sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
2
سرمقاله

بزنگاه دیپلماسی منطقه‌ای

روح‌الله فرقانی

روسیه با تخفیف‌های استثنایی بازار نفت آسیا را از آن خود کرده است

فرصت نفت ایران برای غرب

در ماه می، چین واردات نفت از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 55درصد نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته افزایش داده و با این حساب روسیه توانسته با پشت سر گذاشتن عربستان به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین تبدیل شود. دلیل این مساله هجوم پالایشگاه‌های نفت در چین برای خرید نفت تخفیف‌خورده روسیه به‌خاطر درگیری نظامی با اوکراین و متعاقبا تحریم‌های غرب بوده است.

خبر

حکم اعدام ضارب روحانیون حرم رضوی اجرا شد

صبح نو

خبر

حکم اعدام ضارب روحانیون حرم رضوی اجرا شد

پرونده قاتل دو طلبه در مشهد مقدس طبق ضوابط و مقررات مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم ناظر بر آن صبح دیروز ۳٠خردادماه ۱۴٠۱ در حضور جمعی از شهروندان و مسوولان از طریق چوبه دار در محل زندان وکیل‌آباد مشهد به مرحله اجرا درآمد.
یک فرد تکفیری روز سه‌شنبه ۱۶فروردین‌ماه در صحن پیامبراعظم حرم امام‌رضا(ع) با چاقو به سه روحانی حمله کرد. هر سه روحانی که در این حادثه مورد سوءقصد قرار گرفتند از فعالان و ساکنان حاشیه شهر مشهد بودند. انتخاب قشر روحانیت به‌عنوان هدف ترور و همچنین انتخاب محل صحن رضوی و پوشش لباس مردم کشور همسایه برای این عمل تروریستی باعث حساسیت‌هایی در جامعه شده بود. ضارب، فردی ۲۱ساله، به نام «عبداللطیف مرادی» تبعه خارجی بود که یک‌سال پیش به‌صورت غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شده و سپس در مشهد مقدس اقامت گزیده بود. او به همراه برادرش در یک باربری در مشهد کار می‌کردند و در منطقه مهرآباد مشهد سکونت داشته‌اند. «عبداللطیف مرادی» دارای تفکرات تکفیری و معتقد بود باید خون شیعیان ریخته شود.
وی در فضای مجازی دنبال‌کننده سایت‌ها و کانال‌های تندرو وهابی بوده که مستنداتی از تفکرات ابن‌تیمیه و محمد‌بن‌عبدالوهاب در گوشی او وجود داشت. همچنین این تروریست دنبال‌کننده کانال‌های وابسته به جریان موسوم به تشیع انگلیسی نیز بوده و فیلم‌هایی از اهانت‌ها، تندروی‌ها، ناسزا گفتن‌ها و فحاشی‌های این جریان را نیز در گوشی تلفن همراه خود داشته است.
رییس شورای قضایی خراسان رضوی درخصوص آشنایی متهم با سه روحانی مضروب اعلام کرد که: متهم در همان روز و قبل از حمله به سه روحانی به دو نفر روحانی دیگر نیز که در محیط بودند حمله کرده بود اما بنا به دلایلی موفق نشده بود، آشنایی قبلی بین متهم و این سه روحانی نبوده و به‌دلیل تفکرات تکفیری دست به این اقدام وحشیانه زده است.
روز گذشته، «غلامعلی صادقی»، رییس‌کل دادگستری استان خراسان‌رضوی با اشاره به گردش کار پرونده حادثه ناگوار تروریستی در حرم مطهر حضرت علی‌بن‌موسی الرضا(ع) گفت: پس از وقوع حادثه ناگوار تروریستی علیه سه تن از روحانیون جهادی در شانزدهم فروردین سال جاری، مصادف با ایام ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی که نهایتا منجر به جانبازی یک تن و شهادت دو تن دیگر از این عزیزان شد، پرونده قضایی با فوریت تشکیل و تحقیقات همه‌جانبه و گسترده در این زمینه آغاز شد.
رییس‌کل دادگستری خراسان رضوی افزود: پس از انجام تحقیقات دامنه‌دار قضایی - امنیتی، نهایتا پرونده به‌صورت ویژه در یکی از شعب بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت و پس از صدور کیفرخواست، جهت ادامه رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی مشهد مقدس ارسال شد و در این مرحله از دادرسی، دادگاه پس از بررسی کلیه اسناد و مدارک مربوط به این حادثه، به‌صورت فوق‌العاده اقدام به برگزاری جلسه علنی رسیدگی به اتهامات متهم «عبداللطیف مرادی» فرزند محمدطاهر کرد که طی آن و پس از تفهیم اتهام به متهم مبنی بر: «محاربه از طریق کشیدن (تجرید سلاح) روی مردم به‌قصد ازهاق نفس و ایجاد رعب و وحشت که موجبات ناامنی در محیط حرم و حتی خارج از آن را فراهم کرده است» کرد.
رییس شورای قضایی خراسان‌رضوی گفت: براین‌اساس و با هدف اجرای سریع و دقیق این رأی، جلسات هماهنگی و شورای تامین برگزار و حکم اعدام عبداللطیف مرادی به‌اتهام محاربه، صبح دیروز یعنی 30خردادماه 1401 در حضور جمعی از شهروندان و مسوولان از طریق چوبه دار در محل زندان وکیل‌آباد مشهد به مرحله اجرا درآمد.
رییس‌کل دادگستری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در این پرونده تمامی جهات شرعی و قانونی موردتوجه بود و کلیه فرایندهای قانونی و مراحل دادرسی به‌طور کامل و با رعایت سه اصل صحت، دقت و سرعت و در مدت زمانی برابر با 77روز (از زمان حادثه، تشکیل پرونده، انجام تحقیقات در شعبه ویژه بازپرسی، رسیدگی و برگزاری جلسه علنی در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، فرجام‌خواهی در دیوان‌عالی کشور، بررسی درخواست عفو نامبرده در کمیسیون مربوطه، آماده‌سازی شرایط اجرای حکم و اجرای حکم) صورت پذیرفت.

captcha
شماره‌های پیشین