sobhe-no.ir
1435
شنبه، ۰۴ تیر ۱۴۰۱
1
آیا سفیر غرب، بسته جدیدی به تهران می آورد؟

پیام بورل

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه روز گذشته سوم تیرماه از سفر «جوزپ بورل»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران به‌منظور دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه و برخی‌ دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خبر داد. این نخستین سفر بورل به تهران در دولت سیزدهم است؛ سفری که گمان آن می‌رود گره موجود در مذاکرات هسته‌ای را باز و راه رسیدن به توافق را هموار سازد.

دلیل رایزنی های امیرعبداللهیان با همتایان چینی و روسی چیست؟

پیام همکاری ایران به شرق

حل مناقشات هسته‌ای با غرب شاید شاه‌بیت غزل همکاری‌های ایران با روسیه باشد؛ مناقشاتی که با حمایت‌های جدی و مستقیم چین و روسیه از فشار بیشتر بر ایران کاسته و این همکاری‌ها به‌شکل وزنه‌ای تاثیرگذار در مناسبات بین‌المللی جلوه‌گر شد. سفر سرگئی لاوروف به تهران در عصر چهارشنبه و دیدار و گفت‌وگوهایش با مقامات تهران در روز پنجشنبه از یکسو و گفت‌وگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان با وانگ یی، همتای چینی‌اش از سوی دیگر، نشان‌دهنده تحرکات جدیدی درخصوص پرونده‌ای قدیمی است که همواره با شیطنت آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، ابتر مانده است.

سرمقاله

کار برای دشمن

مهدی فضائلی

درباره زلزله ویرانگر 1/6ریشتری در شرق افغانستان که جان نزدیک به هزار نفر را گرفت

وقتی همه خواب بودند

سردار کاظمی، رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه

روز پنجشنبه‌ای که سپری شد، کنار رفتن رییس پیشین و حکم جدید برای رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه، واکنش‌ها و حاشیه‌های زیادی به وجود آورد. این حکم که با تحلیل‌های جهت‌دار رسانه‌های ضدانقلاب همراه شد، واکنش برخی جریان‌های فکری و سیاسی در داخل را نیز به دنبال آورد. رادیکال ها و مدعیان عدالت‌خواهی، در صف اول قرار گرفته‌اند. اما این دو جریان برای چه خوشحال‌اند؟

رژیم‌صهیونیستی به‌دنبال ایجاد تفرقه میان تهران و آنکاراست

هراس از پیروزی اسلام‌گراها در انتخابات ترکیه

روح‌الله فرقانی / تلاش رژیم‌صهیونیستی برای اختلاف‌افکنی و تفرقه میان ترکیه و ایران پایانی ندارد و در سفر اخیر یائیر لاپید، وزیر امورخارجه این رژیم‌ اتهامات بی‌اساس علیه ایران نیز ادامه یافت. این سفرها درحالی صورت می‌گیرند که مثلث آمریکا، رژیم‌صهیونیستی و عربستان می‌خواهند ترکیه را در ائتلاف خود جای دهند؛ موضوعی که «علی کمیلی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: ترکیه اکنون، تحت فشار دموکرات‌ها و جو بایدن است؛ البته انتخابات سال آتی ترکیه هم مزیدبرعلت شده است تا آقای اردوغان با برخی از سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا کنار آید و به توسعه روابط با رژیم‌صهیونیستی فکر کند. اردوغان اگر در راستای سیاست‌های آمریکا قدم برندارد این پیش‌بینی وجود دارد که اسلام‌گراها در ترکیه پیروز انتخابات شوند؛ از این رو است که اردوغان تلاش می‌کند تا منافع آمریکا در منطقه را دنبال کند و با کسب رضایت آن‌ها، به‌دنبال پیروزی در انتخابات باشد.

درباره فروش سریع بلیت و تمدیدهای مکرر کنسرت این روزهای «همایون شجریان»ݤ

کنســــــــرت همــــــــایونی

حکایت 10میلیون نفری که هنوز کارت ملی هوشمند ندارند

انتظار بی‌پایان

موضوع کارت‌ملی هوشمند، همان داستان تکراری و کشداری است که از پنج سال قبل بسیاری از ایرانی‌ها را درگیر خود کرده است. بعضی از افراد از حدود سه سال گذشته با کند شدن روند صدور کارت‌ملی هوشمند، بارها و بارها شاهد اتفاقاتی مشابه بوده‌اند و صحبت‌های سخنگوی سازمان ثبت‌احوال نیز این موضوع را تایید می‌کند: «بیش از ۶۲میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند و حدود ۵۱میلیون و ۷۵۰هزار کارت صادر کرده‌ایم.» براساس آخرین اطلاعاتی که از سوی سیف‌الله‌ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام شده بود افرادی که از سال ۹۷ یا ۹۸ ثبت‌نام کرده‌اند، کارت‌های‌شان به دست‌شان نرسیده است. براساس گفته‌های او، تا پایان سال۹۶ و آغاز سال۹۷، بدنه کارت وارد می‌شد اما «به‌دلیل مشکلاتی مثل تحریم و تامین اعتبار ارزی برای انتقال وجه به خارج از کشور» ادامه کار با مشکل روبه‌رو و بحث تولید داخل به میان کشیده شد.

آمار پوسیدگی دندان در ایران افزایش سه‌برابری داشته است

امان از درد گرانی

متاسفانه خدمات دندانپزشکی قیمت بالایی دارند که بسیاری از این خدمات هم تحت پوشش بیمه‌ای قرار نمی‌گیرند. نوسانات ارز و مشکلات اقتصادی به‌صورت مستقیم بر مواد و تجهیزات پزشکی و مواداولیه دندانپزشکی اثر می‌گذارد و همین موضوع رقم‌های نجومی را برای هزینه‌های دندانپزشکی پیش آورده است. برای کشیدن دندان، آمپولی لازم است که در شرایط کنونی قیمت آن 6برابر شده و این افزایش قیمت‌ها بر کار دندانپزشکان بسیار اثرگذار است. فشار اقتصادی موجب شده مردم درد دندان را تحمل کنند اما سراغ دندانپزشک نروند. «هزینه‌های گزاف دندانپزشکی علت عدم مراجعه مردم به دندانپزشکی است» این را هادی بیگی‌نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس می‌گوید و تاکید می‌کند که این هزینه‌های گزاف در مناطقی که دسترسی به دندانپزشک کمتر است، شرایط را سخت‌تر کرده است.

شماره‌های پیشین