sobhe-no.ir
1434
چهارشنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۱
13
درگذشت مرحوم محمدعلی کریمخانی که همه با نوایش خاطره دارند

ای شاه پناهش بده

مرضیه کیان / برای ما که شاید فرسخ‌ها با مشهد فاصله داشته باشیم و به محض اراده کردن (به‌خصوص در روزهایی که کرونا سد راه‌مان شده بود) نمی‌توانستیم کنار ضریح باشیم و دلی از عزا دربیاوریم، هر بار با شنیدن «آمدم ای شاه پناهم بده/ خط امانی ز گناهم بده» از استاد محمدعلی کریمخانی، با وجود اینکه جسم‌مان سر جایش قفل شده بود اما دل‌مان پر می‌کشید وسط حرم شاه غریب و بعد از اینکه جرعه آبی از لیوان پلاستیکی‌های سقاخانه نوشید و نگاهی به پنجره فولاد انداخت، آرام‌آرام به طرف صحن جامع راهی ‌می‌شد و در مسیرش چند کبوتر سفید را پر می‌داد تا خودش را به ضریح برساند و عرض ارادتی به آقای مهربان توس داشته باشد، همان موقع بود که وقتی صلوات خاصه حاج‌رضا انصاریان بر لب جاری می‌شد، به جسم قفل‌شده برمی‌گشت و می‌دید پهنای صورت با اشک چشمان تر شده و حالا کمی آرام و قرار گرفته است.

یک مرد و سه نکته

ای شاه پناهش بده

معرفی کتاب

درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» در بازار نشر

صبح نو

معرفی کتاب

درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» در بازار نشر

 درسنامه «نظریه ولایت سیاسی فقیه» اثر غلامحسن مقیمی در ۳۵۳صفحه در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه منتشر شد. پژوهش در حوزه اندیشه سیاسی از منظر دینی در راستای شناخت مبانی، سرشت و ساختار آن در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ضرورتی انکارناپذیر یافته است.
«نظریه ولایت فقیه»، در سیر تاریخی خود از عصر حضور تاکنون، از دو مولفه مهم «نص» و «زمان و مکان» تغذیه کرده و تجربه اندوخته است. بدین لحاظ این نظریه صرفا آرمانی نیست، بلکه آرمانی است که در متن واقعیت‌های تاریخی صیقل داده شده است. در درون نظریه ولایت مطلقه فقیه مفاهیم کلیدی چون اسلام، ولایت، مردم،
 نهاد دولت نهفته است که در یک روابط منطقی نظام‌وار و سیستمی، نظریه سیاسی شیعه را در عصر غیبت به تصویر می‌کشند و در یک شبکه ارتباطی مشروعیتی و مشارکتی، نظام سیاسی پویایی را سامان می‌دهند که امروز در قالب نظام سیاسی «جمهوری اسلامی» نمود یافته است.
هدف کتاب حاضر تدوین درسنامه جامع، روان و به‌روز درمورد «ولایت فقیه» است تا نیازهای آموزشی مراکز علمی و نسل جوان درخصوص مباحث 
ولایت سیاسی تامین شود.
همچنین مطالعات تصوری و انتزاعی مباحث ولایت سیاسی فقیه موجب شد تا ظرفیت‌های تعاملی و شبکه‌ای مفاهیم کلیدی آن کمتر موردتامل مراکز پژوهشی قرار گیرد. بدون لحاظ هدف دیگر این نوشتار، مطالعه و تبیین مباحث ولایت‌فقیه با رویکرد نظام‌وار و سیستمی است تا افق‌های جدیدتری برای محققان گشوده شود.
این اثر در پنج فصل تالیف شده است که عناوین فصول آن عبارتند از: «مباحث مفهومی و نظری / ولایت مطلقه فقیه به مثابه نظام سیاسی / ساختار، کارکرد و شبکه درونی آن»، «پیشینه و سیر تطور تاریخی نظریه ولایت فقیه»، «مبانی، منشأ و ادله مشروعیت ولایت سیاسی فقیه / منبع تغدیه ولایت سیاسی»، «دامنه و حدود اختیارات ولایت سیاسی/ قرائت‌های مختلف از ولایت فقیه و پیامدهای آن‌ها»، «نقش مردم در ساختار ولایت سیاسی / جریان قدرت و ساختار نظام سیاسی ولایی».
 

captcha
شماره‌های پیشین