sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
15
«صبح‌نو» نمایش «دیو و دلبر» به کارگردانی ماهان حیدری را معرفی می‌کند

دنیای خیالی عشق

سمانه استاد / تالار وحدت یکی از زیباترین سالن‌های هنری کشور است که همیشه میزبان نمایش‌ها و کنسرت‌هایی عظیم است. این سالن که در دوره کرونا در کم‌کاری شدیدی به‌سر می‌برد، خوشبختانه درهای خودش را به روی نمایش‌ها باز کرده و «دیو و دلبر» دومین نمایشی است که در سال جدید در آن به روی صحنه می‌رود. شکوه و جذابیت تالار وحدت، معماری زیبای آن، لابی بزرگ و سالن باشکوهش با مخمل‌های قرمز جذابش را می‌توان فضایی دانست که هر دوستدار هنری باید یک‌بار آن را امتحان کند و در آن نظاره‌گر هنر باشد. در ادامه به معرفی نمایش «دیو و دلبر» به نویسندگی و کارگردانی ماهان حیدری می‌پردازیم.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

یک صدای ماندگار به قطعه هنرمندان ملحق شد
سرور پاک‌نشان، گوینده برجسته و باسابقه رادیو ۲۶خردادماه در ۷۹سالگی دار فانی را وداع گفت. پیکر پاک‌نشان روز جمعه در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد. او از سال۱۳۴۲ در رادیو گرگان به‌عنوان گوینده مشغول‌به‌کار شد و در همان سال‌های اولیه کار در رادیو به تهران آمد و تابه‌امروز گویندگی برنامه‌های مختلفی چون «گل‌ها»، «فرهنگ و مردم»، «خانواده»، «علم و زندگی» و برنامه‌های بسیار دیگر را برعهده داشته است.
 
«وضعیت زرد» روی آنتن شبکه دو می‌رود
 فصل دوم سریال «وضعیت زرد» از ۲۸خرداد روی آنتن این شبکه دو می‌رود. این مجموعه که کارگردانی آن را مجید رستگار برعهده دارد هر شب از شنبه تا پنجشنبه پخش خواهد شد. مسعود ملکی، تهیه‌کنندگی کار را برعهده داشته و مهران رجبی، مریم سعادت، زین‌العابدین تقی‌پور، بهار داورزنی، حسام خلیل‌نژاد، آرش ماهان‌کیا و مهدی رضایی بازیگران اصلی این سریال هستند. در فصل اول «وضعیت زرد» شاهد داستانی بودیم که موضوع آن اخراج یک مهندس طراح سانتریفیوژی از سازمان انرژی اتمی بود و داستانک‌های دیگر حول محور این قصه می‌گشت. بیان موضوعاتی با درون‌مایه اجتماعی، اقتصادی و مجازی با زبان طنز نیز در بطن داستان‌های این سریال قرار دارد. خط داستانی این سریال، دارای رگه‌های سیاسی است و خط قصه و شخصیت‌های آن شامل 6کاراکتر محوری است که هرکدام از شخصیت‌ها، داستان و رگه‌هایی مخصوص به خود دارند. فصل دوم «وضعیت زرد» از شنبه تا پنجشنبه ساعت۲۱:۳۰ پخش شده و روز بعد در ساعات ۹:۴۰صبح، ۱۶:۲۰ و ۱:۳۰بامداد بازپخش خواهد شد.
 
 انتشار برگزیده آثار «ای‌سَنگ»
 «دنیا از چشم یک کلاغ»؛ مجموعه‌ دوزبانه کره‌ای-فارسی که شامل برگزیده شعر و داستان ای‌سَنگ شاعر و نویسنده سنت‌شکن کره‌ای است در 160صفحه ازسوی نشر پرنده منتشر شده و با قیمت 65هزار تومان در کتابفروشی‌های سراسر کشور دردسترس علاقه‌مندان است.به گزارش روابط‌عمومی نشر پرنده، سومین کتاب از جستارهای کره این نشر به ای‌سنگ، شاعر و نویسنده کره‌ای اختصاص یافته که ازسوی سعیدرضا اتحادی و خانم اینجا هونگ به فارسی برگردانده شده است. بنا بر این گزارش، تاثیراتی که ای‌سنگ بر ادبیات و به‌ویژه شعر کره گذاشت به‌حدی چشمگیر بود که سال‌ها پس از مرگ وی همچنان آثار او به زبان‌های دیگر ترجمه می‌شود و در سال2021 ترجمه برگزیده آثار او به زبان انگلیسی موفق به کسب جایزه بزرگ MLA در ایالات‌متحده آمریکا شد و دولت کره نیز جایزه ادبی را به افتخار او نام‌گذاری کرده است. این گزارش می‌افزاید: آنچه موجب توجه به آثار او شده است تلاش او برای برانگیختن «خویش‌اندیشی» و «خودآگاهی» در جامعه دوران خود است. جامعه‌ای که در ابتدای راه قرارگرفتن تحت استیلای استعمار ژاپن بود و شاعران و نویسندگانی چون او تلاش می‌کردند تا آگاهی مردم خود را برای حفظ هویت و فرار از خمودگی برانگیزند.
 
مرور «مجله سالمندی» در رادیو
برنامه مجله سالمندی که به موضوعات سالمندان اختصاص دارد روز شنبه 28خردادماه از رادیو سلامت روانه آنتن می‌شود. این برنامه رادیویی با مجری کارشناسی زهرا حاجی‌زاده روزهای شنبه از ساعت15 به مدت یک‌ساعت زنده از رادیو سلامت پخش می‌شود. با توجه به اینکه هشت‌میلیون از جمعیت ایران سالمند هستند، به همین دلیل این برنامه به مسائل حوزه جسمانی و روحی سالمندان می‌پردازد. بخشی دیگر از برنامه به گپ‌وگفت با سالمندان اختصاص دارد و از یک سالمند دعوت می‌‌شود و با او درباره مسائلش صحبت خواهد شد. همچنین در بخش گفت‌وگوی پزشکی به سوالات سالمندان پاسخ داده می‌شود. آیتم توان‌یاب هم بسته شنیدنی است. درمجموع تلاش شده برنامه برای سالمندان مفید و کاربردی باشد. برنامه مجله سالمندی روز شنبه 28خرداد به دردهای شانه اختصاص دارد و دکتر شاهرضایی، متخصص ارتوپدی و فلوشیب شانه درباره موضوع برنامه صحبت می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین