sobhe-no.ir
1429
چهارشنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
5
عبدالملکی پس از دورانی جنجالی از سمت خود کنار رفت

پایان وزیر پرحاشیه

وعده‌های بزرگ و گام‌های کوچک، وزیر جوان دولت مردمی را عاقبت‌به‌خیر نکرد؛ وزیری که اگرچه حواشی بسیاری را در این 300روز در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رقم زد و ارتش سایبری‌اش تمام تلاش خود را برای نمادسازی از وی و معرفی‌اش به‌عنوان جوان انقلابی به‌کار برد، اما راه به جایی نبرد.اقدامات هزینه‌آفرین وزیر جوان، بسیاری از خانواده‌ها را به چالش کشید و نه‌تنها با مدیریت یکساله بر مهم‌ترین وزارتخانه دولت، باری از روی دوش مردم برنداشت، بلکه با افزایش نامتعادل و بی‌برنامه حقوق کارگران، فصل جدید بیکاری‌ها و تورم را به‌جا گذاشت؛ وزیری که ادعای ایجاد شغل تنها با یک‌میلیون تومان را داشت، حالا دست از برنامه‌ها کشیده و به حواشی حضور پرسروصدا در وزارت مردم پایان می‌دهد. در همین راستا، حجت‌الله عبدالملکی روز گذشته با انتشار پیامی در صفحه خود در فضای مجازی رسما از وزارت کار استعفا کرد. وی در این پیام آورد که به‌منظور افزایش هماهنگی در دولت، استعفای خود را از این سمت اعلام می‌نمایم. استعفایی که بلافاصله به یکی از سوال‌ها از سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته تبدیل شد و بهادری‌جهرمی در این خصوص اعلام کرد: روز گذشته آقای عبدالملکی برای دومین‌بار استعفای خود را به رییس‌جمهور تقدیم کرد و روز گذشته استعفای او مورد پذیرش رییس‌جمهور قرار گرفت.

اولین کارت زرد مجلس به دولت سیزدهم

مجلس از توضیحات وزیر صمت قانع نشد

عرضه ارز بیش از دو برابر تقاضا شد

افت 1200 تومانی قیمت دلار

صبح نو

عرضه ارز بیش از دو برابر تقاضا شد

افت 1200 تومانی قیمت دلار

هرچند دلار مجددا در کشور صعودی شد و رکوردهای قبلی خود را جابه‌جا کرد اما طی تدابیر ارزی صورت‌گرفته از دو روز گذشته که اصلاح مقررات خرید و فروش ارز صادرکننده ازسوی بانک مرکزی انجام شد، بازار ارز ثبات پیدا کرده و روند عرضه ارز بهتر شده است، به‌گونه‌ای‌که عرضه بر تقاضای دلار پیشی گرفته است. همچنان‌که مصطفی قمری‌وفا، مدیر روابط‌عمومی بانک مرکزی در توییتی از کاهش تقاضا ارز صادرکنندگان خبر داد. وی در این توییت نوشت که از حدود یک‌میلیون و 800هزار دلار ارز صادرکنندگان که امروز صرافی‌ها عرضه کردند، تنها برای 700هزار دلار تقاضا وجود داشت؛ یعنی کمتر از 40درصد!  در این توییت به نقل از کانون صرافان اعلام شده که دلار 1200تومان ارزان شده است و تداوم روند نزولی قیمت ارز در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت.
با تصمیمات اخیر ارز، شرکت‌های صادرکننده، ارز حاصل از صادرات خود را با تمایل بیشتری برای فروش به صرافی‌ها عرضه می‌کنند که عرضه ارز صادراتی به نرخ توافقی با صرافی صورت می‌گیرد.
با اجرای سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در بازار ارز طی دو روز گذشته قیمت دلار حدود 1300تومان کاهش یافته است؛ البته آنطور که صرافی‌ها می‌گویند: اگر بازار با همین روند پیش برود و عرضه همچنان بالا باشد، در روزهای آینده قیمت دلار کاهش بیشتری را تجربه خواهد کرد.
با مجوز بانک مرکزی، صادرکنندگان می‌توانند با قیمت توافقی ارز خود را در بازار بفروشند و صرافی‌ها نیز می‌توانند تمام نیازهای واقعی متقاضیان ارز را در بازار پاسخگو باشند؛ این مجوز ارزی موجب شده تا بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی و تنها با استفاده از ارزهای حاصل از صادرات، بازار شاهد افزایش عرضه و کاهش نوسانات قیمتی باشد.
در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به‌منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت‌به خرید ارز از صادرکنندگان به‌صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیزشده فوق را در سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی (موضوع ابلاغیه شماره 301305 مورخ 1400/10/14) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد24) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.
همچنین سرپرست دادسرای مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی از انسداد بیش از پنج‌هزار حساب بانکی و دستگیری حدو ۵۰نفر در جریان برخورد با معاملات فردایی طلا و ارز خبر داد.
رضا نجفی، سرپرست دادسرای مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در نشست مشترک رییس‌کل دادگستری استان تهران با قضات این مجتمع با تشریح علل بروز اطاله در فرایند رسیدگی‌های قضایی و در پرونده‌های مطروحه گفت: زمانی که یک پرونده اقتصادی از صفر شروع می‌شود در قریب‌به‌اتفاق این موارد نیاز به ردیابی مالی است که این امر، بسیار زمانبر خواهد بود.
سرپرست دادسرای مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی خاطرنشان کرد: نکته دوم؛ فقدان ضابط ویژه مستقر و در اختیار است و همین امر سبب می‌شود که مستندسازی پرونده‌ها به‌سختی صورت گیرد.
وی در ادامه از انسداد بیش از پنج‌هزار حساب بانکی در حوزه برخورد با معاملات فردایی ارز و طلا و با ورود دستگاه قضایی در چند روز اخیر خبر داد و گفت: همچنین حدود ۵۰نفر در جریان طرح برخورد با معاملات فردایی ارز و طلا دستگیر شده‌اند.
نجفی با اشاره به اقدامات دادستانی درجهت برخورد با کانال‌ها و سامانه‌هایی که در حوزه معاملات فردایی ارز و طلا فعالیت می‌کنند، گفت: برخی از لیدرها و ادمین‌های این کانال‌ها که اقدام به قیمت‌سازی می‌کنند، شناسایی و اقدامات لازم در حال انجام است.
سرپرست دادسرای مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در پایان گفت: در سال جاری قریب به هزار و ۳۲۸میلیارد تومان رد مال انجام شده‌ است.

captcha
شماره‌های پیشین