sobhe-no.ir
1434
چهارشنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۱
14
خبر

باید بر مسائل بنیادی و فکری در تئاتر کودک و نوجوان بیشتر تمرکز شود

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با یازدهمین دبیر پویش کتاب و زندگی را می‌خوانید

معرفی الگویی برای بانوان

مرضیه کیان / یازدهمین دوره پویش کتابخوانی «کتاب و زندگی» با محوریت کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» از ۲۱خرداد ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کرد. این مسابقه با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه و انتشارات سوره مهر برگزار شده است.

خبر

کتاب «وجود» به چاپ ششم رسید

صبح نو

خبر

باید بر مسائل بنیادی و فکری در تئاتر کودک و نوجوان بیشتر تمرکز شود

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ‌ وارشاداسلامی در پیامی به مناسبت برگزاری بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی 
تئاتر کودک و نوجوان نوشت:
«کودکان، بدون تردید فرشته‌های پاک و معصومی هستند که نه‌تنها ‌امیدبخش زندگی والدین‌شان، بلکه‌ امید آینده هر جامعه‌ای به حساب می‌آیند. در پاکی و زلالی آنان همین بس که گاهی برای ارتباط با آن‌ها فقط نگاه کافی است؛ نگاهی از عمق جان در چهره معصومانه کودکان.
بیایید به کودکان بیندیشیم؛ آن‌ها تجلی همه آرزوهای زیبای ما هستند و بیایید برای کودکان از ته قلب‌مان آرزو کنیم که فکرها و اندیشه‌های بلند، روشن و آسمانی داشته باشند. بی‌شک تئاتر یکی از گویاترین زبان‌های ارتباطی در دنیای امروز است و چه زیباست هنرمندانی که در شرایط سخت و دشوار به فکر کودکان و نوجوانان هستند و فضای کودکانه‌های خود را بر صحنه گسترده تئاتر به نمایش می‌گذارند.
امروز، با گسترش روزافزون انواع رسانه‌ها،
 تئاتر کودک و نوجوان به‌ اندیشه‌هایی نوین از متن تا شیوه اجرا نیازمند است و در این مسیر تحولی حاصل نمی‌شود، مگر با تلفیق حوزه‌های روانشناسی با تئاتر و تشکیل گروه‌های کارشناسی و تخصصی در این زمینه.
در این حوزه بسیار مهم و حساس، باید از همه ظرفیت‌های موجود به‌خصوص ظرفیت‌های پنهان در نقاط مختلف کشور که هنرمندانی در زمینه‌های فرهنگی و هنری برای تئاتر کودک و نوجوان حضور دارند، استفاده کرد. ازسوی‌دیگر، به مسائل بنیادی و فکری که
 تئاتر کودک و نوجوان می‌تواند به آن بپردازد بیشتر باید متمرکز شد.
جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان رویدادی فرهنگی و هنری است، متعلق به همه‌ کودکان و نوجوانان که در شکل و محتوا متناسب با نیازها و شرایط حال و آینده آنان در این سرزمین سامان گرفته است.
بر خود لازم می‌دانم به همه هنرمندان و برگزارکنندگان این رویداد بزرگ خدا قوت بگویم. بدون شک، این زمان فرصت مناسبی برای ارائه بهترین آثار تئاتر کودک و نوجوان متناسب با زبان و فرهنگ تمامی اقوام مختلف ایران اسلامی است که این امر می‌تواند با برنامه‌ریزی شایسته، محقق شود.
ضمن تقدیر از تمامی دست‌اندرکاران جشنواره به‌خصوص هنرمندان عزیز، تحقق اهداف ارزشمند ایران اسلامی در دولت مردمی را با رویکردی نوین در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از خداوند متعال خواستارم.»
بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی
 تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری ‌امیر مشهدی‌عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان همدان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین