sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
3
مقامات ایران به اظهارات مقامات غربی در خصوص بازگشت به وین واکنش نشان دادند

بازی تکراری با مذاکره

مذاکرات هسته‌ای علی‌رغم فرازوفرودهای چندماه اخیر، هنوز هم به نتیجه نهایی نرسیده است و مقامات کشورهای برجامی با اظهارات پی‌درپی از ضرورت احیای آن سخن می‌گویند؛ اگرچه اقدامات نسنجیده گروسی مذاکرات را از مسیر اصلی خود خارج و تهدید و تطمیع را جایگزین عقلانیت و گفت‌وگوی سازنده کرد اما این مسیر هنوز مسدود نشده است.

قالیباف در دیدار با همتای کروات:

آمریکا مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات وین است

صبح نو

قالیباف در دیدار با همتای کروات:

آمریکا مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات وین است

زلاتکو حسن بگوویچ، رییس گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران، روز گذشته (دوشنبه، 30خردادماه) با حضور در بهارستان با محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.
قالیباف در این دیدار با ابراز امیدواری از اینکه این سفر در گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موثر باشد، گفت: سی‌امین سالگرد برقراری ارتباط رسمی میان ایران و کرواسی را تبریک می‌گویم و امیدواریم ارتباط پارلمانی میان دو کشور با تحرک بیشتری پیش برود.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه دو کشور ایران و کرواسی، دوستان خود را در روزهای سخت شناخته‌اند، یادآور شد: روزهای سخت جنگ بالکان، ما را به هم نزدیک کرد، روابط را پایدار نگاه داشت و آن را در یاد دولت‌ها و ملت‌ها ماندگار کرد.
وی در ادامه با اشاره به روند مذاکرات وین که آمریکایی‌ها با تضادی که در حرف و عمل خود دارند، مانع به نتیجه رسیدن آن می‌شوند، عنوان کرد: در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی علیه ایران اعمال می‌شود، مهم است که کدام کشورها در شرایط سخت کنار یکدیگر می‌ایستند.‌
قالیباف با تاکید بر ایجاد مسیری پایدار و ماندگار برای ارتباطات دو کشور گفت: بهترین مسیر را برای ارتباطات پایدار، دولت‌ها و پارلمان‌ها تعیین می‌کنند و در این زمینه ارتقای روابط گروه‌های دوستی پارلمانی ضرورت دارد‌.
رییس قوه مقننه با تاکید بر ضرورت تسهیل روابط میان تجار و فراهم کردن ارتباط بخش خصوصی میان دو کشور، اظهار کرد: اطمینان داریم برقراری این مناسبات می‌تواند ظرف یک سال، روابط اقتصادی دو کشور را چندین برابر افزایش دهد.
وی در همین زمینه تاکید کرد: لازم است گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور با افزایش تعامل برای رفع موانع همکاری‌ها اقدام و پیوندهای بخش تجاری دو کشور را برقرار کنند.

 رییس گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران:  کرواسی برای برقراری روابط میان بخش خصوصی دو کشور با وجود محدودیت‌های تجاری تلاش می‌کند
 زلاتکو حسن بگوویچ نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: امسال، سی‌امین سالگرد برقراری روابط سیاسی میان کرواسی و ایران بوده و جمهوری اسلامی ایران جزو نخستین کشورهای آسیایی بود که استقلال کرواسی را به رسمیت شناخت و اکنون که روابط در سطح خوبی قرار دارد، هیچ مساله حل‌نشده‌ای میان دو کشور نیست.
رییس گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران با بیان اینکه باید کیفیت روابط میان دو کشور در زمینه‌های مختلف با توجه به شرایط جامعه جهانی ارتقا یابد، اظهار داشت: مناسبات دوستانه و عمیقی میان دو کشور وجود دارد و امیدواریم با به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، روابط بیش‌ازپیش توسعه یابد و این خواست قلبی ملت و دولت کرواسی این است.
حسن بگوویچ با اشاره به اهمیت برقراری روابط میان بخش خصوصی دو کشور، یادآور شد: بر این اساس اخیرا کنفرانسی تحت‌عنوان تجارت حلال ایران و کرواسی به میزبانی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد که قدم مهمی برای پیوند بخش خصوصی و تجار دو کشور بود که باید این مسیر ادامه پیدا کند.
رییس گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران با اشاره به اهمیت توسعه مناسبات فرهنگی میان دو کشور خاطرنشان کرد: طی مذاکراتی که با دانشگاه زاگرب داشتم آن‌ها تمایل و تاکید داشتند زبان فارسی به‌عنوان یک رشته دانشگاهی در این دانشگاه تدریس شود و از سوی دیگر، زبان کرواتی نیز در دانشگاه تهران تدریس شود که خود موجب تبادل دانشجو و فکر خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین