sobhe-no.ir
1426
یکشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
8
به مناسبت روز جهانی منع کار کودک

شیشه ماشین را سرچهارراه بالا بکشیم یا پایین؟

نگاهی کوتاه به مسئله گروه «بی‌تی‌اس» و نوجوانان ایرانی

«ارمی‌»ها در شهر

صبح نو

نگاهی کوتاه به مسئله گروه «بی‌تی‌اس» و نوجوانان ایرانی

«ارمی‌»ها در شهر

مریم‌ شیعه‌زاده|  اگر از بستگان یک نوجوان دهه‌هشتادی یا از دنبال‌کنندگان اخبار روز دنیا باشید، شاید نام گروه «بی‌تی‌اس» (BTS) را شنیده‌اید. این روزها که موسیقی کی‌پاپ یا پاپ کره‌ای توجه افراد زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کرد‌ه ‌است، ایرانیان هم کم‌وبیش با آن آشنایی دارند و نوجوانان، قشری هستند که در کشورمان از همه بیش تر به‌سمت کی‌پاپ متمایل شده‌اند. گروهی متشکل از چند پسر جوان که سال گذشته رکوردهای فراوانی را شکستند، چند روز پیش با انتشار آهنگ جدیدشان، بازدید باورنکردنی 19میلیون نفری را در پنج ساعت نخست به‌دست آوردند و همین موضوع بهانه‌ای شد تا کمی بیش تر درباره «بی‌تی‌اس» بدانیم.  
سال باورنکردنی برای کی‌پاپ 
سال2021 سالی عجیب برای «بی‌تی‌اس» بود؛ سالی که آلبوم آن‌ها به پرفروش‌ترین آلبوم تاریخ کره‌جنوبی تبدیل شد و اولین آهنگ انگلیسی‌زبان شان، رکوردهای بازدید را جابه‌جا کرد. این آهنگ «دینامیت» در سراسر دنیا بیش از یک‌میلیارد و 900میلیون بار شنیده شد. رکوردهای «بی‌تی‌اس» در سالی که گذشت، به‌معنای واقعی کلمه باورنکردنی بود. از رکوردهای حوزه موسیقی که بگذریم، این گروه زمانی که به اینستاگرام پیوست، فقط در چهل دقیقه، بیش از یک‌میلیون مخاطب جذب کرد و پنج ساعت بعد، این آمار به 10میلیون نفر رسید. اکنون باید متوجه باشید که محبوبیت بی‌تی‌اس پدیده‌ای جهانی است و به کره‌جنوبی یا ایران محدود نمی‌شود. هنوز آمار دقیقی از طرفداران بی‌تی‌اس به تفکیک کشورها وجود ندارد، اما شمار «ارمی»ها که لقب طرفداران این گروه است، در ایران کم نیست و کافی است به فن‌پیج‌ها و کارزارهایی سر بزنید که درخواست برگزاری کنسرت بی‌تی‌اس در ایران را داشته‌اند. بی‌تی‌اس مروج سبکی در میان نوجوانان بود که پیش‌تر نمونه مشابه نداشت. 
نوجوان و بی‌تی‌اس
سبک‌ها مجموعه‌هایی از صورت‌های بیانی نو و بدیع‌‌اند که در قالب نمونه‌ای خاص تجلی پیدا می‌کنند. آن‌ها زبان، مد، حرکات بدنی، موسیقی و... مخصوص به خود را می‌سازند. گروه‌های موسیقی که نوآوری داشتند و چارچوب‌های تکراری را شکستند، همان‌هایی بودند که در حافظه جوامع ماندگار شدند؛ فارغ از مباحث زیبایی‌شناختی و اینکه تا چه اندازه موسیقی‌ای که ارائه می‌دادند، از لحاظ حرفه‌ای پذیرفتنی بود. نمادهای نشان‌دهنده تمایز برای نوجوانان جذابیت دارد. 
وقتی آن‌ها با عناوینی مانند «ارمی» از بقیه جامعه جدا می‌شوند و خود را به گروهی متعلق می‌دانند که از لحاظ پوشش، سبک حرف‌زدن، گرایش‌ها، گرایش‌نداشتن‌‌ها و... متفاوت‌اند، برایشان هیجان‌انگیز است. از سال‌های پیش تاکنون، مفاهیم زیادی دستخوش تغییر شده‌اند که امروز اصطلاح «سبک» نیز یکی از آن‌هاست. اصطلاحی که در قدیم نسخه‌ای برای کل زندگی بود، اما امروز بیش تر متوجه اوقات فراغت است و دیگر یک چرخش فکری کلی به‌حساب نمی‌آید، بلکه بیش تر نشان‌دهنده هم‌نوایی و همبستگی با گروهی از افراد است. 
کی‌پاپ برای نوجوانان جذابیت دارد، زیرا گروهی مانند بی‌تی‌اس، شبیه به هیچ‌کدام از نسخه‌های قدیمی خود نیست. آن‌ها برای خود و طرفدارانشان هویتی مملو از رنگ، انرژی،  بی‌خیالی و... تعریف کرد‌ه‌اند و تعجبی ندارد اگر نوجوان شما با آن ارتباط برقرار کرده است. این طرفداری تا زمانی که به همه‌ زندگی نوجوان شما تبدیل نشود و صرفا علاقه‌ای برای پیگیری و اهمیت‌دادن باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد. توهین، تحقیر، سرکوب و رفتارهای سلبی و قهری دیگر، نه‌تنها به کناره‌گیری نوجوان از علاقه‌مندی‌هایش ختم نمی‌شود، بلکه ممکن است به کناره‌گیری او از محیط خانواده منجر شود. امروز که موج فراگیری آموزش زبان کره‌ای، تماشای فیلم‌های کره‌ای و موسیقی کره‌ای ایجاد شده است، از نوجوانتان نخواهید خلاف جریان شنا کند؛ کنار او بمانید، با او فیلم ببینید و موسیقی بشنوید تا بتوانید برخی ارزش‌های ناسازگار القاشده به نوجوانتان را در فضایی دوستانه به چالش بکشید. طرفداری دوآتشه از هنرمندان و ورزشکاران، اتفاقی جدید نیست و نوجوانی، همواره بستر آن بوده و هست.
 

captcha
شماره‌های پیشین