sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
2
سرمقاله

چرا سرمایه به صندوق امانات می‌رود اما در تولید صرف نمی‌شود

توضیح رییس‌جمهور درباره یک فرمان

ساخت هواپیما با ۷۲ سرنشین تحقق‌پذیر است

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در نشست شورای اداری مشترکِ شاهین شهر و میمه با شهرستان برخوار گفت که: رییس‌جمهور در بازدید از هسا دستور داد که تا سفر بعدی رییس‌جمهور به اصفهان، هشت هواپیمای مسافربری در این سازمان تولید شود. به گزارش همشهری‌آنلاین،‌ وی به نقل از رییس‌جمهور گفت: به برکت نام امام‌رضا(ع)، این تصمیم در دولت هم مصوب می‌شود. برهمین اساس رییس‌جمهور در جدیدترین سخنرانی خود درباره فرمان برای ساخت هشت فروند هواپیمای مسافربری توضیح داد. رییس‌جمهور 26خردادماه از بخش‌های مختلف شرکت دانش‌بنیان صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) دیدن کرد و در جریان جزئیات فعالیت‌ها و تولیدات این شرکت قرار گرفت.

نگاه

بازداشت سیاه نویسان

صبح نو

سرمقاله

چرا سرمایه به صندوق امانات می‌رود اما در تولید صرف نمی‌شود

ماجرای عجیب و غریب سرقت از صندوق امانات بانک ملی شعبه خیابان انقلاب با بازداشت تیم حرفه‌ای سارقان آن پایان یافت؛ ماجرایی که هنوز علامت سوال‌هایی از نحوه سرقت و چگونگی امنیت پایین این شعبه را در خود دارد که بماند برای بعد. بحث اصلی این گفتار مشاهده اقلام موجود در صندوق امانات بانک است که ازسوی سارقان به سرقت رفت و ازسوی پلیس کشف شد؛ مقادیر فراوانی طلا، سکه و ارزهای مختلف. سوال اینجاست هریک از این سرمایه‌ها که می‌توانند در بخش‌هایی که هم منجر به سودآوری برای صاحب سرمایه و هم رشد و شکوفایی صنعت و تولید کشور شود مورد استفاده قرار ‌گیرند اما چرا این اتفاق نمی‌افتد؟! چرا صاحبان این سرمایه‌های دپو‌شده در صندوق امانات بانک وارد فضای سرمایه‌‌گذاری در صنعت، تولید و کسب‌وکارهای جدید نمی‌شوند؟
دو جواب کلی برای این سوال وجود دارد: 1- وضعیت تورم و بی‌ثبات بودن سرمایه ریالی نسبت‌به ارز، طلا و ... و 2- سختی‌ها، موانع و مشکلاتی که بر سر راه تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران در جریان فرایندهای تولیدی و صنعتی وجود دارد. جست‌وجویی ساده از وضعیت تولیدکنندگان به‌سادگی مبین این مساله است که قوانین در بیان مسوولان و روی کاغذ بسیار ساده و تسهیل‌شده همراه با حمایت است اما در میدان عمل آنچه به چشم نمی‌آید حمایت و پشتیبانی است. موانع و دست‌اندازهای ریز و درشت که سرانجام باعث آن می‌شود که تولیدکننده خرد و کلان عطای تولید را بر لقای آن ببخشد و سرمایه را از زیان به ارز و طلا و مسکوکات تبدیل و روانه صندوق امانات بانک کند. این شکل از حمایت و تسهیل نکردن شرایط هیچگاه منجر به شکوفایی تولید و صنعت در شکل بهینه آن در موارد خرد و کلان نخواهد شد.
 

captcha
شماره‌های پیشین