sobhe-no.ir
1438
سه شنبه، ۰۷ تیر ۱۴۰۱
1
همایش سراسری قوه‌قضاییه با حضور سران قوای سه‌گانه برگزار شد

همکاری قوا برای افزایش کارآمدی

همایش سراسری قوه قضاییه روز گذشته دوشنبه ۶تیرماه ۱۴۰۱ با حضور سران قوا و تعدادی از مقامات و مسوولان کشوری و لشکری در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد. در این همایش، رؤسای قوای سه‌گانه ضمن تاکید بر همکاری، هماهنگی، همدلی و هم‌افزایی برای گره‌گشایی از مشکلات کشور و مردم، عدالت اجتماعی را اکسیر خنثی‌سازی اقدامات ترکیبی و توطئه‌های دشمن دانستند.

مذاکرات رفع تحریم ها بین ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم در قطر از سر گرفته می شود

مذاکره باقری - مالی در دوحهمالی در دوحه

پس از قطعنامه شورای حکام علیه ایران و پاسخ‌های محکم تهران، بازگشت به ریل مذاکرات در زمانی کوتاه غیرقابل تصور بود. اگرچه مقامات همه طرف‌های برجامی از ضرورت آغاز مذاکرات هسته‌ای سخن می‌گفتند اما با نقش مخرب آژانس بازگشت دوباره به مسیر گذشته، به لبه پرتگاه رفته بود. هرچند این لایه قابل مشاهده این موضوع بود اما گویا در لایه‌های دیگر و در سکوت مطلق، ریل‌گذاری‌های جدیدی برای ادامه کار با روشی متفاوت در جریان بود که در نهایت سر از دوحه درآورد. سفر امیر قطر به تهران که با تحلیل‌ها و اماواگرهای زیادی همراه شده بود، حالا با اعلام برگزاری مذاکره غیرمستقیم با آمریکا در دوحه، چهره جدیدی به خود گرفته است. در این راستا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز گذشته در نشست با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی درباره مکان و زمان مذاکرات رفع تحریم‌ها خاطرنشان کرد: هم زمان قطعی شده و هم مکان تقریبا مشخص است. اجازه دهید تا چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ شود و درباره محل تصمیم نهایی اعلام خواهد شد. پیام‌ها رد و بدل و نظرات گفته شده است. ان‌شاءالله یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس میزبان خواهد بود و این ملاقات طی روزهای آتی و در همین هفته انجام خواهد شد. شاید تا پایان امروز با توجه به پیام‌هایی که رد و بدل می‌شود، مشخص خواهد شد.

سرمقاله

ترافیک دیپلماتیک در غرب آسیا

رهبران گروه‌های سیاسی عراق برای هم‌اندیشی عازم نجف شدند

وحدت برای گره‌گشایی

وضعیت سیاسی عراق می‌رود که با هم‌اندیشی رهبران گروه‌های سیاسی این کشور با ورود مرجعیت عالی‌قدر عراق به اخبار خوبی منتهی شود؛ اخباری که رهبران جریان‌های سیاسی از این رویداد گزارش دادند که به‌زودی و در نجف اشرف تحقق می‌یابد. گویا قرار است با توصیه مراجع عظام نجف، مقتدی صدر و دیگر فراکسیون‌های پارلمان عراق به وحدت‌کلمه دست یابند؛ وحدت‌کلمه‌ای که به معرفی زودهنگام نخست‌وزیر جدید این کشور منجر می‌شود.

دولت با احیای وزارت بازرگانی موافقت کرده است

اما و اگرهای تشکیل یک وزارتخانه جدید

بعد از 11سال از زمان تشکیل وزارت صمت در دولت دهم، اکنون مقدمات جدایی وزارت بازرگانی به وجود آمده است. وزارت بازرگانی که با هدف چابک‌سازی دولت با دو وزارتخانه دیگر ترکیب شد، اکنون پس از سال‌ها تجربه مدیریتی و سیاستی وزارت صمت، مقدمات جدایی مجدد وزارت بازرگانی فراهم آمده است؛ خواسته‌ای که مجلس یازدهم مدت‌ها مطالبه آن را داشت و به نظر می‌رسد دولت سیزدهم نیز با آن موافق است.

