sobhe-no.ir
1429
چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
6
خبر

درخواست تل‌آویو از آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران

«صبح‌نو» سخنان نسنجیده وزیر خارجه عراق درباره ایران را بررسی کرد

تلاش‌های دولت الکاظمی برای بقا

روح‌الله فرقانی / «فؤاد حسین»، وزیر امورخارجه عراق اخیرا در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی عراق سخنان نسنجیده‌ای را مطرح کرد که نشان از شکل‌گیری توطئه‌های جدید کاخ سفید در منطقه دارد؛ موضوعی که اربیل، به‌عنوان کانون ایجاد تهدید برای ایران را رد کرد و حضور تروریست‌ها در اقلیم کردستان را نفی ساخت. آنگونه که سخنان این مقام دولت بغداد نشان می‌دهد، غرب با ایجاد توطئه‌های جدید به‌دنبال افتراق دو ملت ایران و عراق است؛ موضوعی که «مهدی شکیبایی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: فؤاد حسین با اینگونه سخنان و اتهامات علیه ایران تلاش کرد، یارگیری منطقه‌ای و بین‌المللی برای الکاظمی داشته باشد و نگاه آن‌ها را به بغداد جذب کند. با شرایط کنونی و انسداد سیاسی که برای عراق در پساانتخابات پارلمانی روی داده است، فؤاد حسین تلاش می‌کند تا از طریق این سخنان اتهام‌آمیز، نگاه‌ها را به دیگر مسائل سوق دهد.

صبح نو

«صبح‌نو» سخنان نسنجیده وزیر خارجه عراق درباره ایران را بررسی کرد

تلاش‌های دولت الکاظمی برای بقا

روح‌الله فرقانی / «فؤاد حسین»، وزیر امورخارجه عراق اخیرا در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی عراق سخنان نسنجیده‌ای را مطرح کرد که نشان از شکل‌گیری توطئه‌های جدید کاخ سفید در منطقه دارد؛ موضوعی که اربیل، به‌عنوان کانون ایجاد تهدید برای ایران را رد کرد و حضور تروریست‌ها در اقلیم کردستان را نفی ساخت. آنگونه که سخنان این مقام دولت بغداد نشان می‌دهد، غرب با ایجاد توطئه‌های جدید به‌دنبال افتراق دو ملت ایران و عراق است؛ موضوعی که «مهدی شکیبایی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: فؤاد حسین با اینگونه سخنان و اتهامات علیه ایران تلاش کرد، یارگیری منطقه‌ای و بین‌المللی برای الکاظمی داشته باشد و نگاه آن‌ها را به بغداد جذب کند. با شرایط کنونی و انسداد سیاسی که برای عراق در پساانتخابات پارلمانی روی داده است، فؤاد حسین تلاش می‌کند تا از طریق این سخنان اتهام‌آمیز، نگاه‌ها را به دیگر مسائل سوق دهد.

«فؤاد حسین»، وزیر امورخارجه عراق که فروردین‌ماه به ایران سفر کرد و با مقامات سیاسی کشورمان دیدار داشته است، اخیرا در اظهارنظرهای دور از انتظار، سخنانی را در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الغد عراق مدعی شد که نشان از هماهنگی بخشی از دولت عراق با سیاست‌های غربی و عربی دارد. ادعای وزیرخارجه عراق درارتباط‌با حمله ایران به مرکز راهبردی رژیم‌صهیونیستی در اربیل از موضوعاتی است که موردتوجه رسانه‌های منطقه نیز قرار گرفته است.
وزیر خارجه عراق در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی الغد عراق، توضیحاتی درباره دیدارش با مقامات سیاسی و امنیتی در تهران پس از حمله موشکی ایران به مرکز راهبردی رژیم‌صهیونیستی در اربیل ارائه داد. وی ادعا کرد که طرف ایرانی بدون ارائه هیچ دلیلی درمورد حضور اسرائیل در شمال عراق سخن می‌گوید. به گزارش بغدادالیوم، فؤاد حسین در ادامه تاکید کرد که هیات عراقی به ریاست من و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق و به همراه یک هیات نظامی به ایران رفت و سوالاتی درخصوص حمله موشکی به اربیل مطرح کردیم. وزیر خارجه عراق گفت: طرف ایرانی به ما اعلام کرد که موساد در محلی که موردحمله موشکی قرار گرفت حضور دارد اما هیچ دلیل واضح و ملموسی در این خصوص ارائه نداد. وزیر خارجه عراق همچنین مدعی شد که ادعای ایران مبنی بر دادن پرونده به سازمان اطلاعات عراق قبل از انجام حمله موشکی جعلی است و به‌طور مطلق هیچ‌گونه پرونده‌ای درباره وجود اسرائیلی‌ها به بغداد نرسید.
کمیته پارلمانی عراق پیش از این برای تحقیق درباره حمله موشکی ایران به مرکز راهبردی رژیم‌صهیونیستی در اربیل در بیانیه‌ای مدعی شد که بعد از برگزاری 6جلسه و تحقیق و بررسی محل حادثه و دیدار با مسوولان امنیتی اقلیم کردستان عراق، هیچ دلیل یا مورد مشکوکی مبنی بر وجود ابزارهای تجسسی در این مکان نیافته است.
در این بیانیه آمده است: وزیر امورداخلی اقلیم کردستان عراق و مقامات امنیتی دیگر نیز تاکید کرده‌اند که هیچ‌گونه فعالیت اطلاعاتی برای هیچ طرفی در داخل خاک اقلیم وجود ندارد و مقامات اقلیم کردستان اجازه هیچ‌گونه تعرضی از داخل خاک‌شان علیه کشور دیگری را نمی‌دهند.
براساس این گزارش، پیش از این ایران یک مرکز راهبردی متعلق به رژیم‌صهیونیستی در اربیل را مورد هدف موشکی قرار داد که با انتقاد برخی جریان‌های عراقی مواجه شد، این درحالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این چندین بار نسبت‌به فعالیت رژیم‌صهیونیستی و برخی گروه‌های معاند علیه امنیت ملی ایران از داخل خاک عراق به مقامات بغداد و اقلیم کردستان هشدار داده بودند.
 
