sobhe-no.ir
1433
سه شنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۱
1
آیا فاطمی امین، وزیر صمت می ماند؟

ماجرای یک استیضاح

مردادماه که برسد، دولت سیزدهم به یک‌سالگی آغاز رسمی فعالیتش می‌رسد. در این یک‌سال آنچه موردتوجه رسانه‌ها بوده، خط‌مشی مجلس در قبال دولت است. به گمان برخی تحلیلگران، مجلس به‌علت همسویی گفتمانی با دولت، از اعمال وظایف کارکردی خود در قبال مردان پاستور چشم پوشیده، مشکلات را نمی‌بیند و دارد به طرزی آشکار به کابینه سیدابراهیم رئیسی آوانس می‌دهد. با وجود این تحلیل‌های کم‌مایه هفته‌هاست که موضوع استیضاح برخی وزرای ناکارآمد، در راهروهای بهارستان به گوش می‌رسد. در این بین، استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت(صمت) به نقل محافل رسانه‌ای تبدیل شده است. علت استیضاح وزیر صمت چیست و آیا بهارستان استیضاح‌های دیگری هم زیر سر دارد. سیدنظام الدین موسوی، سخنگوی هیات‌رییسه مجلس چندی پیش از اعلام وصول نخستین طرح استیضاح وزیر دولت سیزدهم در مجلس خبر داد و گفت: «بعد از بررسی‌های مختلف، طرح استیضاح وزیر صمت اعلام وصول و برای بررسی به کمیسیون تخصصی ارسال شد». موسوی در تشریح جزئیات جلسه روز 29خرداد هیات‌رییسه مجلس، با بیان اینکه هم‌اکنون درخواست‌های مختلفی برای استیضاح برخی وزرا به هیات‌رییسه ارسال شده است، گفت: «در جلسه امروز و براساس مباحثاتی که مطرح شد و نیز طبق زمان‌بندی ثبت درخواست‌ها برای استیضاح، طرح استیضاح آقای فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام وصول و برای بررسی به کمیسیون تخصصی آن ارسال شد».

قالیباف در دیدار با همتای کروات:

آمریکا مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات وین است

سرمقاله

بزنگاه دیپلماسی منطقه‌ای

روح‌الله فرقانی

مقامات ایران به اظهارات مقامات غربی در خصوص بازگشت به وین واکنش نشان دادند

بازی تکراری با مذاکره

مذاکرات هسته‌ای علی‌رغم فرازوفرودهای چندماه اخیر، هنوز هم به نتیجه نهایی نرسیده است و مقامات کشورهای برجامی با اظهارات پی‌درپی از ضرورت احیای آن سخن می‌گویند؛ اگرچه اقدامات نسنجیده گروسی مذاکرات را از مسیر اصلی خود خارج و تهدید و تطمیع را جایگزین عقلانیت و گفت‌وگوی سازنده کرد اما این مسیر هنوز مسدود نشده است.

روسیه با تخفیف‌های استثنایی بازار نفت آسیا را از آن خود کرده است

فرصت نفت ایران برای غرب

در ماه می، چین واردات نفت از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 55درصد نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته افزایش داده و با این حساب روسیه توانسته با پشت سر گذاشتن عربستان به بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین تبدیل شود. دلیل این مساله هجوم پالایشگاه‌های نفت در چین برای خرید نفت تخفیف‌خورده روسیه به‌خاطر درگیری نظامی با اوکراین و متعاقبا تحریم‌های غرب بوده است.

هجدهمین قرار هفتگی «صبح‌نو» با فرهنگ مقاومت همزمان با سالگرد شهادت دکتر چمران

حمزه کربلای خوزستان

مرضیه کیان / 31خرداد یادآور سالگرد عروج دکتر مصطفی چمران است؛ بزرگ‌مردی که بعد از ۲۳سال هجرت، به وطن بازمی‌گردد و همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می‌گذارد. او خاموش و آرام، ولی قاطعانه به سازندگی می‌پردازد. وی در سال1311 در تهران متولد شد و پس از فارغ‌التحصیلی در رشته الکترومکانیک، با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد. او به کمک امام موسی‌صدر، سازمان «امل» را براساس اصول و مبانی اسلامی در لبنان پی‌ریزی کرد و با پیروزی انقلاب به ایران برمی‌گردد. دکتر چمران در شغل معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب شب و روز خود را به خطر می‌اندازد تا سریع‌تر و قاطعانه‌تر مساله کردستان را فیصله دهد و اوج پیروزی را در فتح دهلاویه به نمایش می‌گذارد.

