sobhe-no.ir
1426
یکشنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
1
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار رییس‌جمهوری ونزوئلا و هیات همراه:

ایران، دست دوستان خود را می گیرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روزگذشته (شنبه) در دیدار آقای نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا و هیات همراه با اشاره به ایستادگی دو کشور ایران و ونزوئلا در مقابل فشارهای سنگین و جنگ ترکیبی آمریکا، تاکید کردند: تجربه موفقیت‌آمیز دو کشور نشان داد تنها راه مقابله با این فشارها، مقاومت و ایستادگی است.

ایران و ونزوئلا سند همکاری های جامع۲۰ ساله امضا کردند

اتحاد علیه آمریکا

همکاری راهبردی ایران با متحدان خود اگرچه در برهه‌هایی هزینه‌هایی دربرداشته اما این موضوع باعث نشده تا جمهوری اسلامی از یاری رساندن به آن‌ها منصرف شود. ارسال نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا برای پایان دادن به بحران سوخت در این کشور، علی‌رغم تهدیدها و رجزخوانی‌های آمریکایی‌ها به‌خوبی این راهبرد بنیادین ایران را ترسیم می‌کند. حالا «نیکلاس مادورو»، رییس‌جمهور ونزوئلا عصر جمعه و در رأس هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد تا عمق روابط دو کشور را به رخ دشمنان بکشد. وزرای امورخارجه، کشاورزی، ارتباطات، علوم و تکنولوژی، حمل‌ونقل و گردشگری ونزوئلا مادورو را در سفر به کشورمان همراهی می‌کنند. ایران و ونزوئلا که در این سال‌ها با تحریم‌های شکننده آمریکایی‌ها مواجه بوده‌اند با گسترش همکاری‌ها، نه‌تنها چاقوی تحریم را کند کرده‌اند، بلکه به ملت‌های دیگر نیز نشان داده‌اند که بدون کرنش در برابر آمریکایی‌ها و تن دادن به خواسته‌های مضاعف آن‌ها نیز می‌توان به پیش رفت؛ اگرچه این مسیر دشواری‌های زیادی در پی دارد اما نتیجه با هدف فاصله زیادی نخواهد داشت. در چنین شرایطی، رئیسی صبح شنبه پیرو سفر همتای ونزوئلایی خود به ایران و با استقبال رسمی در مجموعه سعدآباد، با نیکولاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد.پس از استقبال رسمی و دیدار و گفت‌وگو، با حضور رئیسی و رییس‌جمهور ونزوئلا سند همکاری‌های جامع راهبردی ۲۰ساله دو کشور به امضا رسید؛ سندی که حالا در ادامه سندهای همکاری ایران با کشورهای دوست دیگر، راهبرد ایران برای تقویت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نمایان می‌کند و علاوه بر ونزوئلا، روسیه و چین پیش از این با امضای سندهای همکاری درازمدت، همکاری‌های خود با ایران را گسترش داده بودند.

پیام همکاری دو شریک برای دنیا

دلار در کانال 32800 تا 32850 تومان معامله می شود

مهار تورم، مهم ترین اولویت دولت

سیاست حذف ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی هرچند نام اصلاحات اقتصادی و جراحی اقتصادی به خود گرفته، لیکن پس از گذشت هفته‌ها به نظر می‌رسد این سیاست با وجود همه نتایج مثبت، شامل پیامدهای منفی به‌خصوص برای مردم بوده است. هرچند مقابله با رانت و فساد برآمده از دلار 4هزار و 200تومانی، امری است که تمام کارشناسان روی آن اجماع دارند اما شرایط باید طوری مدیریت شود که سختی‌های حاصل از اجرای این طرح، تماما بر دوش مردم نیفتد.

