sobhe-no.ir
1432
دوشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
5
روسیه قطعنامه ضدصهیونیستی به شورای امنیت می‌دهد

کرملین علیه تل‌آویو

روح‌الله فرقانی / حمله دوهفته پیش رژیم‌صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی دمشق، خسارات فراوانی به این فرودگاه وارد شد و وزارت حمل‌ونقل سوریه از تعلیق پروازها تا اطلاع‌ ثانوی خبر داد. حملاتی که با انتقاد شدید مسکو همراه شد و اعلام کرد که این حملات اسرائیل قابل‌توجیه نیست. به همین دلیل نیز قصد دارد اقدامی بی‌سابقه علیه رژیم‌صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام دهد. این در حالی است که رژیم اسرائیل اغلب از حمایت مسکو در نهادهای بین‌المللی برخوردار است. حال باید دید موج جهانی پوتین علیه اسرائیل به کجا منتهی می‌شود و آیا دوران آرامش صهیونیست‌ها فرارسیده است؛ موضوعی که «مهدی شکیبایی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» این اقدام روسیه را نوعی تابوشکنی کرملین علیه تل‌آویو توصیف کرده و می‌گوید: این اقدام روسیه اگر هم منجر به صدور قطعنامه شود ازسوی غربی‌ها وتو می‌شود؛ البته، نفس حرکت روس‌ها که همیشه در سازمان ملل مورد حمایت اسرائیل بودند، اقدامی بی‌سابقه است و در دهه‌های اخیر به این صراحت با رژیم‌صهیونیستی وارد مجادله سیاسی نشده بودند که آن را در شورای سازمان ملل مطرح کنند.

بزرگ‌ترین پرونده تحقیقاتی نمایندگان عراق درباره ترور فرماندهان مقاومت کلید خورد

پیگیری قاتلان سردار سلیمانی در پارلمان عراق

تصویر منتشر شده از کیف شهید سلیمانی پس از ترور

صبح نو

بزرگ‌ترین پرونده تحقیقاتی نمایندگان عراق درباره ترور فرماندهان مقاومت کلید خورد

پیگیری قاتلان سردار سلیمانی در پارلمان عراق

اظهارات اخیر «مایک پمپئو»، وزیر خارجه سابق آمریکا درخصوص ترور سپهبد شهید «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس»، نایب‌رییس سازمان الحشدالشعبی که در عراق به فرماندهان پیروزی بر داعش (قادة النصر) معروف‌اند، بار دیگر موجب ایجاد یک جنجال سیاسی و امنیتی در عراق بر سر نقش مشکوک سفارت آمریکا شد که فراتر از مرزهای یک نمایندگی دیپلماتیک عمل می‌کند. برهمین اساس، شخصیت‌های سیاسی و پارلمانی عراق خواستار تحقیق ریشه‌ای و حقیقی درباره نفود دستگاه اطلاعاتی آمریکا در فرودگاه بغداد و دستگاه اطلاعاتی عراق شوند.
ائتلاف الفتح عراق روزگذشته (یکشنبه) از گشایش بزرگ ترین پرونده تحقیقاتی در پارلمان عراق در خصوص جنایت فرودگاه بغداد (ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) خبر داد و اعلام کرد که اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا شوکه کننده بود و نشان می دهد که برخی شخصیت های عراقی در این حادثه دست داشته اند.
 «رفیق الصالحی»، نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، از گشودن بزرگ‌ترین پرونده تحقیقات پارلمانی درباره جنایت علیه فرماندهان پیروزی بر داعش در فرودگاه بغداد گفت که اظهارات مایک پمپئو، وزیر امورخارجه سابق آمریکا تکان‌دهنده و بیانگر دخالت برخی شخصیت‌های عراقی در این جنایت بود.
وی تصریح کرد: «پمپئو جزئیات ترسناک و محرمانه‌ای را درباره تهاجم آمریکا به عراق و میزان مداخله در امور داخلی فاش کرد. ائتلاف الفتح عملا اقدام کرد تا بزرگ‌ترین تحقیقات پارلمانی را از طریق کمیته‌های تخصصی آغاز کند تا هر دخیل و جاسوس سفارت آمریکا بازخواست و به عدالت سپرده شود. این تحقیقات شامل میزبانی و احضار فرماندهان ارشد امنیتی عراق برای اطلاع از شرایط حادثه، آنچه در واقع اتفاق افتاده و میزان نفوذ آمریکایی‌ها در سرویس‌های امنیتی عراق و همکاری آن‌ها در این جنایت خواهد بود.»
از سوی دیگر، «محمد الصیهود»، نماینده ائتلاف دوله القانون نیز در واکنش به سخنان پمپئو گفت که این اظهارات حقیقی و واقعی هستند؛ امری که ما بارها از آن سخن گفتیم اما گوش شنوایی نبود. وی در گفت‌وگو با وبگاه المعلومه، توضیح داد: «اظهارات وزیر امورخارجه سابق آمریکا درخصوص افشای جزئیات ترور رهبران پیروزی بر داعش و افراد دخیل در این ترور، ازجمله جاسوسان و عوامل داخل فرودگاه و پیگیری نیروهای دلتا مستقر در سفارت آمریکا، حقایقی واقعی است. بسیاری از ما درمورد این امر درباره همان اطلاعاتی که پمپئو فاش کرد، صحبت کرده‌ایم اما گوش‌های شنوایی برای این سخنان نیافتیم.»
 
شواهد قطعی در دخالت افرادی از داخل عراق در پرونده ترور سردارسلیمانی
«صفاء الاعسم»، مشاور نظامی نیز می‌گوید که سخنان اخیر وزیر خارجه سابق آمریکا درباره ترور فرماندهان پیروزی بر داعش، بیانگر «شواهد قطعی» دال بر دخالت افرادی از داخل عراق در این پرونده ترور است و این اظهارات برای بازخواست فوری افراد درگیر در این جنایت کافی است.
«حسین الکنانی»، کارشناس امنیتی عراق نیز از نیروهای ملی خواست تا به روند پاکسازی همه عناصر مشکوک در سرویس اطلاعاتی عراق و اخراج افسران اطلاعاتی اماراتی که تحت پوشش همکاری و هماهنگی فعالیت می‌کنند، تسریع ببخشند؛ زیرا اظهارات پمپئو موید این امر است که فرودگاه بین‌المللی بغداد کاملا تحت کنترل دستگاه اطلاعاتی و جاسوسان اشغالگر آمریکایی است.
وی تصریح کرد: اظهارات وزیرخارجه سابق آمریکا مبنی بر استفاده از مزدوران و جاسوس‌های وابسته به دستگاه اطلاعاتی آمریکا و سفارت واشنگتن در بغداد، برای ما شوکه‌کننده نبود، بلکه عین حقیقت بود. اما گویا دولت کنونی عراق اهمیتی برای آن قائل نیست و تحت هدایت آمریکایی‌ها در قبال آن اهمال می‌کند.
 
