sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
13
هجدهمین قرار هفتگی «صبح‌نو» با فرهنگ مقاومت همزمان با سالگرد شهادت دکتر چمران

حمزه کربلای خوزستان

مرضیه کیان / 31خرداد یادآور سالگرد عروج دکتر مصطفی چمران است؛ بزرگ‌مردی که بعد از ۲۳سال هجرت، به وطن بازمی‌گردد و همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می‌گذارد. او خاموش و آرام، ولی قاطعانه به سازندگی می‌پردازد. وی در سال1311 در تهران متولد شد و پس از فارغ‌التحصیلی در رشته الکترومکانیک، با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد. او به کمک امام موسی‌صدر، سازمان «امل» را براساس اصول و مبانی اسلامی در لبنان پی‌ریزی کرد و با پیروزی انقلاب به ایران برمی‌گردد. دکتر چمران در شغل معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب شب و روز خود را به خطر می‌اندازد تا سریع‌تر و قاطعانه‌تر مساله کردستان را فیصله دهد و اوج پیروزی را در فتح دهلاویه به نمایش می‌گذارد.

شهید چمران در قاب مستندها و فیلم‌ها

شهید چمران را در کدام کتاب‌ها بشناسیم؟

صبح نو

شهید چمران را در کدام کتاب‌ها بشناسیم؟

«چمران مظلوم بود»؛ نوشته علی اکبری و سومین کتاب از مجموعه «یاران ناب» است. در این کتاب سرگذشت‌نامه و خاطراتی از «شهید دکتر چمران» از زبان دوستان و همرزمان وی روایت شده است. مطالب کتاب به‌طور مختصر و موجز، رویدادهای مهم زندگی این شهید را از زمان آغاز تحصیل در آمریکا تا روز شهادت وی به تصویر می‌کشد. این رویدادها از زبان نزدیکان، دوستان، همسر و همرزمان این شهید بازگو شده‌اند و مبارزات این شخصیت، دیدارهایش با علما و بزرگان و شخصیت‌های سیاسی وقت، فعالیت‌های او در جنگ و حضورش در عملیات‌های گوناگون جنگی و رخدادهای زندگی خانوادگی او را دربردارد. قابل 
ذکر است، کتاب با تصاویری از این شهید و سال‌شمار رویدادهای زندگی‌اش مستند شده است.
«خدا بود و دیگر هیچ نبود»؛ مجموعه تاریخدار از دست‌نگاشته‌های شهید مصطفی چمران، بدون درنظرگرفتن موضوعی خاص است که فقط طبق زمان نگارش آن‌ها دسته‌بندی شده است. آنچه در این نوشته‌ها نمایان است، حرکت شهیدچمران در طول زندگی خویش (آمریکا، لبنان و ایران) در مسیر الهی و نشان‌دهنده حالات عرفانی و عاشقانه اوست. «رقصی چنین میانه میدانم آرزوست»؛ این کتاب حاوی نیایش‌ها و خاطرات شهید چمران است و با مقدمه برادر ایشان آغاز می‌شود.
در بخشی از متن این کتاب می‌خوانیم: پیش می‌تازم. دنیا بیاید و تماشا کند. بگذار همه ستارگان، همه سنگ‌ها، همه درخت‌ها، همه خانه‌ها شاهد باشند. آسمان شاهد باش که در زیر سقف بلند تو یک‌تنه با انبوهی کبیر از تانک‌ها و زره‌پوش‌ها و سربازان کفر روبه‌رو شدم. لحظه‌ای تردید به دل 
راه ندادم، ذره‌ای از فعالیت شدید دست برنداشتم، مثل ماهی در حال سرخ شدن از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌غلتیدم و رگبار گلوله در اطراف من می‌بارید و من نیز به چهار طرف تیراندازی می‌کردم و سربازان کفر را به خاک می‌ریختم. ای زمین تو شاهدی که خون از بدنم جاری بود و با خاک‌های پاک تو گلی گلگون به‌وجود آورده بود و من ابا نداشتم که تا آخرین قطره خون خود را تسلیم کنم. احساس می‌کردم که عاشوراست و در حضور حسین می‌جنگم و او چابکی و زیردستی مرا تحسین می‌کند و از قربانی شدن در بارگاه عشق آگاهی دارد. او می‌داند که چقدر به او عاشقم و چگونه حاضرم که در راهش جان ببازم.
«لبنان»؛ گزیده‌ای از مجموعه سخنرانی‌ها و دست‌نوشته‌های سردار پرافتخار اسلام شهید دکتر مصطفی چمران درباره لبنان که در انتشارات بنیاد شهید چمران به چاپ رسیده است.
 «کتاب پاوه سرخ»؛ این اثر به قلم داوود بختیاری دانشور، زندگینامه داستانی شهید مصطفی چمران، از فرماندهان بزرگ دفاع‌مقدس را روایت می‌کند. بخش آغازین اثر با عنوان قهرمان، به زندگینامه مختصر این شهید بزرگوار، فعالیت‌های سیاسی در کشورهای آمریکا و لبنان، بازگشت به وطن پس از 21سال، قبول منصب وزارت دفاع، نمایندگی مردم تهران در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و... پرداخته است.

captcha
شماره‌های پیشین