نمایندگان جریان صدر اقدام به استعفای دسته‌جمعی می‌کنند

پارلمان عراق در معرض سقوط

بازی‌های سیاسی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در عراق پایانی ندارد؛ به‌خصوص پس از آنکه در انتخابات پارلمانی توانست اکثر کرسی‌ها را به دست گیرد. او که در عرصه سیاسی عراق غیرقابل پیش‌بینی است، در ماه‌های اخیر دست به اقدامات و تصمیماتی زد که بیش تر نشان از انسداد سیاسی و بن‌بست سیاسی داخلی در بغداد داشت؛ بن‌بستی که تاکنون اجازه معرفی یا تشکیل دولت جدید نداشته است. وادار کردن نمایندگان جریان صدر به استعفا را می‌توان بیش تر بازی سیاسی جدید او برای کنار زدن چارچوب هماهنگی شیعیان از عرصه ارزیابی کرد. داستان استعفاها و بازگشت‌های صدر برای تمامی جریان‌ها و ناظران سیاسی به بازی نخ‌نماشده‌ای بدل شده است که دیگر خریدار چندانی ندارد. در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد استعفای دسته‌جمعی نمایندگان جریان صدر آخرین تیر در کمان مقتدی برای رسیدن به همان خواسته ابتدایی خود است.

«صبح‌نو» به مناسبت ولادت امام‌رضا (ع) در گفت‌وگویی با سیدحسین سیدی «انجمن ادبی ارادت» را معرفی می‌کند

بزرگ‌ترین خروجی ما تربیت شاعر است

سمانه استاد / در رثای ائمه‌اطهار(ع) شعرهای زیادی سروده شده است، به‌خصوص پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران. دراین‌میان حضرت امام‌رضا(ع) از جایگاه ویژه‌ای نزد شاعران برخوردار است و به شکرانه واقع شدن حرم این حضرت در این سرزمین، شعرهای زیادی در رثای امام هشتم شیعیان سروده شده است. شهر مشهد نیز همیشه پایگاهی برای جلسات شعرهای آیینی بوده است. یکی از انجمن‌های شعری موفق در زمینه شعرهای آیینی «انجمن ادبی ارادت» است که توانسته در این پنج سال فعالیتش جریان مهمی را در عرصه شعر آیینی ایجاد کند. حجت‌الاسلام «سیدحسین سیدی»، یکی از شاعران و پژوهشگران اسلامی به شمار می‌آید که نامی آشنا برای اهالی شعر خراسان محسوب می‌شود. او به همراه چند تن دیگر از شاعران، «انجمن ادبی ارادت» را بنیان گذاشته است. در راستای تولد امام خوبی‌ها، با این فعال ادبی گفت‌وگو کرده‌ایم و او به «صبح‌نو» درباره اهداف و خروجی‌های این انجمن چنین می‌گوید:

بانک های ناامن پلمب می شوند

ناگفته های یک سرقت

صبح روز دوشنبه ۱۶خردادماه امسال بود که خبر یکی از پیچیده‌ترین و بزرگ‌ترین سرقت‌های بانک به پلیس اطلاع داده شد. سرقتی که از صندوق امانات شعبه دانشگاه بانک ملی ایران در خیابان انقلاب تهران انجام شده و در جریان آن ۱۶۲صندوق ازسوی سارقان تخلیه شده بود. ۱۰نفر ازجمله یک زن در داخل و سه نفر نیز در خارج از کشور دستگیر شدند و به این ترتیب پرونده یکی از پیچیده‌ترین سرقت‌های انجام‌شده از بانک در سال‌های اخیر بعد از گذشت کمتر از پنج روز از اعلام آن به پلیس مختومه شد. اما این سرقت، زنگ خطری جدی برای امنیت در بانک‌هاست، به‌ویژه آنکه روز گذشته سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در نشستی خبری به خبرنگاران گفته بود که ماموران متخصص پلیس حدود یک ماه پیش از وقوع سرقت نسبت‌به عدم رعایت نکات امنیتی در این شعبه از بانک به مسوولان آن هشدار داده بودند؛ هشداری که نه‌تنها جدی گرفته نشده بود، بلکه در همان ایام نگهبان شعبه را نیز ترخیص کرده و از آن عجیب‌تر اینکه این شعبه‌ هیچ ارتباطی نه با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، نه با کلانتری و نه با سامانه مهام پلیس داشت.

حکم ادعایی رسانه‌های روسیه درباره دادگاه سردار آزمون دوباره یکی از ستاره‌های فوتبال ایران را به دل حاشیه برده است

در دل بحران

شماره‌های پیشین