sobhe-no.ir
1434
چهارشنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۱
10
موانع متعدد برای رشد جمعیت

گره ای که با دست باز می‌شود

این روزها از تریبون‌های رسمی و صحبت برخی کارشناسان صدای بحران جمعیت به‌گوش می‌رسد، کاهش ازدواج، کاهش فرزندآوری و کلی شاخص‌های جمعیتی دیگر ردیف می‌شوند تا این بحران رنگ آمار و ارقام به خود بگیرد. مطابق آمارها، امید به زندگی در ایران از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ از حدود ۴۰سال به بیش از ۷۵سال افزایش پیدا کرده و میزان باروری کل از حدود هفت به دو فرزند و کمتر از آن کاهش یافته و روشن است که این روندهای جمعیتی، نسبت مهمی با خانواده در دوران معاصر دارد. گذار از خانواده گسترده به خانواده هسته‌ای طی دهه‌های اخیر درحال پیشروی است. تغییر الگوهای ازدواج، طلاق و زندگی مشترک، افزایش سطح تحصیلات به‌ویژه در میان نسل جوان و زنان و روند مهاجرت از روستا به شهرها و از شهرهای کوچک به کلان‌شهرها همچنان تداوم دارد. اما همزمان برخی کارشناسان معتقدند که ایران وارد فاز بحران جمعیتی نشده است و درحال‌حاضر در زمان طلایی برای جلوگیری از ورود به این بحران و رسیدن به پیری جمعیت است اما واقعیت این است که در آینده نزدیک با تعداد بسیاری از سالمندان روبه‌رو خواهیم شد که باید زیرساخت‌ها و بسترهای لازم برای آن زمان فراهم شود.

