sobhe-no.ir
1426
یکشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
3
دلار در کانال 32800 تا 32850 تومان معامله می شود

مهار تورم، مهم ترین اولویت دولت

سیاست حذف ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی هرچند نام اصلاحات اقتصادی و جراحی اقتصادی به خود گرفته، لیکن پس از گذشت هفته‌ها به نظر می‌رسد این سیاست با وجود همه نتایج مثبت، شامل پیامدهای منفی به‌خصوص برای مردم بوده است. هرچند مقابله با رانت و فساد برآمده از دلار 4هزار و 200تومانی، امری است که تمام کارشناسان روی آن اجماع دارند اما شرایط باید طوری مدیریت شود که سختی‌های حاصل از اجرای این طرح، تماما بر دوش مردم نیفتد.

خبر

انتخاب‌های سخت بایدن در برابر تاکتیک‌های هسته‌ای ایران

صبح نو

خبر

انتخاب‌های سخت بایدن در برابر تاکتیک‌های هسته‌ای ایران

یک رسانه غربی نوشته که تاکتیک‌های هسته‌ای ایران، جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا را در برابر انتخاب‌های سختی قرار داده است.
 خبرگزاری فرانسه نوشته است: «تشدید تنش‌ها بین نهاد ناظر هسته‌ای سازمان ملل و ایران در هفته جاری موجب شده رییس‌جمهور آمریکا در وضعیت سختی قرار بگیرد.
رییس‌ جمهور آمریکا دوران ریاست ‌جمهوری‌اش را با وعده برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال۲۰۱۵ که دونالد ترامپ از آن خارج شده بود، آغاز کرد. مذاکرات برای احیای این توافق از سه ماه پیش بر سر آخرین جزئیات دچار وقفه شده است.
خبرگزاری فرانسه نوشته است: «بدون حصول توافق- و با نزدیک‌تر شدن ایران به زمان گریز هسته‌ای- بایدن در معرض انتخابی سخت قرار گرفته است: او یا باید امتیازات بیش تری به تهران بدهد و ازسوی رقبای جمهوری‌خواه خود در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره به ضعف متهم شود یا باید مرگ مذاکرات را اعلام کند که این هم می‌تواند به ایجاد یک بحران جدید در خاورمیانه منجر شود.»
به گزارش فارس، مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از سه ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.
کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا در ماه‌های گذشته، بعد از وقفه در مذاکرات وین، به رویه همیشگی خود در متوسل شدن به عملیات‌های روانی و رسانه‌ای جهت مقصرنمایی ایران و سلب مسوولیت از خود روی آوردند.
این کشورها ابتدا با متصل کردن موضوع مذاکرات به جنگ اوکراین ادعا کردند که روسیه مانع از پیشبرد گفت‌وگوها شده است.
بعد از آنکه «سرگئی لاوروف»، وزیر امورخارجه روسیه در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری‌ با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه گفت‌وگوها نیست، کشورهای غربی به برجسته‌سازی یک موضوع ایران پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های اصطلاحا تروریستی مذاکرات را به بن‌بست کشانده است.
خبرگزاری فرانسه در تحلیل خود تلویحا تایید کرده که مشکلات داخلی دولت بایدن یکی از موانع انجام اقدامات لازم ازسوی ایران برای بازگشت به برجام بوده است. این رسانه نوشته حتی در میان اعضای حزب دموکرات که هم‌حزبی‌های بایدن هستند هم بعضی‌ها صبرشان را از دست داده‌اند.
به عنوان مثال، «باب منندز»، رییس‌ کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «دولت کی می‌خواهد اذعان کند که پیشروی‌های هسته‌ای ایران باعث شده بازگشت به برجام سال۲۰۱۵ در راستای منافع راهبردی ایالات‌متحده نباشد؟»

captcha
شماره‌های پیشین