sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
13
هجدهمین قرار هفتگی «صبح‌نو» با فرهنگ مقاومت همزمان با سالگرد شهادت دکتر چمران

حمزه کربلای خوزستان

مرضیه کیان / 31خرداد یادآور سالگرد عروج دکتر مصطفی چمران است؛ بزرگ‌مردی که بعد از ۲۳سال هجرت، به وطن بازمی‌گردد و همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می‌گذارد. او خاموش و آرام، ولی قاطعانه به سازندگی می‌پردازد. وی در سال1311 در تهران متولد شد و پس از فارغ‌التحصیلی در رشته الکترومکانیک، با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد. او به کمک امام موسی‌صدر، سازمان «امل» را براساس اصول و مبانی اسلامی در لبنان پی‌ریزی کرد و با پیروزی انقلاب به ایران برمی‌گردد. دکتر چمران در شغل معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب شب و روز خود را به خطر می‌اندازد تا سریع‌تر و قاطعانه‌تر مساله کردستان را فیصله دهد و اوج پیروزی را در فتح دهلاویه به نمایش می‌گذارد.

شهید چمران در قاب مستندها و فیلم‌ها

شهید چمران را در کدام کتاب‌ها بشناسیم؟

صبح نو

شهید چمران در قاب مستندها و فیلم‌ها

«خاطرات موتورسیکلت»؛ این مستند به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امیرحسین نوروزی و با طرح و پژوهشی از سامان مختاری تولید شد؛ مستند «خاطرات موتورسیکلت»، قصه موتورسوارانی است که از تپه‌ها و خیابان‌های تهران آمدند و اولین گروه چریکی موتورسواران جنگ، تحت فرماندهی شهید مصطفی چمران را تشکیل دادند.
در خلاصه این مستند آمده است: «روزی روزگاری، جوان‌های تهران در تپه‌ها و خیابان‌ها مشغول موتورسواری‌شان بودند که جنگ شد. یک آدم دلربا آمد دل‌شان را برد، خودشان را هم برد به جبهه؛ اسمش چمران بود، شهید مصطفی چمران...»
«خاطرات موتورسیکلت» در اولین نمایش خود که در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» در سال ۱۳۹۸ بود موفق به دریافت تندیس نقره‌ای جایزه شهید آوینی از این جشنواره شد. «فرماندهان-19»؛ مجموعه «فرماندهان» به شرح سرگذشت اجمالی فرماندهان مختلف دوران هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد که قسمت19 این مجموعه مربوط به دکتر مصطفی چمران است. «قصه‌های آقای وزیر»؛ مستند «قصه‌های آقای وزیر» روایتی از سبک زندگی و مدیریت شهید دکتر چمران است. مستند «قصه‌های آقاپرویز» کاری از گروه برنامه‌سازی ثریا و با کارگردانی محمد نوروزی است.
«چ»؛ این فیلم به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا و محصول سال1392 است. این فیلم داستان دو روز از زندگی شهید مصطفی چمران را در پاوه به تصویر می‌کشد. ازجمله بازیگران آن می‌توان به: فریبرز عرب‌نیا، سعید راد، مریلا زارعی، بابک حمیدیان و مهدی سلطانی اشاره کرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین