sobhe-no.ir
1434
چهارشنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۱
2
پیام رهبرانقلاب به اساتید بسیجی:

در همه زمینه‌ها پیشران باشید

رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر:

برنامه دشمن، تضعیف امید است

بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر که ۲۲خرداد ۱۴۰۱ برگزار شده بود، صبح دیروز در محل برگزاری این همایش در شهرکرد منتشر شد.

رئیس مجلس:

مالیات فعالیت‌های تولیدی را به حداقل می‌رسانیم

صبح نو

رئیس مجلس:

مالیات فعالیت‌های تولیدی را به حداقل می‌رسانیم

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته (۳۱خرداد) در مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف و در جمع نمایندگان اصناف و فعالان صنفی و بازاریان سراسر کشور گفت: این روز را به همه زحمتکشان و مجاهدان عرصه اقتصادی تبریک گفته و حضور شما را در خانه‌ملت خیرمقدم می‌گویم. همچنین سالروز شهادت شهیدمصطفی چمران را که بحق یک چهره کم‌نظیر، انقلابی و دانشمند بود نیز گرامی می‌دارم.
وی افزود: چمران مجاهدی بی‌بدیل در عرصه علم، دانش و عرفان بود و او الگویی واقعی در جهان اسلام بود که سرمشق جوانان انقلابی قرار گرفت و مدارس و دانشگاه‌های ما باید نظیر ایشان را تربیت کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجاهدت‌های اصناف در دوران دفاع‌مقدس گفت: من آن دوران را فراموش نمی‌کنم که به‌عنوان خدمتگزار و رزمنده توفیق خدمت داشتم و می‌دیدم که اهمیت اصناف در آن دوران و در مواقعی حتی از مسوولان گردان‌ها بیشتر بود.
وی ادامه داد: زمانی که از پشتیبانی جنگ صحبت می‌کنیم و از بحث حفاظت و تعمیر ادوات حرف می‌زنیم باید بدانیم که نقش اصناف در این بخش بسیار مهم و حیاتی بود تاجایی‌که فعالان صنف تراشکاری در آن زمان برای ما خمپاره ساختند و به قول شهید چمران، فرق مرد و نامرد را مشخص کردند. همچنین مردانگی و غیرت این قشر را در دوران اوج کرونا یادمان هست که چگونه در کنار مردم بودند و خودشان آسیب دیدند اما اصناف مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی همان مردانگی‌های دوران دفاع‌مقدس را تکرار کردند.
رییس پارلمان با بیان اینکه در دهه۶۰ شما از ما رزمندگان در جبهه و خط مقدم حمایت و پشتیبانی کردید و امروز جای من و شما عوض شده است، گفت: معتقدیم که امروز جنگ ما جنگ اقتصادی است و اکنون شما رزمنده ما در این جنگ هستید و مطمئن باشید که ما در مجلس از شما و هرکس که در جنگ اقتصادی رزمنده ملت ایران است پشتیبانی و پادویی می‌کنیم و نیز انتظار داریم که شما هم در این جنگ با قدرت شمشیر بزنید و دشمنان ایران و نظام را ناامید کنید.
قالیباف با بیان اینکه کل مالیاتی که از چند میلیون کسبه خرد و امثالهم دریافت می‌شود کمتر از ۱۰هزار میلیارد تومان است، گفت: این درحالی است که به‌عنوان نمونه میزان فرار مالیاتی هزار نفر بیش از ۳۰هزار میلیارد تومان است و کسی نباید از ما انتظار داشته باشد که به این افراد کاری نداشته باشیم.
وی افزود: من اینجا به شما قول شرف می‌دهم در حوزه مالیات کسانی که کار تولید انجام می‌دهند، آنقدر پای‌شان می‌ایستیم و مالیات‌شان را به حداقل می‌رسانیم که سودشان اقتصادی شود و نسبت‌به کسانی که سرمایه دارند اما کاری نمی‌کنند و سپرده‌گذاری می‌کنند، سود بیشتری کسب کنند اما به ما نگویید آقای قالیباف سیستم را هوشمند نکنید، اتفاقا سیستم باید هوشمند شود تا مشخص شود چه کسی فرار مالیاتی دارد.
قالیباف تصریح کرد: ما از تولیدکننده و کسی که ایستاده و زحمت می‌کشد، حمایت می‌کنیم و هر جا که لازم باشد حتی قوانین مالیات را اصلاح کنیم اما بپذیرید که ما باید جلوی سوداگران و دلالان را بگیریم.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با وجود اینکه همه می‌دانیم فعالیت اقتصادی در دوران شیوع کرونا کاهش پیدا کرده اما به‌دلیل اینکه دریافت مالیات به‌سمت سیستمی شدن و سامانه‌محور بودن رفت و اخذ مالیات روی افرادی متمرکز شد که به‌دنبال سوداگری و فرار مالیاتی بودند، میزان دریافت مالیات‌ها افزایش پیدا کرد.
وی افزود: من آدم نشسته روی صندلی نیستم و از شرایط اصناف و تولیدکنندگان خبر دارم و به مسوولان سازمان مالیاتی عرض کردم تاکید ما این است که باید بر افرادی متمرکز شویم که فرار مالیاتی دارند، یعنی درآمد هنگفت دارند و هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و متقابلا تاکید می‌کنم که هرکسی که زحمت می‌کشد و در عرصه تولید فعال است باید تولیدش اقتصادی باشد؛ لذا زحمتکشان عرصه تولید و اصناف نگران نباشند و یکبار دیگر می‌گوییم که همه تلاش خود را می‌کنیم که سیستم هوشمندسازی برای جلوگیری از ناعدالتی فعال شود.
رییس مجلس با اشاره به تصویب قانون تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار‌ها گفت: ما در این مجلس تحول خوبی را در این حوزه ایجاد کردیم؛ در این قانون دو محور وجود دارد؛ یکی مجوز‌های ثبت‌محور و یکی مجوز‌های تاییدمحور و این باعث شد که دیگر مردم به‌دنبال ادارات و دستگاه‌ها ندوند و به‌جای اینکه مردم درگیر ادارات شوند، ادارات به‌دنبال مردم باشند؛ به این ترتیب که در بخش مجوز‌های ثبت‌محور هرکسی که می‌خواهد شغلی را ایجاد کند، در بخش موردنظر اعلام می‌کند و سیستم باید سه‌روزه نظر خود را اعلام کند و به این ترتیب دستگاه‌ها باید به‌دنبال متقاضیان باشند که بتوانند در سه روز نظر خود را اعلام کنند و پس از آن به‌صورت خودکار، آن فعالیت می‌تواند آغاز شود.
قالیباف اضافه کرد: در بخش مجوز‌های تاییدمحور برخی مشاغل خاص طی سه‌ماه باید پاسخ خود را برای شروع کار دریافت کنند.
رییس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: دوستان و همکاران ما در فراکسیون اصناف، کمیسیون‌های اقتصادی، وزارت اقتصاد و صنعت شنونده شما هستند و امیدواریم در این شرایط اقتصادی همه به‌سمتی برویم که با اصلاح نقدینگی و جهت‌دادن آن به‌سمت تولید، افزایش ارزش پول ملی و بهره‌وری و درنتیجه کاهش تورم را شاهد باشیم و البته کاهش تورم نه با ایجاد رکود؛ من ایمان دارم شما رزمندگان عرصه اقتصادی، مثل رزمندگان دوران دفاع‌مقدس خالصانه و پرتلاش پیش می‌روید و ان‌شاءالله ما پشتیبان شما هستیم.

captcha
شماره‌های پیشین