اربیل، کانون ایجاد تهدید برای ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، دوشنبه ۲۳اسفندماه در نشست مطبوعاتی خود در این خصوص گفت:‌ به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست که یکی از همسایگان ما که روابط عمیقی با ما دارد و در سطوح مختلف تعامل بین دو کشور وجود دارد کانون ایجاد تهدید برای ایران باشد. این کانون تهدید شدن به یک کشور ثالث برنمی‌گردد. رژیم‌صهیونیستی بارها و بارها از داخل خاک عراق ناامنی ایجاد کرده است. برخی تجمعات ضدانقلاب در اقلیم کردستان و گروه‌های تروریستی در این منطقه صورت گرفته است. در یک سال گذشته چندین‌بار به دولت مرکزی عراق در این زمینه تذکر داده شده است. درخفا و به‌صورت آشکارا تاکید شده که اجازه ندهند که مرزهای عراق مرزهای ناامنی برای ایران باشد.
 
حضور تروریست‌ها در اقلیم کردستان
همچنین ایرج مسجدی، سفیر وقت ایران در بغداد در گفت‌وگو با شبکه الشرقیه در پاسخ به سوالی دراین‌باره گفت: من در دیدار با مسوول وزارت خارجه عراق این مساله را شرح دادم و گفتم که حاکمیت عراق برای ما کاملا مورد احترام است اما شما باید نگرانی‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرید، ما نباید از یک طرف دوست باشیم و از یک طرف گام‌هایی برداشته شود که امنیت ایران را به خطر بیندازد؛ برای مثال گروه‌های معارض جمهوری اسلامی ایران در خاک اقلیم کردستان چه کار می‌کنند؟ این‌ها پایگاه‌هایی دارند و دائما درحال رفت‌وآمد به خارج و اقلیم کردستان هستند، بدتر از همه این‌ها، این گروه‌ها وارد خاک ایران می‌شوند و اقدامات امنیتی انجام می‌دهند. سپس به خاک اقلیم بازمی‌گردند. وی در پاسخ به این سوال که منظور از این گروه‌ها کدام‌اند، گفت: حزب دموکرات کردستان ایران و پایگاه آن‌ها درکوی سنجق در اقلیم کردستان که این یک امر علنی است و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را انکار کند، همچنین پژاک و گروه‌های دیگر. بنابراین ما در وهله اول از مقامات اقلیم کردستان و عراق می‌خواهیم که به فعالیت این گروه‌ها پایان دهد.
گویا تلاش دولت مصطفی الکاظمی برای بقا و ماندن در عرصه سیاست عراق پایانی ندارد، او همواره در تلاش بود تا نگاه پارلمان جدید عراق برای ادامه کار دولتش را به سوی خود معطوف سازد، حتی اقدام به نشست های جداگانه با رهبران و احزاب سیاسی در عراق کرد و در نخستین روزهای اعلام نتایج آرای پارلمان و در صدر قرار گرفتن فراکسیون جریان صدر سفری به نجف داشت تا بتواند نگاه مقتدی صدر به برنامه هایش جلب کند، اما در این راه توفیق چندانی نیافت. اکنون و با اعلام کناره گیری جریان صدر از پارلمان این تحلیل می رود که با جایگزین شدن نمایندگان جدید و علی البدل، این این دولتمرد شانس خود برای ابقای ماندن در عرصه سیاسی عراق را از دست بدهد.
 
