sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
10

خبر

قطعی برق و رنج تولید در شهرک‌های صنعتی

تیشه به ریشه صنعت

موج خاموشی‌های مکرر در واحدهای صنعتی خسارت‌‌های بسیار کلانی را ایجاد کرده است. مدیرعامل شهرک صنعتی نصیرآباد در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «با قطع 12ساعت برق، در شهرک صنعتی نصیرآباد، تولیدکنندگان 1167میلیارد تومان، تنها در بخش حقوق و دستمزدها ضرر می‌کنند!» این شهرک بالغ بر 15هزار نفر کارگر و پرسنل دارد که بیشتر از 97درصد واحدها صنعتی آن فعال‌اند و روزانه 11هزار خودرو در آن تردد دارند. صنعت برق یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصاد هر کشور است که هم به‌طور مستقیم و هم به‌طور غیرمستقیم در رشد اقتصادی و رفاه کشورها نقش می‌آفریند. در شیوه مستقیم، ارزش‌افزوده صنعت برق خود از یک طرف در محاسبه تولید ناخالص داخلی محاسبه می‌شود و از طرف دیگر، زمینه اشتغال و تخصص را در این صنعت ایجاد می‌کند. در شیوه غیرمستقیم، صنعت برق به‌عنوان یک محرک عمل کرده و موتور تولید سایر صنایع را به حرکت درمی‌آورد. اهمیت برق در تولید و اقتصاد کشور یکی از مولفه‌های اصلی توسعه به شمار می‌رود.

صبح نو

خبر

 شناسایی۲۳۱ بیمار جدید مبتلابه کرونا
 بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته ۲۳۱بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد. تا دیروز و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۳۱بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۴۳نفر از آن‌ها بستری شدند. با این آمار، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به هفت‌میلیون و ۲۳۴هزار و ۹۸۸ نفر رسید.
همچنین در طول ۲۴ساعت گذشته، سه بیمار مبتلابه کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری، به ۱۴۱هزار و ۳۶۶نفر رسید. تاکنون هفت‌میلیون و ۶۰هزار و ۶۲۲نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۲۷۸نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۵۲میلیون و ۵۱۹هزار و ۳۰۱آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. درحال‌حاضر، ۱۰۶شهرستان در وضعیت زرد و ۳۴۲شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
همزمان اما خبرها حاکی از آن است که 57میلیون و ۹۵۳هزار نفر در کشور موفق شده‌اند دو دوز واکسن کرونا تزریق کنند. تاکنون ۶۴میلیون و ۶۱۰هزار و ۸۴۴نفر دوز اول، ۵۷میلیون و ۹۵۳هزار و ۱۲نفر دوز دوم و ۲۷میلیون و ۶۷۷هزار و ۵۰۲نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۵۰میلیون و ۲۴۱هزار و ۳۵۸دوز رسید. در شبانه‌روز گذشته ۱۹هزار و ۳۹۴دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
 
زمان حذف ماسک نیست
 همچنین پژمان عقدک، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان به‌تازگی نسبت‌به کاهش استفاده از ماسک و روند صعودی کرونا در کشور واکنش نشان داده است. او درباره نیاز به استفاده از ماسک در شرایط کنونی، گفت: تاکنون در هیچ‌یک از مصوبات ستاد کرونا که به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد، این موضوع مطرح نشده است که نیازی به استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس وجود ندارد. رعایت پروتکل‌ها که مهم‌ترین آن‌ها زدن ماسک است در مکان‌های جمعی همچنان باید ادامه یابد؛ البته ممکن است برخی مراجع علمی درباره امکان برداشتن ماسک در فضای باز و مکان‌های غیرتجمعی صحبت کرده باشند که این موضوع از قبل نیز معلوم بود.
عقدک با اشاره به اینکه حذف ماسک در شرایط کنونی به‌عنوان یک نسخه برای همه افراد توصیه نمی‌شود، تاکید کرد: کاهش آمار ابتلا و مرگ‌ومیرهای کرونایی در جامعه این برداشت نادرست در بین افراد را ایجاد کرده که بیماری از بین رفته است؛ درحالی‌که متخصصان هشدار می‌دهند که روند بیماری ممکن است یک‌مرتبه و ظرف مدت کوتاهی مانند یک‌ماه به‌طور کامل دگرگون شود.
او شرایط همه‌گیری کرونا را همچنان ناپایدار دانست و افزود: به همین علت همزمان با اعلام وضعیت روزانه مبتلایان و قربانیان کرونا در استان اعلام می‌کنیم که تکمیل واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان ضروری است؛ زیرا افراد متناسب با حساسیت خود، توصیه بهداشتی استفاده از ماسک و دیگر موارد را رعایت می‌کنند و اما عوارض رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی نیز متوجه افراد خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین