sobhe-no.ir
1430
شنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۱
10
خبر

افزایش آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن

طرح دوفوریتی به داد خانه‌به‌دوشان می‌رسد؟

ماراتن افزایش قیمت مسکن

تامین مسکن برای کم‌درآمدها طی چند دهه اخیر و به‌ویژه در سال‌های اخیر به یکی از چالشی‌ترین دغدغه‌ها تبدیل شده است تاجایی‌که این نیاز اولیه به‌صورت مستمر و صعودی دستخوش افزایش قیمت‌ها و تورمی می‌شود. افزایش اجاره‌بها و همچنین خریدوفروش مسکن در سایه تورم موجود در کشور، فقدان نظارت و سرعت کافی در اجرای طرح‌های مسکن دولتی نیز عامل فشار حداکثری به طبقه متوسط و اقشار کم‌درآمد کشور است. در همین راستا، بازار اجاره‌بها نیز طی سه سال اخیر با افزایش ۳۰۰درصدی روبه‌رو بوده که این موضوع باعث شده بسیاری از مستاجران ناچار به حاشیه‌نشینی شوند که این موضوع تبعات اجتماعی زیادی نیز به همراه دارد؛ البته راهکار‌های عملیاتی کارشناسی نیز برای ساماندهی بازار اجاره وجود دارد که البته واکنش موثری از آن در بازار مشاهده نمی‌شود. در شرایط بحرانی بازار مسکن، معاون وزیر راه‌وشهرسازی خبر از طرح ویژه دولت برای حمایت از مستاجران‌ داده است که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

صبح نو

خبر

افزایش آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن

 طبق اعلام وزارت راه‌وشهرسازی، قرار بود آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن حدود ۲۰۰میلیون تومان باشد که این مبلغ به ۳۲۰میلیون تومان افزایش یافته است. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی آبان‌ماه سال گذشته با اشاره به برنامه ساخت چهارمیلیون واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن (قانون جهش تولید مسکن) گفته بود: بانک‌های عامل وام 250 تا 450میلیون تومانی قانون جهش تولید مسکن را که مصوبه شورای پول و اعتبار را دارد براساس سود شورای مذکور که 18درصد است، تقسیط می‌کنند.
محمودزاده با تاکید بر اینکه مابه‌التفاوت این سود از صندوق ملی مسکن پرداخت می‌شود در پاسخ به این پرسش که مابه‌التفاوت چه‌ میزانی است، ابراز کرد: این مابه‌التفاوت برای گروه‌های مختلف، متفاوت است. طی هفته جاری دررابطه‌با جدول مابه‌التفاوت سود تسهیلات قانون جهش تولید مسکن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
وی با اعلام اینکه سود این تسهیلات برای دهک‌های یک تا سه بالغ بر 5 درصد است، گفت: برای دهک‌های درآمدی دیگر براساس توان پرداخت و توان مالی تنظیم شده است.
محمودزاده تصریح کرد: آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم درآمدی 20میلیون تومان پیش‌بینی شده و برای سایر دهک‌ها هم مانند قبل این آورده 40میلیون تومان است. این پول برای ثبت‌نام اولیه است و مابه‌التفاوت بین تسهیلات و قیمت تمام‌شده طی پنج مرحله که در قرارداد می‌آید از متقاضیان دریافت می‌شود.
با توجه به اظهارات محمودزاده آورده سایر دهک‌ها در پنج مرحله  حدود 200میلیون تومان است، این در حالی است که برخی متقاضیان تاییدشده نهضت ملی مسکن در تماس با خبرگزاری تسنیم از افزایش آورده خود در طرح مذکور خبر دادند.
بر این اساس، طبق اعلام شرکت عمران شهر جدید پرند، متقاضیان باید طی هشت مرحله 320میلیون تومان آورده خود را واریز کنند؛ به‌عبارت‌دیگر، متقاضیان باید هر مرحله 40میلیون تومان به حساب مسدودشده خود نزد بانک مسکن واریز کنند. طبق اعلام شرکت عمران پرند، مبلغ آورده متقاضیان «علی‌الحساب» است، یعنی احتمال افزایش آن در آینده وجود دارد.
رستم قاسمی، وزیر راه‌و‌شهرسازی هفته گذشته در حاشیه آغاز عملیات اجرایی 15 هزار و 480 واحد نهضت ملی مسکن در چیتگر با اشاره به اینکه تاکنون 70 درصد زمین 4 میلیون مسکن نهضت ملی شناسایی شده است، گفته بود: امروز یک‌میلیون و 400هزار واحد نهضت مسکن ملی آماده بارگذاری است.
وی با اشاره به اینکه یک‌میلیون و 350هزار واحد این طرح در دست اجراست، افزود: براساس توافق‌های به‌عمل‌آمده با بنیاد مسکن، ستاد اجرایی امام و قرارگاه امام‌حسن‌مجتبی(ع) به‌ترتیب 100هزار، 50هزار و 100هزار واحد مسکن در قالب نهضت ملی مسکن ساخته خواهد شد. وزیر راه‌وشهرسازی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه قیمت تمام‌شده نهضت ملی مسکن قابل پیش‌بینی نیست، گفت: با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت نهضت ملی مسکن افزایش خواهد یافت.

captcha
شماره‌های پیشین