sobhe-no.ir
1431
یکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
10

خبر

ازدواج و فرزندآوری تحت‌تاثیر تورم قرار دارد

ثانیه‌شمار یک بحران

کاهش ازدواج و افزایش طلاق نگرانی‌های زیادی را درباره کاهش جمعیت نیز ایجاد کرده است. اما جامعه‌شناس‌ها یکی از مهم‌ترین علل ازدواج‌های ناموفق را مشکلات مالی می‌دانند. اگر نرخ بالای آمار واقعی بیکاری را همراه کنیم با پرداخت اقساط وام‌ها و بازگرداندن قرض‌ها، تامین هزینه‌های زندگی روزمره مانند لباس، غذا، تفریح، درمان و غیره و کمی آن‌سوتر هزینه‌های تولد و رشد فرزند، متوجه شرایط معیشتی زوج‌های جوان بعد از ازدواج و هزینه‌های تصاعدی آنان خواهیم شد؛ هزینه‌هایی که با تورم ۴۵ تا ۵۵درصدی، اساسا مشخص نیست به چه رقمی خواهد رسید و رشد قیمت‌ها تا کجا صعود می‌کند. مقام‌معظم رهبری بارها نسبت‌به آینده جمعیتی کشور ابراز نگرانی و بر تغییر سیاست‌های جمعیتی تاکید کردند. تاکیدات ایشان و فعال شدن بخشی از بدنه نخبه دغدغه‌مند در این جهت منجر به تغییر برخی سیاست‌های بالادستی نسبت به جمعیت شد که نقطه اوج آن را می‌توان ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده در سال‌های 93 و 95 ازسوی مقام‌معظم رهبری دانست.

بحران در 1415

صبح نو

خبر

پیش‌بینی حضور پنج میلیون
 زائر ایرانی اربعین در عراق
 رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر از پیش‌بینی برای حضور پنج‌میلیون ایرانی در ایام اربعین امسال خبر داد و گفت: براساس این برآورد جمعیت، یک‌هزار و ۵۰۰نفر در قالب کادر بهداشت و درمان به عراق اعزام می‌شوند. سیدعلی مرعشی گفت: باتوجه‌به همه‌گیری کرونا در سال‌های اخیر و محدودیت‌های سفر به نظر می‌آید امسال با کاهش این محدودیت‌ها، چهار تا پنج‌میلیون ایرانی در ایام اربعین، عازم عراق شوند.
وی با بیان اینکه مسوولیت انتقال دارو و تجهیزات همچنین ارائه خدمات درمانی به زائران ایرانی برعهده هلال‌احمر است، گفت: در مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر نیز فراخوانی داده‌ایم تا افرادی که تمایل دارند، ثبت‌نام کنند.
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر اظهار داشت: هلال‌احمر از ظرفیت دانشگاه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در حوزه مختلف از ترابری گرفته تا بهداشت و درمان استفاده می‌کند.
مرعشی اضافه کرد: تعداد درمانگاه‌های بین‌راهی و همکاری با بیمارستان‌های عراق افزایش خواهد یافت، همچنین تعداد مراکز درمانی افزوده خواهد شد.
وی درباره تعداد پایگاه پیش‌بینی‌شده برای اربعین ۱۴۰۱ افزود: آخرین سالی که اربعین را برگزار کردیم ۲۵مقر در بین راه و کربلا و نجف داشته‌ایم ولی باتوجه‌به افزایش زائران مراکز درمانی در نجف و کربلا افزایش می‌یابد.
مرعشی افزود: درمانگاه شبانه‌روزی در نزدیکی حرم حضرت عباس(ع) در اختیار داریم و مراکزی نیز در قبله‌گاه و قبله امام حسین(ع) به‌منظور ارائه خدمات‌رسانی بهتر به زائران راه‌اندازی خواهد شد.
اربعین حسینی ۲۶شهریور ۱۴۰۱شمسی است. حرکت تدریجی زائران اربعین حسینی از اول ماه صفر شروع و چند روز مانده به روز اربعین به اوج خود می‌رسد.
اربعین سال۱۳۹۷ حدود یک‌میلیون زائر از مرزهای بین‌المللی شلمچه و چذابه به شهرهای مقدس عراق مشرف شدند. سه سال گذشته به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا زائران اربعین موفق به حضور در مراسم اربعین حسینی نشدند.
 
 اعلام نتایج امتحانات نهایی دانش‌آموزان تا 8تیر
 محسن زارعی، رییس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه امروز آخرین امتحانات نهایی دانش‌آموزان برگزار شد، اظهار کرد: نتایج امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم متوسطه نوبت امتحانی خردادماه۱۴۰۱ تا تاریخ هشتم تیرماه به مدارس اعلام می‌شود. 
دانش‌آموزان می‌توانند به مدارس محل تحصیل خود مراجعه و نسبت‌به دریافت کارنامه اقدام کنند و درصورت اعتراض به نمرات، درخواست رسیدگی به نتایج امتحانات را تا تاریخ ۱۳تیرماه ۱۴۰۱ به مدرسه ارائه دهند. نتیجه نهایی پس از بررسی اعتراضات از طریق مدرسه به اطلاع دانش‌آموز رسانده می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین