sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
2
سرمقاله

چرا سرمایه به صندوق امانات می‌رود اما در تولید صرف نمی‌شود

توضیح رییس‌جمهور درباره یک فرمان

ساخت هواپیما با ۷۲ سرنشین تحقق‌پذیر است

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری مشترکِ شاهین شهر و میمه با شهرستان برخوار گفت که: رییس‌جمهور در بازدید از هسا دستور داد که تا سفر بعدی رییس‌جمهور به اصفهان، هشت هواپیمای مسافربری در این سازمان تولید شود. به گزارش همشهری‌آنلاین،‌ وی به نقل از رییس‌جمهور گفت: به برکت نام امام‌رضا(ع)، این تصمیم در دولت هم مصوب می‌شود. برهمین اساس رییس‌جمهور در جدیدترین سخنرانی خود درباره فرمان برای ساخت هشت فروند هواپیمای مسافربری توضیح داد. رییس‌جمهور 26خردادماه از بخش‌های مختلف شرکت دانش‌بنیان صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) دیدن کرد و در جریان جزئیات فعالیت‌ها و تولیدات این شرکت قرار گرفت.

نگاه

بازداشت سیاه نویسان

صبح نو

نگاه

بازداشت سیاه نویسان

روز گذشته خبری بیرون آمد مبنی بر بازداشت تعدادی از ادمین‌های کانال‌هایی که مدعی دسترسی به اطلاعات دست‌اول بودند اما در اصل با اخبار و تحلیل‌های خود، موجب بروز شکاف و اختلاف‌افکنی می‌شدند. در همین‌باره، روابط‌عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از اقدام سربازان گمنام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات این نهاد در دستگیری ادمین‌های سه کانال تلگرامی نیمه‌محرمانه، سرائر و سایه‌نویس به‌اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده و تشویش اذهان عمومی خبر داد.  براساس این اطلاعیه، ادمین‌های سه کانال تلگرامی به‌ اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده و تشویش اذهان عمومی دستگیر شدند. در این اطلاعیه آمده است: با یاری خداوند متعال و مجموعه اقدامات فنی و اطلاعاتی چندماهه سربازان گمنام امام‌زمان(عج) در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ادمین‌های (مدیران) کانال‌های نیمه‌محرمانه، سرائر و سایه‌نویس به ‌اتهام انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده و تشویش اذهان عمومی دستگیر شدند.
افراد بازداشت‌شده درصدد بودند با انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده، اعتماد بخشی از مخاطبان را جلب کرده و سپس با انتشار اخبار گزینشی و کذب، در میان مسوولان کشور ایجاد شکاف و اختلاف کنند. دستگیرشدگان سه نفر هستند که در مدت فعالیت خود، با سوءاستفاده از خلأ قانونی موجود در مدیریت فضای مجازی کشور و از بستر پیام‌رسان تلگرام، اقدامات مذکور را دنبال می‌کردند. مالک شریعتی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این خبر، با انتشار توییتی از اطلاعات سپاه پاسداران برای این بازداشت‌ها تشکر کرده و نوشته که امیدوار است اسامی این افراد، سوابق فعالیت‌های‌شان و نیز حامیان آن‌ها به‌زودی منتشر شود. او دراین‌باره نوشت: «امیدوارم به‌زودی گزارش اسامی افراد عامل و خصوصا آمر این حلقه خطرناک، سوابق فعالیت‌ها و عناصر حامی‌شان در مراکز مهم دارای دسترسی به اطلاعات حساس که میکروب اختلاف در کشور را به‌ویژه میان مسوولان پخش می‌کردند، برای مردم شفاف و برای دیگران مایه عبرت شود». پیش از این، سایت «رجانیوز» اردیبهشت‌ماه امسال درباره کانال «اخبار نیمه‌محرمانه» نوشته بود که «در پی سفر خانواده رییس مجلس به ترکیه، این کانال سعی داشت با مرتبط نشان دادن ماجرا با اطرافیان رییس‌جمهوری، این رخداد را نقطه‌ای برای تقابل میان مجلس و دولت یا به‌طور مشخص رئیسی و قالیباف قرار دهد».
بازداشت این ادمین‌ها که ازسوی رسانه‌های ضدانقلاب به‌شکلی جهت‌دار روزنامه‌نگار و فعال رسانه معرفی می‌شوند، اقدام خوب و پسندیده‌ای است که می‌تواند در ادامه جلوی هرگونه اقدام خلاف عرف و اخلاق ازسوی برخی به‌ظاهر فعالان حوزه رسانه را بگیرد. فعالان حوزه مجازی باید زین پس متوجه اقدامات خود باشند و به ارائه اطلاعاتی که وهن کشور را در پی دارد، نشوند. به بیان دیگر، اقدام سپاه پاسداران در بازداشت برخی به ظاهر فعالان رسانه، مقدمه خوبی برای تنظیم رفتار هنجارشکنان خواهد بود و باعث می‌شود تا ارائه بی‌مبنای اطلاعات در مجازی، دست‌کم با کاهش محسوس مواجه شود. از سوی دیگر، این دستگیری‌ها سرمشقی خواهد بود که هر کسی مسوولیت نوشته‌ها و خبرهای خود را برعهده بگیرد و با ادعاهای بدون سند، خبرپراکنی نکند.

captcha
شماره‌های پیشین