قطعی برق و رنج تولید در شهرک‌های صنعتی

تیشه به ریشه صنعت

موج خاموشی‌های مکرر در واحدهای صنعتی خسارت‌‌های بسیار کلانی را ایجاد کرده است. مدیرعامل شهرک صنعتی نصیرآباد در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «با قطع 12ساعت برق، در شهرک صنعتی نصیرآباد، تولیدکنندگان 1167میلیارد تومان، تنها در بخش حقوق و دستمزدها ضرر می‌کنند!» این شهرک بالغ بر 15هزار نفر کارگر و پرسنل دارد که بیشتر از 97درصد واحدها صنعتی آن فعال‌اند و روزانه 11هزار خودرو در آن تردد دارند. صنعت برق یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصاد هر کشور است که هم به‌طور مستقیم و هم به‌طور غیرمستقیم در رشد اقتصادی و رفاه کشورها نقش می‌آفریند. در شیوه مستقیم، ارزش‌افزوده صنعت برق خود از یک طرف در محاسبه تولید ناخالص داخلی محاسبه می‌شود و از طرف دیگر، زمینه اشتغال و تخصص را در این صنعت ایجاد می‌کند. در شیوه غیرمستقیم، صنعت برق به‌عنوان یک محرک عمل کرده و موتور تولید سایر صنایع را به حرکت درمی‌آورد. اهمیت برق در تولید و اقتصاد کشور یکی از مولفه‌های اصلی توسعه به شمار می‌رود.

گزارش «صبح‌نو» از شهریه نجومی مدارس غیردولتی را بخوانید

غیرمتعارف و بی‌کیفیت!

هرچند امتحانات به‌تازگی تمام شده اما پیش‌ثبت‌نام مدارس از اردیبهشت‌ و خرداد آغاز و باز ماجرای شهریه‌های چند میلیونی مدارس غیرانتفاعی سر زبان‌ها افتاده است. امسال تعرفه‌های افزایش شهریه مدارس غیردولتی ابلاغ شده اما ازآنجایی‌که هنوز میزان شهریه‌ها اعلام نشده، برخی از مدارس بازی با اعداد را شروع کرده‌اند؛ آن هم در زمانی که خانواده‌های ایرانی با تورم افسارگسیخته روبه‌رو هستند و از پس هزینه‌های جاری زندگی هم به‌سختی برمی‌آیند. افزایش قیمت‌ها در مدارس پرآوازه و اسم و رسم‌دار بیشتر دیده می‌شود. در یک مدرسه در تهران در منطقه قیطریه شهریه ۱۸میلیون تومانی سال گذشته را امسال به ۳۳میلیون تومان در مقطع دوم ابتدایی رسانده‌اند و حالا اولیای سرگردان این افزایش غیرمنطقی منتظر تجدیدنظر کادر مدرسه هستند. این شهریه غیر از هزینه سرویس، هزینه غذا و کلاس زبان و فوق‌برنامه‌هاست. در مدارس دیگر منطقه3 و یک شهریه مدرسه ابتدایی تا 40میلیون تومان هم به خانواده‌ها اعلام شده است. درواقع حالا اگر کسی بخواهد فرزندش در مدرسه غیردولتی درس بخواند باید ماهی متوسط سه‌میلیون تومان را کنار بگذارد. اغلب خانواده‌هایی که فرزند خود را در مدارس غیردولتی ثبت‌نام می‌کنند قشری هستند که تحصیل و پرورش فرزند برای آن‌ها مهم است و بسیاری از آن‌ها به‌دلیل جمعیت بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های مدارس دولتی و هیات امنایی، فرزندان‌شان را در مدارس غیردولتی ثبت‌نام می‌کنند و با رشد مدارس غیردولتی دیگر فقط افراد مرفه جامعه نیستند که جذب این مدارس می‌شوند، بلکه حالا خانواده‌هایی هستند که می‌خواهند از بسیاری ضروریات سبد خانوار خود بزنند تا فرزندشان آینده تامین‌شده‌تری داشته باشد.

شماره‌های پیشین