sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
13
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با نویسنده کتاب «پله‌ها تمام نمی‌شدند» را می‌خوانید

برای نوشتن از «مهدی»ها، باید از «زهرا»ها گفت

مرضیه کیان / کتاب «پله‌ها تمام نمی‌شدند» زندگینامه داستانی شهید مدافع حرم، مهدی نعمایی است که در طول برگزاری نمایشگاه کتاب تهران ازسوی انتشارات روایت فتح، چاپ و با حضور رییس سازمان تبلیغات اسلامی، آقای قمی و همسر و فرزندان شهید و حسن روزی‌طلب، مدیرمسوول موسسه ایران رونمایی شد. انتشارات روایت فتح که در زمینه چاپ کتاب‌های دفاع‌مقدس، خاطرات شهدا و ادبیات پایداری فعالیت‌های گسترده‌ای دارد، از زیرمجموعه‌های بنیاد فرهنگی روایت فتح است. بنیاد فرهنگی روایت فتح متولی جشنواره‌های بین‌المللی فیلم مقاومت، جشنواره تئاتر مقاومت، جشنواره هنر مقاومت است و در حوزه‌های تئاتر و هنرهای نمایشی، مستند، سینما، هنرهای تجسمی، ادبیات و رسانه فعالیت دارد.

خبر

پخش مستند «قصه رنگ پریده» در پاسداشت نیما یوشیج

صبح نو

خبر

پخش مستند «قصه رنگ پریده» در پاسداشت نیما یوشیج

مستند «قصه رنگ‌پریده» در پاسداشت نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی به کارگردانی مریم طالبی انارکی یکشنبه ۲۹خرداد ۱۴۰۱ ساعت۲۱ از قاب شبکه مستند سیما پخش می‌شود.
این مستند ششمین فیلم از مجموعه ۱۰قسمتی مستندهای «چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند سیما و با تهیه‌کنندگی مصطفی رزاق‌کریمی از این شبکه تلویزیونی نمایش داده می‌شود.
طالبی انارکی با بیان اینکه در مستند «قصه رنگ‌پریده» نیما یوشیج با ما سخن می‌گوید، گفت: در این مستند، «نیما» قصه زندگی‌اش را خودش روایت می‌کند. قصه‌ای از سادگی کودکی تا 
درد و رنج بزرگسالی، از پهنه دشت‌های مازندران تا کوچه‌پس‌کوچه‌های تجریش، از مردی که تاریخ‌ساز شد و رنج و محنت زمانه‌اش را در میان روح اشعارش پنهان کرد. شاعری که به گفته خودش سیاسی نبود اما هیچ‌یک از اشعارش خالی از انتقاد به درد و رنج مردم زمانه‌اش نیست.
وی اضافه کرد: «نیما» بی‌تفاوت به زمانه نیست و اتفاقا وطن‌پرستی است که از خیانت به خاک ایران رنج می‌برد و بر بساطی که بساطی نیست می‌گرید. شاعری که به گفته خود همه‌جور تحقیر و توهین را به جان خود می‌خرد، من‌جمله نام «توده‌ای» که بر نام او می‌گذارند. آیا «نیما» واقعا توده‌ای بود و چه شد که او را به عدلیه بردند؟ «قصه رنگ‌پریده» روایتی است کمتر شنیده‌شده از میان دست‌نوشته‌های نیما یوشج!
تکرار مستند «قصه رنگ‌پریده» دوشنبه ۳۰خردادماه ۱۴۰۱ ساعت۱۰، پنجشنبه دوم تیرماه ساعت۱۹:۳۰ و جمعه سوم تیرماه ساعت۱۲ از قاب شبکه مستند پخش خواهد شد. 
 

captcha
شماره‌های پیشین