انتقاد رئیس مجلس از عدم اجرای قانون برای حمایت از بیماران صعب‌العلاج

وزیر بهداشت به‌سرعت کارها را انجام دهد

صبح نو

انتقاد رئیس مجلس از عدم اجرای قانون برای حمایت از بیماران صعب‌العلاج

وزیر بهداشت به‌سرعت کارها را انجام دهد

بیماران صعب‌العلاج در دشواری زندگی می‌کنند. بیمه همگانی یکی از اهدافی است باید در کشور پیاده‌سازی شود و این مسائل همواره دغدغه مجلس شورای اسلامی بوده است. محمدباقر قالیباف، در نشست علنی (سه‌شنبه، 31خردادماه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در زمینه بررسی عملکرد دستگاه‌های مسوول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج، گفت: همیشه بخشی از افراد و جامعه ما تحت پوشش نبودند، حال در گذشته 110میلیون دفترچه بیمه صادر شده بود اما جمعیت کشور حدودا 80میلیون نفر بود و کماکان تعدادی افراد بیمه‌نشده وجود داشتند. امیدواریم با سیستم هوشمندسازی و اصلاح قوانین از این اشکالات ریشه‌ای جلوگیری شود.
 رییس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از کارهای خوب مجلس یازدهم در سال جاری این پیش‌بینی بود که سه دهک اول جامعه که مشکلات جدی دارند، به‌صورت صددرصد تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند و وزارت رفاه مسوول شد افرادی را که در این سه دهک تحت پوشش بیمه نیستند مشخص کند که براساس گزارش‌های ارائه‌شده و تشخیص وزارت رفاه، پنج‌میلیون و 397هزار نفر از اول سال که قانون تصویب شده بیمه ندارند و باید بیمه شوند، حال این افراد به‌صورت غیرحضوری و بدون اخذ وجه بیمه شدند؛ زیرا در بند «د» تبصره14، 6هزار میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شد، من از وزارت رفاه و بیمه سلامت به‌خاطر اینکه این کار در زمان خودش پیش رفته، تشکر می‌کنم. وی ادامه داد: درحال‌حاضر 302هزار نفر از پنج‌میلیون و 397هزار نفر شناسایی شده وضعیت بلاتکلیفی دارند که باید در سیستم مشخص شود، بخشی از این سه دهک نیز معترض هستند که حتما وزارت رفاه باید به بخش اعتراضی رسیدگی کند تا کسی بلاتکلیف باقی نماند و وزارت رفاه و بیمه سلامت این مسائل را مورد توجه قرار دهند.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحثی نیز درخصوص بیماران صعب‌العلاج داشتیم که مدت‌ها در مقابل مجلس اعتراض داشتند و به ما نیز مراجعه می‌کردند و واقعا تحت فشار بودند، برای این افراد امسال در قانون صندوقی پیش‌بینی شد که باید به این صندوق پنج‌هزار میلیارد تومان از ردیف18 تبصره14 و دوهزار میلیارد تومان از تسهیلات تبصره16 واریز شود، این صندوق به آیین‌نامه نیاز دارد اما متاسفانه پس از گذشت سه‌ماه از سال، این آیین‌نامه به تصویب هیات دولت نرسیده است.
قالیباف با اشاره به اینکه موضوع درمان مهم است و حتما معاون پارلمانی رییس‌جمهور و وزیر محترم بهداشت به‌سرعت کارها را انجام دهند تا بیماران صعب‌العلاج که عمدتا از خانواده‌های محروم بوده و درگیر مشکلات دارویی و افزایش قیمت دارو هستند، مورد توجه قرار بگیرند، ادامه داد: نکته‌ای را آقای میرمحمدی گفتند و در نشست با وزیر بهداشت اعلام کردم که وزیر اقتصاد باید بداند که از 9درصد مالیات بر ارزش افزوده یک‌درصد متعلق به حوزه درمان است، طبق قانون وزیر اقتصاد و خزانه باید بداند که این دستگاه‌ها پانزدهم هر ماه که پول به خزانه واریز می‌شود مکلف هستند عین آن را به وزارت بهداشت پرداخت کنند. ما در نامه‌ای به وزارت اقتصاد و خزانه اعلام کردیم عدم واگذاری یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده برای حوزه درمان خلاف قانون است و سهم هدفمندی یارانه‌ها در تبصره14 برای بخش درمان نیز باید به‌صورت صددرصد تخصیص داده شود. وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم تامین آمبولانس است که در شرایط کنونی یک مشکل جدی شده، افزود: وزارت بهداشت و درمان باید برای این کار پیشنهاد داشته باشد تا از همین بخش یک درصد یا تبصره‌ها یا از بخش دیگر، موضوع آمبولانس را به‌عنوان یک نکته جدی دنبال کند، امروز بحث دارو، کمبود و افزایش قیمت آن و از سوی دیگر، بحث مربوط‌به ارز ترجیحی و حذف این ارز و تحت پوشش بیمه قرارگرفتن دارو موضوع حیاتی است که با جان مردم ارتباط دارد، باید این کار با دقت و اطمینان حاصل انجام شود تا با نارسایی‌های رخ‌داده در زمینه نهاده‌ها، در حوزه درمان مواجه نشویم.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: ابتدا درخصوص مسائل مرتبط با تبصره7 و حوزه نسخه الکترونیکی، نسخه‌پیچی الکترونیکی، تعهدات بیمه و هفت‌درصد حق دولت در حوزه بیمه اطمینان حاصل کنید که آیا مسیر درست است و سپس آن را اجرا کنید؛ البته این موضوع قانون است و باید انجام شود، اگر این موارد را پیش‌بینی نکنید و با آشفتگی در حوزه دارو مواجه شویم، این مساله موردقبول مجلس، مردم و دولت نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از وزیر بهداشت درخواست داریم که ارز ترجیحی موردنیاز واردات مواداولیه داروها، پایدار باشند تا درزمینه تامین مواداولیه و تولید دارو با مشکل مواجه نشویم. ان‌شاءالله در نظارت بعدی در حوزه بهداشت و درمان این مسائل را پیگیری می‌کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین