sobhe-no.ir
1434
چهارشنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۱
14
خبر

باید بر مسائل بنیادی و فکری در تئاتر کودک و نوجوان بیشتر تمرکز شود

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با یازدهمین دبیر پویش کتاب و زندگی را می‌خوانید

معرفی الگویی برای بانوان

مرضیه کیان / یازدهمین دوره پویش کتابخوانی «کتاب و زندگی» با محوریت کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» از ۲۱خرداد ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کرد. این مسابقه با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه و انتشارات سوره مهر برگزار شده است.

خبر

کتاب «وجود» به چاپ ششم رسید

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با یازدهمین دبیر پویش کتاب و زندگی را می‌خوانید

معرفی الگویی برای بانوان

مرضیه کیان / یازدهمین دوره پویش کتابخوانی «کتاب و زندگی» با محوریت کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» از ۲۱خرداد ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کرد. این مسابقه با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه و انتشارات سوره مهر برگزار شده است.

کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» که سوژه یازدهمین دوره پویش کتابخوانی کتاب و زندگی است، روایت خاطرات کونیکو یامامورا (سبا بابایی)، یگانه مادر شهید ژاپنی در ایران به قلم حمید حسام و مسعود امیرخانی است. یامامورا تنها مادر شهیدی است که اصالتی ژاپنی دارد. فرزند شهید این مادر، جوان نوزده‌ساله‌ای بود که هم در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی داشت و هم در زمان جنگ تحمیلی، با وجود سن کم، راهی جبهه‌ها شد تا از اسلام و ایران دفاع کند و درنهایت در عملیات والفجر یک، در منطقه فکه به شهادت رسید.
گفتنی است جوایز این دوره از پویش کتاب و زندگی، ۱۰۰میلیون ریال جوایز نقدی خواهد بود که با قرعه‌کشی به برگزیدگان اهدا خواهد شد. علاقه‌مندان برای شرکت در این پویش می‌توانند عدد۷ را به شماره۵۰۰۰۵۴۶۰ ارسال کرده یا با مراجعه به کتابفروشی‌های سراسر کشور، کتاب را تهیه کنند.
 
ارج نهادن به مقام ایثار 
و تنها مادر شهید ژاپنی دفاع مقدس
«صبح‌نو» با حسن رضاخانی، دبیر یازدهمین دوره پویش کتاب و زندگی به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.
 
هدف از راه‌اندازی پویش کتاب و زندگی که اکنون به دور یازدهم رسیده است، چه بود؟
در پویش‌های کتاب زندگی مخاطب مادران و دختران هستند و معرفی الگو، پرورش مهارت‌های زندگی و نیازهای اجتماعی و هر چیزی که باعث رشد و ارتقای معلومات بانوان محترم که چراغ خانه و زندگی هستند، هدف پویش زندگی است.
 
فکر می‌کنید اهدافی را که در نظر گرفتید تاکنون به ثمر رسیده است؟
در ادوار مختلف برگزاری پویش‌های کتاب زندگی، بازخورد خرید کتاب، شرکت در مسابقه و نظرات جذاب و جالب مخاطبان بسیار خیره‌کننده بوده و از این رو ما به‌عنوان برگزارکنندگان پویش هم دلگرم شده و هم متوجه 
درست بودن مسیر حرکت‌مان شده‌ایم.
 
برگزاری هر دوره از پویش‌ها با چه فاصله زمانی انجام می‌شود؟
زمان هر پویش حدودا ۴۰روز است که به فراخور شرایط زمانی، تبلیغاتی که از طریق آنتن پخش تلویزیونی پخش می‌شود، نحوه استقبال مخاطبان در شرکت در پویش کتاب و زندگی و... امکان تمدید چند روزه پویش وجود دارد و این موضوعی است که در پویش‌های دوره‌های گذشته نیز شاهد آن بودیم.
 
اصولا کتاب‌هایی که برای پویش انتخاب می‌کنید حول محور چه موضوعی است؟
موضوعاتی که در پویش کتاب زندگی از بقیه موضوعات پررنگ‌تر به چشم می‌خورد شامل بانوان الگو، آموزش کاربردی اصول بهتر زندگی کردن، نحوه زندگی در روایات و تعالیم دینی و نقش پرنگ زنان در خانواده موفق و جامعه آرمانی و... می‌شود.
 
دلیل انتخاب کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» برای این دوره از مسابقات چیست؟
این کتاب مشتمل بر سرگذشت بانوی ژاپنی کونیکو یامامورا با نام ایرانی «سبا بابایی» است.
گذشتن از شیرینی و رفاه زندگی در کنار خانواده و 
همراه شدن با همسر ایرانی‌اش، هم‌زمانی حضور ایشان در ایران با سال‌های دفاع مقدس و تجاوز رژیم بعث عراق به خاک کشور عزیزمان، کمک و همراهی‌های فراوان خانم بابایی و خانواده و حتی شهادت فرزند دلبندشان، گوشه‌ای از دریای بی‌کرانی است که نویسنده (حسام و مسعود امیرخانی) از زوایایی مختلف به قلم زیبایش تصویرسازی کرده است.
 ما برای ارج نهادن به مقام ایثار و ازخودگذشتگی تنها مادر شهید ژاپنی دفاع مقدس و با مشورت اهل فن این کتاب را مناسب پویش دانستیم.
 
نحوه شرکت مخاطبان در پویش به چه صورت است؟
مخاطبان محترم و علاقه‌مندان به شرکت در این پویش برای تهیه کتاب و شرکت در مسابقه باید عدد۷ را به سامانه ۵۰۰۰۵۴۶۰ ارسال یا به کتابفروشی‌های معتبر سراسر کشور مراجعه کنند.
 
خروجی این پویش در بحث پژوهش چه چیزی می‌تواند باشد؟
معرفی الگوی فردی و اجتماعی به مخاطبان، معرفی سبک زندگی دینی، نمایش نفوذ ایدئولوژی ایرانی -اسلامی در خارج از مرزها و ترویج و تزریق روحیه شهادت، ایثار و فداکاری در جامعه از اهم سرفصل‌هایی است که به‌عنوان خروجی این پویش مدنظر قرار گرفته است.
 
استقبال مخاطبان تاکنون به چه صورت بوده و شما نتیجه را به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟
همزمان با شروع پویش، خانم بابایی در بیمارستان بستری بودند که متن خبر آرزوی سلامتی رهبر عزیزمان برای ایشان از صداوسیما پخش شد، خادمین حرم رضوی با پرچم و نشان امام مهربانی‌ها به ملاقات‌شان رفتند و موج ایجادشده با همکاری و همراهی بسیار ستودنی رسانه ملی با پخش چندین مستند و تیزر و همچنین شبکه‌های اجتماعی، خبرگزاری‌ها، خبرنگاران و بسیاری از اهالی اهل قلم شدت گرفت و به‌حمدالله با مزین شدن کتاب مهاجر سرزمین آفتاب به تقریظ رهبر انقلاب درخواست حامیان و دوستداران برای تهیه کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» بسیار افزایش یافته است.

captcha
شماره‌های پیشین