شکیبایی: سخنان فؤاد حسین بازتاب‌دهنده بخشی از دولت است، نه همه دولت عراق
«مهدی شکیبایی»، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به سخنان اخیر وزیر امورخارجه عراق درباره ایران، عنوان کرد: کسانی همچون آقای فؤاد حسین که این گونه سخنان اتهام‌آمیز را به زبان می‌آورند، افرادی هستند که عزت را به بهای چند روز ماندن در قدرت می‌فروشند و ملت عراق را اسیر سیاست‌ها و توطئه کشورهای بیگانه می‌کنند؛ توطئه‌ای که راهبرد غربی-عربی پیدا کرده است تا میان دو ملت ایران و عراق افتراق ایجاد کند.
  این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که آیا سخنان فؤاد حسین نظر حاکمیت عراق است یا خیر، تصریح کرد: من معتقدم حاکمیت عراق مردم این کشور هستند، همان کسانی که در دوران حملات هیولای داعش از ایران درخواست کمک کردند. داعشی که یک‌شبه نیمی از سرزمین عراق را گرفت. اگر کمک مقاومت و مرجعیت عراق نبود معلوم نبود چه اتفاقات ناگواری برای بغداد روی می‌داد. درواقع حاکمیت اصلی عراق، مردمی هستند که با خطر بزرگ داعش مبارزه کردند و کشورشان را درکنار نیروهای مقاومت و مرجعیت از دست تروریست‌های داعش نجات دادند. بدون شک نمی‌توان دولت الکاظمی را حاکمیت عراق تلقی کرد. نباید فراموش کرد که این مقاومت بود که در کنار مرجعیت نجف اشرف، این کشور را نجات دادند و خطر بزرگ داعش و پیامدهای آن را از عراق دور ساختند. سخنان فؤاد حسین بازتاب‌دهنده بخشی از دولت عراق است، نه همه دولت این کشور.
 
یارگیری منطقه‌ای به سبک فؤاد حسین
شکیبایی در پاسخ به این سوال که آیا اینگونه سخنان از انسداد سیاسی روز عراق و کناره‌گیری جریان صدر از پارلمان تاثیر گرفته است، گفت: فؤاد حسین با این گونه سخنان و اتهامات علیه ایران تلاش کرد، یارگیری منطقه‌ای و بین‌المللی برای الکاظمی داشته باشد و نگاه آن‌ها را به بغداد جذب کند. با شرایط کنونی که برای عراق در پساانتخابات روی داده است، فؤاد حسین تلاش می‌کند تا از طریق این سخنان اتهام‌آمیز، نگاه‌ها را به دیگر مسائل سوق دهد.
 
توطئه غرب در افتراق دو ملت ایران و عراق
وی با اشاره به تحرکات مشکوک این گونه اظهارنظرها افزود: یادمان نرود که سخنان فؤاد حسین همزمان است با سیاست‌های خودبرتربینی که مقتدی صدر در پیش گرفته و اقدام به بستن دفاتر و استعفای نمایندگان جریان صدر از پارلمان گرفته است. به نظر می‌رسد که یک دستورکار 
غربی-عربی وجود دارد تا میان دو ملت ایران-عراق افتراق و جدایی بیندازد و با شکل دادن این‌گونه اختلافات به صحنه بازیگری عراق بازگردند. نظر فؤاد حسین نظر حاکمیت عراق نیست چراکه ملت این کشور خواهان حسن همجواری و استحکام روابط با ایران هستند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: جریان صدر به‌صورت هدفمند از دولت الکاظمی حمایت کرد و زمانی که به سیاست‌های خود دست نیافت موضوع استعفای دسته‌جمعی نمایندگان این جریان مطرح شد؛ استعفایی که مورد حمایت دولت هم قرار گرفت. حرکات و اظهارنظرات هماهنگ شده که اگر پشت این سخنان را دنبال کنیم به تحولات منطقه مرتبط می‌شود.
 
تلاش رژیم اسرائیل برای رهایی از بحران‌های داخلی
وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت شکننده‌ای که برای رژیم‌صهیونیستی شکل گرفته و پیش‌بینی می‌شود که دولت نفتالی بنت به فروپاشی برسد، تلاش دارند تا برون‌ریزی بحران را در منطقه ایجاد کنند، تا بتوانند افکار عمومی کشورهای منطقه را که با این رژیم دشمن هستند، به دیگر جهات معطوف سازد. وضعیت شکننده رژیم‌صهیونیستی موجب شده است تا یک بحران را تعمیم بدهند و از طریق شکل‌گیری بحران در لبنان، عراق، سوریه بتوانند رنجیره مقاومت را به خودش مشغول کنند. آمریکا، عربستان و رژیم اسرائیل که در یک ائتلاف هستند این گونه توطئه‌ها را در عراق به دست گرفتند تا با دستاویز کردن اختلافات داخلی عراق، از بحران‌ها و باتلاق‌هایی که خودشان در آن غوطه‌ور شدند، رهایی یابند.

captcha
شماره‌های پیشین