sobhe-no.ir
1432
دوشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
3
در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مجیدرضا حریری، نفس وجود اسناد همکاری بلندمدت بررسی شد

مکانیزم اجرا؛ حلقه مفقوده اسناد همکاری بلندمدت

چین، روسیه، ونزوئلا و حالا قزاقستان علاوه‌بر بسیاری از کشورهای دور و نزدیک که اسناد همکاری کوتاه‌مدت با ایران دارند، همکاری‌های بلندمدت با جمهوری اسلامی را در دستورکار دارند؛ اسناد همکاری بلندمدتی که افق جدیدی را در عرصه دیپلماسی دولت سیزدهم نمایش می‌دهد. همکاری‌هایی که اگر در عمل نیز اتفاق بیفتند، نه‌تنها بسیاری از مشکلات کشور را مرتفع خواهند کرد، بلکه می‌توانند زمینه‌های همکاری گسترده‌تر با کشورهای دیگر را نیز به‌وجود بیاورد.

خبر

افزایش ۵۰ درصدی روابط تجاری ایران و قزاقستان

صبح نو

خبر

افزایش ۵۰ درصدی روابط تجاری ایران و قزاقستان

سید ابراهیم رئیسی صبح یکشنبه در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد به‌شکل رسمی از «قاسم ژومارت توکایف»، رییس‌جمهور قزاقستان استقبال کرد. دیدار و گفت‌وگو با رییس‌جمهور کشورمان، برگزاری نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور و امضای چند سند همکاری و تفاهمنامه ازجمله برنامه‌های سفر یک‌روزه رییس‌جمهور قزاقستان به تهران بود.
رئیسی بعدازظهر یکشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با «قاسم ژومارت توکایف» سفر وی به تهران را نقطه عطفی در مسیر توسعه روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: در ۳۰سال گذشته روابط خوبی با کشور دوست و برادر قزاقستان داشتیم که این سطح از روابط لازم بوده اما کافی نبوده است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه دو کشور ظرفیت‌های بسیاری برای ارتقای مناسبات و روابط دارند، افزود: تفاهمنامه‌هایی که امروز به امضا رسید یا از قبل میان دو کشور امضا شده بود، نشانه مهمی از اراده ایران و قزاقستان برای توسعه روابط و مناسبات است. رئیسی با اشاره به افزایش ۵۰درصدی روابط تجاری دو کشور در چند ماه اخیر، اظهار داشت: ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری دو کشور این ظرفیت را دارد که در گام اول حجم مبادلات تجاری از سطح فعلی تا سه‌میلیارد دلار افزایش یابد. در حوزه کشاورزی، صنعتی، حمل‌ونقل و ترانزیت، انرژی، نفت و گاز همکاری‌های گسترده‌ای می‌تواند بین دو کشور شکل گیرد. رئیسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران مصمم است علاوه بر روابط دوجانبه با قزاقستان، روابط و همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور و کشورهای منطقه نیز، ازجمله در سازمان‌های منطقه‌ای مثل سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا گسترش یابد.
رییس‌جمهور همکاری با همسایگان در دریای خزر را برای کشورمان دارای اولویت دانست و گفت: بنا داریم این همکاری‌ها را گسترش دهیم و علاوه بر همکاری‌های منطقه‌ای، بنای دو کشور آن است که در سازمان‌های بین‌المللی و همکاری‌های بین‌المللی نیز گام‌های جدی بردارند. رییس‌جمهور اظهار داشت: همچنین دو کشور در این مساله اتفاق‌نظر دارند که حضور بیگانگان در منطقه به هیچ‌عنوان امنیت‌ساز نیست و مشکلی را از منطقه حل نخواهد کرد. اعتقاد و باور مشترک ما آن است که فقط کشورهای منطقه می‌توانند مسائل منطقه را حل کنند.
رئیسی ادامه داد: مشکلات هر منطقه‌ای از جهان باید ازسوی مسوولان و دست‌اندرکاران و نهایتا مردم کشورهای همان مناطق حل‌وفصل شود. حضور بیگانگان در مناطق مختلف بیشتر بر مشکل آن مناطق می‌افزاید و کمکی به حل مسائل آنجا نخواهد کرد.
«قاسم ژومارت توکایف»، رییس‌جمهور قزاقستان نیز در این نشست مطبوعاتی با اشاره به روابط خوب همسایگی، اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور را عمیق توصیف و تصریح کرد: در دوره قحطی و خشکسالی، خیلی از قزاق‌ها در ایران پناه گرفتند و این کشور با آغوش گرم از هموطنان ما استقبال کرد؛ قزاقستانی‌ها هرگز این مساله را فراموش نخواهند کرد.
توکایف با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی سهم بزرگی در ارتقای سطح روابط دو کشور دارند، خاطرنشان کرد: تعاملات دو کشور در ۳۰سال سپری‌شده از آغاز روابط دیپلماتیک، همواره رو به گسترش و تحکیم بوده است. سطح همکاری‌‌ها در عرصه‌های مختلف ازجمله فرهنگی و همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نیز به‌شکل قابل‌توجهی ارتقا یافته است.
توکایف با بیان اینکه اسناد همکاری که امروز امضا شد می‌تواند تعاملات و همکاری‌های دو کشور را یک گام به پیش ببرد، اظهار داشت: ایران و قزاقستان همچنین در زمینه موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی نیز نظرات مشترکی دارند. دو کشور توافق دارند که همکاری‌های آنان در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز در زمینه تحکیم ثبات و امنیت در منطقه تقویت شود. پس از این نشست نیز جمعی از وزرا و معاونان رییس‌جمهور به همراه اعضای هیات عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی همراه رییس‌جمهور قزاقستان، در نشستی مشترک به ریاست رؤسای‌جمهور دو کشور، به بحث و تبادل‌نظر درباره راهکارهای گسترش همکاری‌ها و تعاملات دوجانبه در زمینه‌های سیاسی،‌ اقتصادی،‌ انرژی، کشاورزی، ترانزیت کالا و ارتباطات رسانه‌ای پرداختند.

captcha
شماره‌های پیشین