در سالگرد واقعه هفتم تیر می‌خوانید

بهشتی، یک ملت بود

مرضیه کیان / ساعت‌20:30 هفتم تیرماه سال1360 در حین سخنرانی سیدمحمد حسینی بهشتی، رییس دیوان عالی وقت کشور که گفت: «ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره‌سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش کنیم کسانی را که متعهد به مکتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند انتخاب شوند…» درحالی‌که سخنرانی‌ا‌ش تمام نشده بود، انفجاری سالن اجتماعات را ویران کرد. در این حادثه 72چهره انقلابی اعم از رییس دیوان عالی کشور، وزرا، معاون وزرا و نماینده مجلس با بغض منافقان به شهادت رسیدند. در میان شهدای حادثه هفتم تیر می‌توان از شهدایی نام برد كه علاوه بر حماسه‌آفرینی در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی، نقش ارزنده‌ای در صحنه‌های فرهنگی نیز داشتند و از نخبگان علمی و فرهنگی کشور بودند. «صبح‌نو» قصد دارد در این گزارش که به بهانه سالگرد واقعه هفتم تیر است، به آثار چهره‌های فرهنگی شهید این واقعه بپردازد.

رییس فراکسیون محیط‌زیست مجلس:

عمل، راهکار است نه بیانیه

فائزه مؤمنی / پدیده طوفان‌های ریزگرد و گردوغبار در سال‌های اخیر به چالشی مهم برای کشور تبدیل شده به‌طوری‌که ۲۶استان را درگیر کرده است. از روز یکشنبه نیز ریزگردها مهمان ناخوانده تعدادی از استان‌های غربی اعم از خوزستان، ایلام و کرمانشاه شدند و ۱۱شهرستان را به تعطیلی کشاندند. براساس اعلام سازمان حفاظت از محیط‌زیست، میزان غلظت گردوغبار در آبادان دوهزار و ۷۳۷میکروگرم، اهواز ۲۳۲میکروگرم، دزفول ۲۳۷میکروگرم، شادگان ۴۰۸میکروگرم و کارون ۲۸۹میکروگرم است. حداکثر میزان مجاز گردوغبار ۱۵۰میکروگرم در مترمکعب بوده و براین اساس، میزان غلظت گردوغبار در ۱۳شهر خوزستان بیش‌ازحد مجاز است. در سال‌های دور، پدیده گردوغبار مهاجر از کشورهای همسایه، برای مدتی محدود، چند استان مرزی را با چالش مواجه می‌کرد اما اکنون، به مدت چندماه در فصول مختلف سال، استان‌های مختلف را دربرمی‌گیرد. درواقع، اکنون کشور با بحران گردوغبار با دو منشأ خارجی و داخلی مواجه است که تشدید خشکسالی به ابعاد آن افزوده است. با وجود اینکه براساس گزارش‌ها، ۷۰درصد ریزگردهای کشور دارای منشأ خارجی در کشورهای اطراف به‌ویژه عراق، سوریه و عربستان است اما وضعیت کانون‌های داخلی تولید ریزگرد رو به وخامت است و در سایه خشکسالی، این کانون‌ها در حال گسترش هستند. به اعتقاد کارشناسان، تغییرات اقلیم، خشکسالی در سراسر جهان، تغییر پوشش زمین و پدیده بیابان‌زایی، در ارتباط با عوامل دیگری مانند قرار گرفتن ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان، کمبود بارش سالانه و افزایش پدیده گرد‌وخاک، استان‌های مختلف را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده است.

حمایت 90 درصدی برای درمان ناباروری محقق می‌شود؟

بودجه به ذینفعان نرسید

حدود چهارمیلیون زوج نابارور ایرانی وجود دارند که با وجود تمایل به فرزنددار شدن، عموما به‌دلیل هزینه‌های سنگین درمان، سراغ آن نرفته یا اگر درمان را دنبال کرده‌ با هزینه‌های بالایی مواجه شده‌اند. این درحالی است که پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان در بند۳ سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۳ مورد تاکید قرار گرفته و در قانون برنامه ششم توسعه هم تمهیدات لازم از قبیل ارائه تسهیلات جهت افزایش سلامت ازدواج و درمان ناباروری در قالب بودجه سنواتی تکلیف شده است و بر همین اساس بود که در قانون بودجه۱۴۰۰ بیمه درمان ناباروری تصویب و دولت مکلف به پوشش ۹۰درصدی کل هزینه‌های سه دوره کامل یکی از روش‌های کمک باروری (آی. سی. اِس. آی) و (آی. وی. اِف) برای هر زوج نابارور و پوشش هزینه‌های دارویی و پاراکلینیک و سایر روش‌های درمان ناباروری شد اما اجرای این بند از قانون بودجه در دولت قبل بلاتکلیف ماند و یکی از نخستین مصوبه‌های دولت سیزدهم تصویب شیوه اجرای قانون بیمه ناباروری و تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار گرفتن خدمات نازایی و ناباروری بود.

شماره‌های پیشین