sobhe-no.ir
1431
یکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
3
نفت ونزوئلا پس از دو سال تحریم به اروپا فرستاده شد

راه های نقش آفرینی ایران در بازار انرژی

ازسرگیری صادرات نفت ونزوئلا به اروپا (ایتالیا، اسپانیا و...) درحالی پس از دو سال تحریم‌های آمریکا، بار دیگر قوت گرفته است که در سویی دیگر، روسیه هم با وجودی که درگیر جنگ اوکراین و تحریم کشورهای غربی است، بازار نفتی شرق (چین، هند، کره و...) را به دست گرفته است؛ بازارهایی در شرق و غرب جهان که با وجود جنگ و تحریم، می‌توانند نفت ونزوئلا و روسیه را داشته باشند اما جایی برای نفت ایران خالی نیست! تغییر مسیر بشکه‌های نفتی روسیه به بازارهای آسیا، به زیرساخت‌های جدید پرهزینه‌ای نیاز دارد که ساخت آن سال‌ها طول می‌کشد. این در حالی است که ایران می‌تواند با کمترین هزینه‌های جاری نفت این بازارها در شرق آسیا را تامین کند.

توصیه مجله معروف آمریکایی به بایدن:

ریاض نرو، شیر نفت ایران را باز کن

صبح نو

توصیه مجله معروف آمریکایی به بایدن:

ریاض نرو، شیر نفت ایران را باز کن

مجله آمریکایی نیوزویک نوشت: جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا قرار است در اواسط ماه جولای به عربستان سفر کرده و با حاکمان این کشور دیدار کند. درحالی‌که دستورکارهای زیادی برای این سفر تعیین‌ شده است اما تنها یک دلیل برای این سفر به ذهن می‌آید و آن قماری ناامیدانه ازسوی بایدن برای متقاعد کردن ریاض به افزایش تولید نفت خود برای کاهش قیمت‌های تاریخی بنزین در آمریکاست و این درحالی است که فقط چندماه به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره باقی مانده است.
این اشتباهی وحشتناک است؛ به‌ویژه اینکه بدانیم مقادیر نفت برابر، اگر نگوییم بیشتر، با احیای توافق هسته‌ای ایران آزاد خواهد شد. تعمیق روابط با عربستان و خودداری از پرداختن به عوامل وابستگی آمریکا به نفت، صرفا هزینه سیاست‌های معقول‌تر را افزایش می‌دهد.
بهای ترمیم روابط با سعودی‌ها بسیار بالا خواهد بود. عربستان‌سعودی یکی از بی‌رحم‌ترین رژیم‌های اقتدارگرا در جهان است که ایدئولوژی تندروی سلفی آن مهم‌ترین عامل ترویج رادیکالیسم خشونت‌آمیز در منطقه و آن‌سوتر است.
شاهزاده بن‌سلمان، حاکم واقعی عربستان، مردی است که نشان داده است ابایی از خشونت ندارد. او در سال2018 دستور قتل خاشقچی، ستون‌نویس واشنگتن‌پست و مخالف سرشناس سعودی را در ترکیه داد. بن‌سلمان همچنین به جنگی خونین و بیهوده در یمن دست زده که این کشور فقیر را ویران کرده است.
از همه نظر، عربستان‌سعودی متحدی نامناسب برای آمریکاست. این کشور به‌طور واضح کشوری کمتر آزاد و حتی عمیقا اقتدارگرا در مقایسه با ایران است. میلیون‌ها نیروی کار خارجی به‌عنوان برده در این کشور کار می‌کنند که برای خروج از عربستان باید از دولت اجازه بگیرند. زنان برای انجام فعالیت‌های مختلف باید از مرد «نگهبان» خود اجازه بگیرند.
آیا در ایران وضعیت بهتری را شاهدیم؟ قبل از وضع دوباره تحریم‌ها ازسوی ترامپ و شیوع کرونا، زنان ایران نرخ مشارکت بالاتری در نیروی کار داشتند. برخی اقلیت‌های مذهبی در این کشور از آزادی بیشتری برخوردارند و انتخابات منظم در ایران برگزار می‌شود که می‌تواند در چارچوب محدوده وضع‌شده رقابتی باشد.
باید گفت ایران در زمینه حقوق اساسی و مدنی، بهتر از عربستان است. هیچ عذر و بهانه اخلاقی وجود ندارد که عربستانی‌ها را بر ایرانی‌ها ترجیح دهیم و خشم آمریکا از ایران بیشتر احساسی است تا عقلانی.
جو بایدن چقدر طلای سیاه می‌تواند از عربستان استخراج کند؟ هرچقدر که باشد مسلما کمتر از آن رقمی است که پس از احیای روابط با ایران عایدش خواهد شد. ماه گذشته سازمان کشورهای صادرکننده نفت از رشد 684هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت خود خبر داد که عمده این افزایش ازسوی عربستان انجام گرفته بود. این رقم به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد.
اگر ما به‌دنبال افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای تولید نفت هستیم، جو بایدن می‌تواند خیلی ساده چشمانش را به‌سمت شرق باز کند. ایران بعد از احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام روزانه دومیلیون بشکه نفت روانه بازار جهانی می‌کرد. بعد از اینکه ترامپ با تندخویی این توافق را پاره کرد و تحریم‌ها را برگرداند صادرات نفت ایران کاهش یافت و انتظار می‌رود این رقم در سال2022 کمتر از یک‌میلیون بشکه در روز باشد.
ایران اعلام کرده اگر تحریم‌ها برداشته شوند، می‌تواند 3.8میلیون بشکه در روز نفت تولید کند و با جذب سرمایه‌های خارجی می‌توان این رقم را بیش از پیش افزایش داد اما چه مانعی در سر راه احیای توافق هسته‌ای با ایران و آزاد شدن پتانسیل صادراتی نفت ایران قرار دارد. اصرار آمریکا به پادگانی نگه‌داشتن خلیج‌فارس، ازجمله جنگ فاجعه‌بار عراق و دیگر ماجراجویی‌های پس از 11سپتامبر هزینه‌ای بیشتر از کل نفت وارداتی آمریکا از سال1980 به این‌سو داشته است. اگر این پول‌ها صرف تولید خودروهای برقی و رهایی از خودروهای بنزینی شده بود، اگر این هزینه صرف توسعه حمل‌ونقل عمومی شده بود، آمریکا اکنون در این وضعیت قرار نداشت. رییس‌جمهور آمریکا به‌جای پرواز به ریاض و در آغوش گرفتن بن‌سلمان باید او را به کناری بیندازد و هر کاری که لازم است برای بازگشت تولید نفت ایران انجام دهد و دموکرات‌ها باید مبلغ هنگفتی را برای توسعه خودروهای برقی و دوگانه‌سوز در آمریکا اختصاص دهند. انجام این کارها بسیار بهتر از آن است که شاهد باشیم یک رییس‌جمهور دیگر آمریکا به‌عنوان راهی برای نجات، از سعودی‌ها گدایی می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین