sobhe-no.ir
1431
یکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
15
«صبح‌نو» کتاب «اسطوره‌های ایرانی» را معرفی می‌کند

بیان واقعیت‌های پیرامونی با امور فراطبیعی

سمانه استاد / واژه «اسطوره» برای بسیاری از ما واژه‌ای آشناست؛ کلمه‌ای که آن را به کسانی که برای‌مان الگو شده‌ یا در فیلد کاری خود بی‌نظیر عمل کرده‌اند اطلاق می‌کنیم؛ مثلا فلان بازیکن فوتبال یا فلان بازیگر را اسطوره می‌نامیم. اما اسطوره واقعا چیست و اسطوره‌های ایرانی کدام‌اند؟ به این سوال‌ها با معرفی کتاب «اسطوره‌های ایرانی» جواب می‌دهیم. این کتاب را ویستا سرخوش کرتیس نوشته، عباس مخبر ترجمه کرده و نشر مرکز نیز آن را به چاپ رسانده است.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

کتاب «اسلام» در آلمان منتشر می‌شود
 کتاب «اسلام» جلد۱ (خاستگاه اسلام، دستاوردها و سلسله‌های تاریخی) تالیف ژرژ نیکولا تامر، اسلام‌شناس آلمانی به‌زودی منتشر می‌شود.
هرساله کتاب‌های گوناگونی درباره اسلام در آلمان منتشر می‌شود که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برلین جهت رصد مداوم نگاه جهانی اسلام به‌خصوص در منطقه آلمانی‌زبان، به بررسی کتاب‌های در دست چاپ می‌پردازد.
بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی کشورمان در برلین، کتاب «اسلام» جلد۱ (خاستگاه اسلام، دستاوردها و سلسله‌های تاریخی) به تالیف ژرژ نیکولا تامر، اسلام‌شناس آلمانی به‌زودی منتشر می‌شود.
تامر در توضیح این کتاب می‌نویسد: با حدود 1.8میلیارد مسلمان، اسلام امروز یک جامعه مذهبی پرجنب‌وجوش و به‌سرعت درحال رشد است.
جلد اول این کتاب در سه قسمت به ظهور اسلام، زندگی حضرت محمد(ص)، کتاب قرآن و گسترش اسلام به‌عنوان یک دین جهانی می‌پردازد.
در فصل‌های بعدی این کتاب به شکل‌گیری تاریخی دین اسلام، مهم‌ترین سلسله‌های اسلامی و به غیرمسلمانان در حکومت‌های اسلامی 
پرداخته می‌شود.
کتاب «اسلام» جلد۱ در قالب 350صفحه تهیه و در قطع رقعی در سایت‌های رسمی فروش کتاب در آلمان پیش‌خرید می‌شود.

اجرای «بالاخره این زندگی مال کیه؟» از اول تیرماه
«بالاخره این زندگی مال کیه؟» به کارگردانی سعید حشمتی با بازی دنیا مدنی ۱ تا ۱۰تیر در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.
«بالاخره این زندگی مال کیه؟» نوشته برایان کلارک با ترجمه احمد کسایی‌پور درباره کن هریسن، مجسمه‌ساز و استاد دانشگاه است که در پی یک سانحه رانندگی برای همیشه فلج می‌شود. وضعیت جسمانی درمان‌ناپذیرش چنان است که او تصمیم می‌گیرد از بیمارستان مرخص شود. مبارزه او برای به‌دست‌آوردن این امتیاز، مسائل بسیار مهمی را در زمینه اراده آزاد، حرمت انسانی و اخلاق اجتماعی مطرح می‌کند.
نیما هاشمی‌سرشت، کیمیا خلج، هدیه هاشمی، علی ریاحی، میلاد کفایی، نیلوفر مرات، سیاوش معمارزاده، مریم بهمن‌پور، محمد سعادت، سجاد باقری، بهناز تاجیک و دنیا مدنی بازیگران این نمایش هستند.
«بالاخره این زندگی مال کیه؟» ۱ تا ۱۰تیر ساعت ۱۹:۴۵ در سالن شماره۲ پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.
  
میزبانی سالن عرفان از علیرضا کوشک‌جلالی
نمایش «جنون محض» نوشته مایکل فرین، ترجمه و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی، تهیه‌کنندگی مشترک حمیدرضا علی‌نژاد و هاتف کلاته نخستین اجرای خود را در سالن رزا مجموعه فرهنگی عرفان آغاز کرد. در پایان اجرای 
شب نخست که با حضور هنرمندان و استقبال بسیار خوب مخاطبان روی صحنه رفت، اجرا در حضور کاظم هژیرآزاد به درگذشتگان کرونا به ویژه آرمان هژیرآزاد تقدیم شد.
نمایش «جنون محض» که جزو نمایش‌های کمدی مطرح در اروپا و نمایش برگزیده سال۱۹۸۲ انگلستان است، فضای یک گروه تئاتری را به هنگام تمرین نشان می‌دهد. افراد گروه سعی می‌کنند تا از درون هرج‌ومرج موجود نظمی به وجود بیاورند اما با هر اقدامی که می‌کنند گلوله نخ بیشتر درهم تنیده می‌شود و سرنخ پنهان‌تر. در نمایش جنون محض در کنار بداهه‌سازی جنون‌آمیز بازیگران، شاهد یک آنارشی محض نیز هستیم. با تماشای جنون محض، تماشاگر تئاتر درمی‌یابد که این هنر ناب، با چه درد و رنج عظیمی شکل می‌گیرد، 
تا روی صحنه بیاید.
  این خبر در پایان یادآور می‌شود، فروش بلیت روزهای جدید نمایش «جنون محض» در سایت تیوال آغاز شده است و علاقه‌مندان به تماشای نمایش می‌توانند به این سایت مراجعه کنند یا به‌صورت حضوری به گیشه سالن عرفان به آدرس میدان هفت‌تیر، ابتدای خیابان مفتح‌جنوبی، مجتمع فرهنگی و هنری عرفان مراجعه کنند.

captcha
شماره‌های پیشین