراحت بیان در آنکارا

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه‌شب به ترکیه سفر کرد و در جریان این سفر با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور این کشور دیدار و درخصوص موضوعات موردعلاقه دو کشور به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداخت؛ سفری که پس از حاشیه‌آفرینی اخیر رژیم‌صهیونیستی و فتنه‌انگیزی بین تهران- آنکارا صورت گرفت.

گزارش «صبح‌نو» از کنسرت همایون شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایران

جز عشق نمی‌خواهم، من زاده ایرانم

سمانه استاد / همایون شجریان که این روزها رکورددار فروش بلیت کنسرت در ایران است، در ابتدا قصد داشت پنج شب اجرا داشته باشد، اما با تقاضای بسیار زیاد مخاطبان این پنج شب به 30سانس اجرا در ماه‌های تیر و مرداد رسید. در بعضی شب‌ها یک سانس در ساعت 30/18 اجرا می‌شود و در بعضی شب‌ها گروه در سانس دیگری در ساعت 10شب هم به روی صحنه می‌روند. در ادامه از لحظه اول تا آخر یکی از این سانس‌ها را روایت می‌کنیم.

قصور پزشکی در جراحی‌های زیبایی و فرهنگی که اشتباه به آن مبتلا شدیم

غیرمتخصص ممنوع

جراحی زیبایی در ایران با جراحی بینی شروع شد؛ به‌طوری‌که بیشترین میزان عمل‌های جراحی زیبایی را به خود اختصاص داده بود. در آن زمان روند جراحی‌های زیبایی چندان گسترده نبود و این عمل‌ها از نیمه دهه۸۰ در ایران به‌شدت افزایش یافت. درحال‌حاضر بنا بر گزارش انجمن بین‌المللی جراحی پلاستیک (ISAPS) میزان عمل‌های جراحی پلاستیک به ترتیب شامل ایالات‌‌متحده آمریکا، برزیل، کره‌جنوبی و هند است و ایران در این آمار رتبه بیستم را به خود اختصاص داده است. به‌گونه‌ای‌که از هر یک هزار نفر ۶نفر عمل جراحی انجام می‌دهند. همزمان معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی اعلام کرده است؛ زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی در صدر بیشترین شکایات مردمی از پزشکان قرار دارد و منجر به قصور پزشکی می‌شود. دامنه عمل‌های زیبایی از جراحی «بَلبَله گوش» گرفته تا برداشتن چربی پشت پلک «پُفی» و «پیکرتراشی» روزبه‌روز گسترده‌تر و بر مراجعان آن افزوده‌ می‌شود و همین موضوع میزان قصور پزشکی در این حوزه را افزایش داده است. مطابق با بررسی‌ها، یکی از مشکلات عمده در پرونده‌های قصور پزشکی به‌ویژه در رشته جراحی‌های پلاستیک و زیبایی مراجعه مردم به افراد غیرمتخصص و غیرکارشناس یا مراکز نامعتبر برای دریافت خدمات زیبایی است که عمدتا مشکلاتی را برای این افراد ایجاد می‌کند. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل اصلی مراجعه مردم به افراد غیرمتخصص برای دریافت خدمات ترمیمی و زیبایی عدم آگاهی درباره آن اقدام تشخیصی یا درمانی و نیز اعتماد به تبلیغات مطرح شده از مراکز نامعتبر در صفحات اینستاگرام و شبکه‌های مجازی است.

آخرین تلاش‌ها برای پیکر نیمه‌جان خلیج گرگان نتیجه دارد؟

پیکر کم رمق عروس خزر

لایروبی کانال آشوراده در خلیج گرگان با هدف آبرسانی از خزر به این خلیج یک ماهی است که آغاز شده اما موضوع قابل‌توجه رسوبات حاصل از لایروبی است، اینکه در چه مکانی جمع شود تا محیط‌زیست منطقه کمترین آسیب را ببیند، مساله مهمی است که سازمان محیط‌زیست با توجه ویژه به آن، بر رعایت مولفه‌های زیستی تاکید دارد. خلیج گرگان بزرگ‌ترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی شبه‌جزیره میانکاله در جنوب‌شرقی دریای خزر تشکیل شد و در سال۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز، به‌عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید، این نشان می‌دهد که نه فقط خلیج گرگان بلکه نواحی اطراف آن شامل شبه‌جزیره میانکاله و تالاب بین‌المللی گمیشان هم یک مجموعه ارزشمند محیط‌زیستی هستند. اکولوژی و حیات خلیج گرگان به دریای خزر وابسته است، همچنین از رودخانه‌های مجاور و شبه‌جزیره میانکاله تاثیر می‌گیرد؛ بنابراین نوسانات خزر تاثیر مستقیمی بر این خلیج دارد، خلیج گرگان در بخش جنوبی با استان‌های مازندران و گلستان احاطه شده و دارای تنوع زیستی منحصربه‌فرد اما شکننده است و نه‌تنها ماهیان باارزش غضروفی ماهی سفید و کفال دارد، بلکه سهم قابل‌توجهی از خاویار موردنیاز کشور را تامین می‌کند.

شماره‌های پیشین