sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
6
نگاه

شبکه برق رژیم‌صهیونیستی چگونه هک شد

مکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه شکست خورد

مکرون تجربه ژاک شیراک را تکرار می‌کند؟

روح‌الله فرقانی / نتایج اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه حکایت از شکست تاریخی امانوئل مکرون در کسب اکثریت مطلق پارلمان دارد. انتخاباتی که اجازه تشکیل دولت مستقل به او را نمی‌دهد و می‌رود تا مکرون شکل‌گیری دولت ائتلافی را تجربه کند. اما منتقدان او این بیم را هم دارند که مکرون پارلمان را منحل کند؛ موضوعی که در دوران ژاک شیراک، پاریس آن را تجربه کرد. مرتضی مکی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: با این روند انتخابات پارلمانی جایگاه مکرون در پاریس و اتحادیه اروپا تضیعف شده، با بن‌بست سیاسی ایجاد شده، دور از انتظار نیست که مکرون دوباره انتخابات را برگزار کند؛ اقدامی که شیراک در زمان خودش انجام داد. البته او فکر می‌کرد با انحلال پارلمان، حزبش موفق به کسب اکثریت خواهد شد ولی حزب سوسیالیست پیروز شد و شیراک یک دولت آشتی پرتنشی را در آن سال‌ها تجربه کرد. با شکست مکرون در انتخابات پارلمان، او با چالش‌های متعدد سیاسی در فرانسه و اروپا روبه‌رو خواهد شد.

صبح نو

نگاه

شبکه برق رژیم‌صهیونیستی چگونه هک شد

در ماه‌های اخیر، خبر حملات سایبری علیه رژیم‌صهیونیستی به یک خبر اصلی در محافل عبری تبدیل شده است. در آخرین مورد از این حملات در روز (یکشنبه) سامانه‌های هشداردهنده رژیم‌صهیونیستی در چند شهر ازجمله قدس، ایلات، هولون و … مورد حمله سایبری قرار گرفت. با به‌‌صدادرآمدن آژیر خطر هزاران نفر از صهیونیست‌های ساکن این مناطق از ترس حمله احتمالی گروه‌های مقاومت فلسطین به‌سوی پناهگاه‌ها روانه شدند اما ساعاتی بعد درحالی‌که دچار ترس و وحشت شدید شده بودند، متوجه شدند که فعال شدن سیستم‌های هشدار ناشی از حمله سایبری بوده است. اما دراین‌میان هک شدن شبکه برق رژیم‌صهیونیستی خبر بسیار مهمی است که در ادامه به این مساله پرداخته می‌شود.
اما در هفته‌های اخیر در ارتباط با حملات سایبری و الکترونیکی علیه رژیم‌صهیونیستی، مساله سانسور اخبار آن کاملا تغییر کرده است. به‌ویژه اینکه در هفته‌های گذشته شاهد شدت گرفتن حملات سایبری علیه این رژیم بوده‌ایم؛ حملاتی که به خطری جدی برای سرویس‌های امنیتی، نظامی و حتی تاسیسات زیربنایی رژیم‌صهیونیستی تبدیل شده است.
رژیم‌صهیونیستی که در گذشته وقوع این حملات را تکذیب می‌کرد، در این روزها با انتشار خبرهایی که شاید دیگر جلوگیری از انتشار آن‌ها با توجه به حجم آسیب‌های وارده غیرممکن هم به نظر می‌رسد، برخلاف رویه همیشگی بلافاصله انگشت اتهام را به‌سوی ایران دراز کرده و این کشور را متهم به انجام حملات سایبری می‌کند؛ البته باوجوداین صهیونیست‌ها همچنان از سیاست قبلی خود در زمینه عدم افشای جزئیات و حجم آسیب‌های ناشی از این حملات سایبری دست برنداشته‌اند.
دلیل عدم افشای جزئیات این حملات سایبری هم کاملا مشخص است، رژیم‌صهیونیستی از این مساله به‌طور جدی هراس دارد که در صورت اعلام جزئیات این حملات مسائلی نظیر حجم سرقت اطلاعات، داده‌های نظامی و هویتی افشا شود و دشمنان این رژیم از آن در جنگ‌های احتمالی آینده استفاده کنند.
نکته مهم این است که حملات سایبری علیه رژیم‌صهیونیستی که همچنان به‌طور روزمره ادامه دارد، علاوه‌بر بخش‌های نظامی و امنیتی رژیم‌صهیونیستی و حساب‌های کاربری مقامات این رژیم شامل بخش‌های متعددی نظیر سیستم آبرسانی، شبکه برق، سامانه‌های بانکی و بیمارستان‌های اسرائیلی نیز شده است تا تقریبا هیچ بخشی از تاسیسات زیربنایی در اراضی اشغالی از دامنه این حملات در امان نمانند.
بنابر اذعان منابع صهیونیستی ازجمله کمیته سایبری رژیم‌صهیونیستی، هکرهای مرتبط با محور مقاومت در ماه‌های اخیر بیش از سه‌هزار مورد حمله سایبری علیه اهداف اسرائیلی به اجرا گذاشته‌اند که در بسیاری از آن‌ها موفق بوده‌اند.
مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم‌صهیونیستی در دانشگاه تل‌آویو نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرد که نبرد میان تهران و تل‌آویو از فضای جنگ سخت و کلاسیک خارج شده و وارد فضای جنگ سایبری شده است. چند روز پیش گروه هکری موسوم به «عصای موسی» که پیشتر دوربین‌های مداربسته در خیابان‌های اراضی اشغالی و دوربین شرکت‌های تسلیحاتی رژیم‌صهیونیستی را هک کرده بود، از هک موفق شبکه برق رژیم‌صهیونیستی خبر داد.
این گروه هکری با انتشار یک ویدیو و اشتراک اطلاعاتی در قالب یک فایل فشرده، به دو زبان انگلیسی و عبری اعلام کرد: «این تازه شروع کار است. از این پس صدمات جبران‌ناپذیری به شما وارد می‌شود. ما شما را مجازات خواهیم کرد. هدف روشن، معین و دقیق است. این تنها بخش کوچکی از دسترسی ما به شبکه برق شماست. به‌زودی در تاریکی فرو خواهید رفت.»
گروهی هکری موسوم به «Moses staff» (عصای موسی)، پیشتر نیز با حمله سایبری به سرورهای اطلاعاتی شرکت‌های صهیونیستی، اسنادی ازجمله شناسنامه، اوراق دفاتر وکلا، چک‌ها وگزارش‌های مالی به‌دست‌آمده را هک و منتشر کرده بود.
عصای موسی همچنین پیش‌تر از هک موفق دوربین‌های مداربسته در خیابان‌های فلسطین اشغالی و دوربین‌های شرکت رافائل فعال در زمینه تولید تسلیحات نظامی برای ارتش رژیم‌صهیونیستی خبر داده بود. این گروه پس از این حمله سایبری پیش‌تر در پیامی به دو زبان عبری و انگلیسی تحت عنوان «ما با چشمان شما می‌بینیم»، اعلام کرده بود: ما سال‌ها، در هر لحظه و در هر قدم شما را زیر نظر داشتیم. این تنها بخشی از نظارت ما بر فعالیت‌های شما از طریق دسترسی به دوربین‌های مدار بسته داخلی است. گفته بودیم درحالی‌که تصورش را هم نمی‌کنید، شما را هدف قرار خواهیم داد.

captcha
شماره‌های پیشین