sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
14

خبر

گزارش «صبح‌نو» از نمایشگاه‎‌های جدید حوزه تجسمی در خردادماه

خلق هنر روی سنگ‌های شکسته

این روزها نمایشگاه‌های زیادی در گالری‌های مختلف تهران برپاست که در این فرصت سری به برخی از آن‌ها زده‌‎ایم. یکی از این نمایشگاه‌ها، نقاشی‌های ژانت مُخَطَس است که در 27خردادماه در گالری زرنا با حضور جمعی از هنرمندان تجسمی افتتاح شد. در رابطه با این نمایشگاه با این هنرمند گفت‌وگو کرده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

صبح نو

خبر

درس‌‌گفتارهای شاهنامه یوسفعلی میرشکاک 
در حوزه هنری
نخستین جلسه از «درس‌گفتارهای شاهنامه» به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری، ساعت ۱۶ تا ۱۸ سه‌شنبه ۳۱خرداد ۱۴۰۱ با سخنرانی و ارائه یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر ادبی، در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار خواهد شد.
یوسفعلی میرشکاک، زاده ۱۳۳۸در شوش، شاعر، نویسنده و طنزپرداز است. از میرشکاک بیش از ۳۰کتاب در زمینه‌های گوناگون منتشر شده که ازجمله می‌توان به ستیز با خویشتن و جهان، دیپلمات‌نامه، پوریای ولی، فرامرزنامه، زخم بی‌بهبود، از زبان یک یاغی و نیست‌انگاری و شعر معاصر اشاره کرد.
میرشکاک درطول ۳۰سال اخیر علاوه بر نوشتن کتاب، پیوسته در نشریات نیز قلم زده و در زمینه‌های گوناگونی شامل نگارش نقدهای ادبی، نوشته‌های طنز، مقالات سیاسی و مذهبی و عرفانی فعال بوده ‌است. این شاعر، برگزیده دومین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر در بخش امام و انقلاب است و همکاری و همراهی او با سیدمرتضی آوینی نیز از نقاط‌عطف‌ قابل‌توجه کارنامه میرشکاک است.
حضور در این نشست برای همه علاقه‌مندان و پژوهشگران آزاد و ‌رایگان است و در نشانی خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، حوزه هنری، سالن طاهره صفارزاده برگزار خواهد شد.

نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری به ایستگاه آخر رسید
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری، عصر دوشنبه 30خردادماه با حضور چهره‌هایی همچون محمدعلی مجاهدی(پیشکسوت شعر آئینی)، عبدالجبار کاکایی(شاعر و ترانه‌سرا)، حسن ذوالفقاری(مدیر گروه آموزش فرهنگستان زبان و ادب فارسی) و حجت‌الاسلام محمدمهدی خان‌محمدی(دبیر جشنواره) در محل سالن سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.
در این جشنواره در بخش کودک و نوجوان، سمیه تورجی از شیراز، عباسعلی سپاهی‌یونسی از مشهد و قاسم بای از گلستان، به‌ترتیب حائز رتبه اول تا سوم شدند. در بخش ترانه، معصومه صاحبی از مشهد و علی سلیمانیان از زرین‌شهر اصفهان مشترکا رتبه اول، رضا نیکوکار از رشت رتبه دوم و علی عابدی از قم، رتبه سوم را کسب کردند. در بخش شعر کلاسیک نیز جواد الهی‌پور از قم، مهدی جهاندار از اصفهان و علی‌اصغر شیری از قم، به‌ترتیب حائز رتبه اول تا سوم شدند. در بخش رباعی و شعر کوتاه، مریم پیله‌ور از رشت، محمدجواد منوچهری از مشهد، فاطمه عبودی‌زاده از تهران، حامد طونی، محسن کاویانی و فاطمه آل‌مجتبی از قم و در بخش سپید و نیمایی، علیرضا رجبعلی‌زاده از تهران، معصومه شاکری از خراسان رضوی، مرضیه شهیدی از لرستان، آرش پورعلیزاده و مجتبی صفدری از رشت مورد تقدیر قرار گرفتند.
گفتنی است نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری به همت مرکز فرهنگ نیکوکاری خیر ماندگار و با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و معاونت فرهنگی دانشگاه شهیدبهشتی از بهمن‌ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرد. طی این دوره، محافل شعر نیکوکاری در استان‌های قم، کرمان، گیلان، خراسان‌رضوی و اصفهان برگزار و 606اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مورد ارزیابی قرار گرفتند.

captcha
شماره‌های پیشین