sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
14

خبر

«صبح نو» فیلم دانمارکی «گناهکار» را بررسی می‌کند

چطور با یک شخصیت، یک فیلم خلق کنیم

سمانه استاد / ژرژ پولتی در کتاب «سی‌وشش وضعیت نمایشی» درباره 36وضعیت نمایشی حرف می‌زند و اشاره می‌کند که همه فیلمنامه‌ها و نمایشنامه‌ها براساس این 36وضعیت ساخته شده‌اند اما آنچه یک فیلم را متفاوت از دیگری می‌کند نه موضوعی است که درباره‌اش فیلم ساخته شده، بلکه نگاه متفاوتی است که سازندگان به یک موضوع تکراری داشته‌اند. عشق، خیانت، دوستی، مرگ... تنها بخشی از موضوعاتی هستند که تا امروز صدها فیلم درباره‌شان ساخته شده است اما بسیاری از این فیلم‌ها که به یک تم پرداخته‌اند بسیار متفاوت از دیگری‌اند. پس آنچه یک فیلم را از دیگری برتر می‌کند خلاقیتی است که در نگاه سازندگانش وجود دارد. در ادامه به معرفی و بررسی فیلم «گناهکار» با نام دانمارکی «Den skyldige» به‌عنوان یک فیلم خلاق می‌پردازیم.

صبح نو

خبر

«اکنون، خیلی دور است»
 به مژده رسید
«اکنون، خیلی دور است» عنوان نمایشگاه آثار کامبیز خدابنده است که جمعه ۲۷خردادماه در گالری مژده افتتاح شد. در توضیح این نمایشگاه آمده است: «مجموعه آثار پیش‌رو حاصل قلم هنرمندی‌ است که علی‌رغم تحصیل آکادمیک در رشته نقاشی، شیوه‌ای بینامتنی میان نئوآرت و فوویسم پیش گرفته است. این روحیه گریز از چهارچوب‌های آکادمیک نقاشی باعث به وجود آمدن رنگ‌ها و خط‌هایی است که در عین یک لایه بودن پختگی خاص خود را هم دارند.»
آرمان‌شهرهای کامبیز خدابنده ساده، بی‌تکلف و درعین‌حال پرهیاهو است، گویی اگر چند ثانیه به اثر خیره شوی همهمه آدم‌های درحال رفت‌وآمد، صدای کافه‌ها و بوق ماشین‌های بزرگ و کلاسیک را می‌شنوی بی‌شک گرایش‌های شخصی هنرمند به سینما و علی‌الخصوص سینمای دهه‌های ۴۰ تا ۷۰ میلادی بی‌تاثیر در این آثار نبوده است و هر گوشه از این شهرها گویی پلانی‌ است درحال اجرا با نقش‌آفرینی شخصیت‌های محبوب او. او آگاهانه، از هرگونه نظام و اصولی دوری می‌کند و قلمش را به دست صمیمیت خالص درونی و خیالش می‌سپارد، آنچنان که مخاطب 
خواه ناخواه با دنیای او همراه شده و در احوالات ذهنی هنرمند غرق می‌شود.»
نمایشگاه «اکنون، خیلی دور است» تا هفتم تیر در گالری مژده به نشانی سعادت‌آباد، علامه‌طباطبایی شمالی، خیابان هجدهم شرقی، پلاک۲۷ دایر خواهد بود.
 
خانه هنرمندان میزبان دو نمایشگاه تجسمی شد
گالری‌های خانه هنرمندان ایران از ۲۷خرداد میزبان دو نمایشگاه تجسمی «ملال فقدان» و «تجربه‌های آب و رنگ» شد. افتتاحیه این دو نمایشگاه افتتاحیه ساعت ۱۷روز جمعه ۲۷خرداد برگزار شد. نمایشگاه عکس فاطمه خواجه‌نوری با عنوان «ملال فقدان» در گالری محیطی باغ هنر خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. عکس‌های «ملال فقدان» برگرفته از تجربه شخصی عکاس است، این عکس‌ها روایت‌گر ازدست‌دادن انسان‌ها و باقی ماندن نشانه‌های آن‌هاست. این نمایشگاه که شامل ۲۰عکس است، از ۲۷خرداد تا ۲۷تیر به‌مدت یک‌ماه در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد. همچنین نمایشگاه نقاشی هومن جعفرکرمانی با عنوان «تجربه‌های آب و رنگ» در گالری پاییز برگزار می‌شود. این نمایشگاه شامل تابلوهایی از طبیعت و منظره به شیوه نقاشی با آبرنگ است که از ۲۷خرداد تا ۶تیر (به‌جز روزهای شنبه) از ساعت۱۶ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان است.
 
جایزه‌ هنرهای تجسمی آلپاین به هنرمند ایرانی رسید
آرمین امیریان، هنرمند عکاس جوان در آخرین حضور جهانی خود، توانست با عکس «قیاس» جایزه هنرهای تجسمی ۲۰۲۲ فلوشیپ آلپاین بریتانیا را از آن خود کند. فلوشیپ آلپاین به‌صورت سالانه برگزار می‌شود اما به‌دلیل بیماری کرونا، دوره قبلی آن سال۲۰۱۹ برگزار شده بود. این رویداد ماه آگوست۲۰۲۲ مصادف با مردادماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد. عملکرد فلوشیپ به این صورت است که هنرمند و اثرش را در یک سال مورد بررسی قرار می‌دهد و از او برای برگزاری نمایشگاه حمایت می‌کند و به او جایزه‌ای تعلق می‌گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین