sobhe-no.ir
1426
یکشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
9
نگاهی کوتاه به مسئله گروه «بی‌تی‌اس» و نوجوانان ایرانی

«ارمی‌»ها در شهر

حکم ادعایی رسانه‌های روسیه درباره دادگاه سردار آزمون دوباره یکی از ستاره‌های فوتبال ایران را به دل حاشیه برده است

در دل بحران

اسم این اتفاق، پیروزی نیست

ژست‌های زشت

صبح نو

اسم این اتفاق، پیروزی نیست

ژست‌های زشت

محمد ناصر حق‌خواه|  داریم به روزهای اوج عکس‌گرفتن مدیران باشگاه‌های فوتبال ایران در کنار بازیکنانی که بمب‌های نقل‌وانتقالی فصل هستند، نزدیک می‌شویم. ژست‌های پیروزمندانه‌ای که از موفقیت در شکار بزرگی خبر می‌دهند که در آن مدیرعامل یک باشگاه توانسته است از همتایانش کاری پرسروصداتر انجام دهد. این روند در فوتبال خارجی هم وجود دارد و شاه‌ماهی‌های نقل‌وانتقالات وقتی به تور باشگاهی می‌افتند، کلی ویدئو و عکس تبلیغاتی از آنان ساخته می‌شود و صفحات مجازی باشگاه و صفحات هواداری به او تبریک می‌گویند و با حضورش به بقیه فخر می‌فروشند. 
اما در فوتبال ایران این ژست‌ها بیش تر شبیه به طنز  است. مدیران چند باشگاه دولتی که بودجه‌شان مستقیم یا غیرمستقیم از بیت‌المال تأمین می‌شود، یا مثل باشگاه‌های فولادی و نفتی و معدنی بالاخره به‌نوعی به پول دولت متصل‌اند، با پولی که درآمدش مال خودشان نیست، خرجی انجام می‌دهند که در خیلی موارد پرداخت آن هم به دوره خودشان قد نمی‌دهد و مدیر بعدی باید بدبختی پرداخت‌های هنگفت را تحمل کند. این درحالی است که باشگاهی به بزرگی بارسلونا وقتی تراز مالی‌اش را منفی می‌بیند، از ابرستاره آرژانتینی خود که برند باشگاه و اسطوره هواداران و بهترین بازیکن جهان است، می‌گذرد و از تمدید قرارداد با لیونل مسی صرف‌نظر می‌کند یا باشگاه‌های بزرگ دیگر با خرید یک بازیکن و تبلیغات برای او چند بازیکن ارزان‌تر می‌خرند تا به‌نوعی منطق اقتصادی‌شان را حفظ کنند. 
اما این وصل‌بودن به منابع گاه نامتناهی که متعلق به همه مردم است، گاهی یک باشگاه را به تیمی کهکشانی تبدیل می‌کند و همان تیم سال بعد در اوج فقر و ناتوانی در قراردادبستن با ساده‌ترین بازیکنان دست‌وپا می‌زند. 
به‌هرحال در چند هفته آینده اگر در صفحات مجازی عکس شکار‌های مظلوم‌نما و شکارچیان قدرتمند را دیدیم، بهتر است زیاد به ژست‌ها و صحبت‌هایشان دل خوش نکنیم. این جذب و دفع‌ها نه نشان قدرت و هوش اقتصادی است و نه مدال وفاداری و عشق به پیراهن لایق کسی است!

captcha
شماره‌های پیشین