 همه مخالفان آمریکا در کشور، در معرض ترورند
شیخ «خالد الملا»، دیروز گفت که اظهارات وزیر خارجه سابق آمریکا، تکان‌دهنده بود و تداوم نفوذ به دستگاه اطلاعاتی عراق و دولت پیشبرد امور، همه را در هر لحظه در معرض ترور قرار می‌دهد.
وی افزود: آنچه پمپئو گفت خطرناک است و بار دیگر به عراقی‌ها و جهانیان که با شهادت فرماندهان شهید، ابومهدی المهندس و سردار قاسم سلیمانی شوکه شده بودند، برای ما شوکه‌کننده بود.
خالد الملا تصریح کرد: این اظهارات صریحا نفوذ به دستگاه اطلاعات عراق و تسلط جاسوسان و مأموران اطلاعاتی آمریکا بر تمامی بازوهای فرودگاه بغداد را تایید می‌کند و این به آن معناست که همه به‌ویژه مخالفان حضور آمریکا در عراق در معرض ترور هستند».
علت هراس پمپئو
اما آنچه پمپئوی تروریست را به پرت‌گویی وامی‌دارد ترس از عواقب ترور شهیدسلیمانی است؛ چراکه بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی، دولت فدرال آمریکا به‌طور تقریبی ماهانه دومیلیون و 175هزار دلار برای حفاظت از پمپئو و دیگر مقام‌های دخیل در ترور سردارسلیمانی هزینه می‌کند.
دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» ۱۳دی‌ماه سال۱۳۹۸ سردار قاسم سلیمانی و شماری از همراهان ایشان را در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رساند. «اگنس کالامارد»، گزارشگر ویژه سازمان ملل این عملیات تروریستی را غیرقانونی دانسته و بهانه‌های آمریکا در توجیه آن را رد کرده است.
گزارش‌های مختلف حاکی است پمپئو یکی از اصلی‌ترین افراد دخیل در تصمیم دولت ترامپ برای ترور سردار سلیمانی بوده است. روزنامه گاردین در گزارشی در مردادماه سال۱۳۹۹ با هشدار درباره دیدگاه‌ها و مواضع خطرناک مایک پمپئو نوشته بود او ترامپ را به صدور فرمان ترور ژنرال سلیمانی مجاب کرد.
درحالی‌که مطرح می‌شود شواهد منتشرشده در رسانه‌های آمریکایی حاکی است هراس انتقام لحظه‌ای پمپئو را رها نکرده است. پمپئو سال گذشته، ساعاتی بعد از برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردارسلیمانی به‌صراحت خواستار حفاظت جان خودش و دونالد ترامپ شد.
او ۱۴دی‌ماه سال گذشته در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز گفت: «این را دیدیم که رییس‌جمهور رئیسی درباره این حرف زده که رییس‌جمهور ترامپ و من محاکمه شویم و اگر این کار عملی نشد، ما را ترور کنند، واقعا و عمیقا بی‌سابقه است و تیم رهبری سیاسی (جو بایدن) واقعا (برای حفاظت از ترامپ و من) مسوولیت دارد». بعد از آن پایگاه «واشنگتن‌اگزماینر» گزارش داد دولت فدرال آمریکا به‌طور تقریبی ماهانه دومیلیون و 175هزار دلار برای حفاظت از پمپئو و دیگر مقام‌های دخیل در ترور سردار سلیمانی هزینه می‌کند.
کینه پمپئو از سردارسلیمانی به سال‌ها قبل‌تر برمی‌گشت. شهیدسلیمانی در دورانی که بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه هدف تاخت‌وتاز نیروهای تروریستی تحت حمایت آمریکا قرار گرفته بود توانست با استفاده از پتانسیل سازمان‌ «الحشدالشعبی» در عراق  و نیز قوات‌الدفاع الوطنی در سوریه و حمایت و هدایت و مشاوره ‌فرماندهان حاضر در این دو نهاد، طی ۶سال، بساط خلافت خودخوانده داعش و گروه‌های تروریستی مختلف را برچیند.
اما آنچه پمپئوی تروریست را به پرت‌گویی وامی‌دارد ترس از عواقب ترور شهیدسلیمانی است؛ چراکه بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی، دولت فدرال آمریکا به‌طور تقریبی ماهانه دومیلیون و 175هزار دلار برای حفاظت از پمپئو و دیگر مقام‌های دخیل در ترور سردار سلیمانی هزینه می‌کند. همچنان‌که بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، تعداد حملات ازسوی گروه‌های تحت حمایت ایران تا ۴۰۰درصد افزایش یافته که این پس از خروج از برجام و قراردادن سپاه در لیست تحریم‌ها و ترور سردارسلیمانی روی داده است.

captcha
شماره‌های پیشین