sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
6
نگاه

استرداد آسانژ به آمریکا

صبح نو در گزارشی چهار ماه جنگ پرتلاطم اوکراین را بررسی کرد

احتمال رویارویی نظامی کرملین کاخ سفید

دو روز پیش بود که پهپادهای ناشناس، مقر عناصر تروریستی «مغاویر الثوره» در داخل پایگاه آمریکایی «التنف» را که از مهم‌ترین مراکز حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی در سوریه به شمار می‌رود، هدف قرار دادند. حمله‌ای که کاخ سفید انگشت اتهام را به‌سوی کرملین دراز کرد. مقام‌های دفاعی آمریکا در گفت‌و‌گو با سی‌ان‌ان خبر دادند که این حمله را روسیه انجام داده و پیش از انجام حمله به واشنگتن هشدار داده است که نیروهای خود را از محل دور کند؛ موضوعی که نشان از رویارویی مستقیم نظامی آمریکا و روسیه دارد، گویا روس‌ها بدشان نمی‌آید که آمریکا به‌صورت مستقیم وارد جنگ و خسارت‌های ناشی از آن شوند، موضوعی که «حمیدرضا غلامزاده»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، بر آن تاکید و عنوان کرد: اینکه برخی رسانه‌ها از افزایش تنش‌ها یا حتی درگیری هسته‌ای یا نظامی میان روس‌ها و آمریکا سخن می‌گویند، به دور از واقعیت است. بعید است جنگ به‌سمت گسترده شدن پیش رود. آمریکا به‌دنبال این نیست که بخواهد با رو‌س‌ها در سوریه یا اوکراین درگیر شود. اما این تحلیل را هم می‌توان داشت؛ روسیه اگر نتواند در اوکراین پیش رود، ممکن است آمریکا را درگیر کند تا جنگ اوکراین برای آمریکا هم خسارت داشته باشد.

صبح نو

نگاه

استرداد آسانژ به آمریکا

در پی تصمیم دولت انگلیس در تحویل جولیان آسانژ، خبرنگار افشاگر جنایات دولت‌های غربی به آمریکا، تارنمای ویکی لیکس (WikiLeaks)، این اقدام دولت انگلیس را  روزی سیاه برای آزادی رسانه‌ها و دموکراسی بریتانیا نامید.
پریتی پاتل (Priti Patel)، وزیر کشور انگلیس دیروز جمعه اعلام کرد به درخواست آمریکا، جولیان آسانژ را به آمریکا تحویل خواهد داد. اکنون بنیانگذار تارنمای افشاگر ویکی‌لیکس ۱۴روز فرصت خواهد داشت تا برای تغییر این تصمیم اقدام کند.
در سال۲۰۱۰ پایگاه اطلاع‌رسانی ویکی‌لیکس هزاران سند مربوط‌به جنگ عراق ازجمله ویدیوی کشتار غیرنظامیان در عراق ازسوی بالگرد‌های ارتش آمریکا و جنگ آمریکا در افغانستان را منتشر کرد که برخی از آن‌ها اسناد محرمانه بوده‌اند. در ۲۸نوامبر ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس و پنج همکار مطبوعاتی اشپیگل، نیویورک‌تایمز، لوموند، گاردین و ال‌پایس شروع به انتشار اطلاعات حاصل از شنود مکالمات دیپلماتیک آمریکا و نیز افشای اسناد دیپلماتیک آمریکا کردند. جولیان آسانژ برنده و نامزد چندین جایزه، ازجمله جایزه برای انتشار اسناد کشتار‌های غیرقانونی در کنیا و برگزیده خوانندگان برای شخصیت سال۲۰۱۰ مجله تایم بوده‌ است.
جولیان آسانژ، سردبیر پایگاه افشاگر ویکی‌لیکس حدود ۱۲سال پیش ۲۵۰هزار سند محرمانه از جنایات آمریکا و متحدانش ازجمله در کشتار غیرنظامیان در عراق و افغانستان منتشر کرد و از همان زمان از بیم جانش با پناه بردن به سفارت اکوادور در لندن به مدت حدود هفت سال از بیم دستگیری نتوانست از آنجا خارج شود اما پس از تغییر دولت در اکوادور دولت این کشور به پلیس انگلیس اجازه داد وارد سفارت شود و آسانژ را دستگیر کند و با خود ببرد و اکنون حدود سه سال است که آسانژ به‌رغم وضعیت جسمی نامناسب به گزارش رسانه‌ها در انگلیس در بلمارش، امنیتی‌ترین زندان انگلیس محبوس شده است.
براساس گزارش‌های منتشرشده، اگر این شهروند ۵۰ساله استرالیایی در دادگاهی در آمریکا به اتهام آنچه دولت آن کشور جاسوسی می‌نامد مجرم شناخته شود، به ۱۷۵سال زندان محکوم خواهد شد تا دیگر افرادی که حقایق جنایات جنگی آمریکا را منتشر می‌کنند، به هراس افتند. شماری از کارشناسان نیز احتمال اعدام جولیان آسانژ را مطرح کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین