sobhe-no.ir
1423
سه شنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۱
1
گفت و گوی «صبح نو» با مهدی فضائلی درباره برخی ابعاد ۳۳ سال رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

وفادار به جذب حداکثری

سی‌وسومین سالگشت زعامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز 15خرداد به پایان رسید و دوران رهبری ایشان وارد سی‌وچهارمین سال خود شد. یکی از ویژگی‌های مهم رهبری نظام توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در توسعه کارکرد نهادهای انقلابی عنوان داشته‌اند؛ به نحوی که همزمان با پایان جنگ و آغاز دوره جدید انقلاب، سازمان‌ها و ساختارهای انقلابی توسعه یافتند و ماموریت‌های تازه‌ای در داخل و خارج از کشور پیدا کردند. با توجه به این واقعیت، شاید بتوان دوره رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای را دوران شکوفایی و تثبیت نهادها در جمهوری اسلامی به شمار آورد. همزمان با تثبیت نهادها، ویژگی دیگری که عصر رهبری رهبر انقلاب را از پیش از سال 1368 متمایز و متفاوت ساخته، تغییر ماهیت بحران‌سازی دشمنان بوده است که تدابیر رهبری نظام باعث شده تا در هر نوبت، کمترین آسیب به کشور و انقلاب وارد شود. ویژگی ممتاز و بارز دیگر عصر رهبری ایشان، اجماع نیروهای سیاسی با سلایق مختلف بوده است. «جذب حداکثری، دفع حداقلی» بیانگر فضای کلی این همنشینی است که شخص رهبر انقلاب، آن را تئوریزه کردند و شکل الزام‌آور به آن بخشیدند. در گفت‌وگو با مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی و پژوهشگر حوزه تاریخ، درباره ابعاد مختلف عصر رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای به گفت‌وگو پرداختیم.

سرمقاله

بلاتکلیفی امریکا

اشتری همچنان بدون پاسخ به سؤالات اصلی، به اتهام افکنی ادامه می دهد

سوپرانقلابی ها، طلبکار شده اند

سوپرانقلابی‌ها که حالا مسیر انقلابی‌ها را با احوالات خود همسو نمی‌بینند، راه دیگری را در پیش دارند. مشیء امام و رهبری اگرچه مقابل تندروی و افراط و تفریط است، اما این مشیء گویا خوشایند برخی نیست؛ نمونه بارز آن شاید همین به اصطلاح عدالت خواهانی باشند که از هر فرصتی می‌خواهند کلاهی برای خود و هم کیشانشان فراهم کنند. وحید اشتری شاید یکی از این نمونه‌ها باشد که این روزها حتی از نشستن روی بام اصلاح‌طلبان نیز دریغی ندارند. اصلاح‌طلبانی که از استفاده ابزاری از هر فرصتی برای سیاسی‌کاری و سیاه‌نمایی، دریغ نمی‌کنند.

آمریکا و کره جنوبی با شلیک 8 موشک به کره شمالی واکنش نشان دادند

سناریوی خطرناک غرب در شرق آسیا

روح الله فرقانی / در ادامه تنش‌ها در شبه جزیره کره، آمریکا و کره جنوبی در پاسخ به اقدام اخیر کره شمالی، از ساحل شرقی کره جنوبی دیروزهشت موشک شلیک کردند. اقدامی که فراتر از مهار پیونگ یانگ است و کاخ سفید قصد دارد تا ائتلاف ضد چینی توسط کاخ سفید تقویت شود. اقدامی که اخیرا بایدن با سفر به کره جنوبی و ژاپن اهدافش در این سفرها را مقابله با سیاست‌های چین عنوان کرد. گویا آمریکا چین را به عنوان تهدید اصلی در راهبرد امنیتی خود معرفی کرده وسعی دارد این کشور را در کنار فعالیت‌های نظامی کره شمالی مهار کند. سناریویی خطرناک که غرب در شرق آسیا دنبال می‌کند.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مدیر انتشارات کتابک را می‌خوانید

ارزش‌ها در برابر هجمه‌ها

مرضیه کیان / در روزگاری که عصر دیجیتال در آن پیشی گرفته و خوراک غربی در آن خو‌​​​​​​​ش رنگ و لعاب جلوه می‌دهد و بر مزاج مخاطب مزه می‌کند، اگر از قافله فرهنگی عقب بمانیم بدون شک رسانه‌های غربی بر گرده نسل جوان و کودکان سوار می‌شوند و عنان آینده فرهنگی را بر دست می‌گیرند. انتشارات کتابک، یکی از انتشاراتی است که با چاپ کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم برای رده سنی کودک و نوجوان، گامی در این جهت برداشته است تا جلوی غرب‌زدگی نسل آینده را بگیرد.

گزارش «صبح‌نو»از عملکرد آموزش و پرورش و معلمان در 2 سال کرونایی

دانش آموزان مبتلا به افت تحصیلی

فائزه مومنی / شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد آشفتگی‌های اساسی در زندگی روزمره شده و دانش‌آموزان این تغییرات را به شدت احساس کردند، یکی از مهم‌ترین تأثیرات پاندمی کرونا روی سیستم‌های آموزش و پرورش بوده است؛ به‌گونه‌ای که تقریباً همه کشورهای جهان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایشان بازگشت به نظام قبلی آموزشی بوده است اما دوگانه سلامت و آموزش همیشه شرایط را به‌سمتی برده است که کفه سلامت، سنگینی کرده است و در پاندمی روند آموزش حضوری دانش آموزان به اجبار تعطیل شده است. همه‌گیری ویروس کرونا، تعطیلی اجباری آموزش‌ها و سوق یافتن دانش آموزان به سمت آموزش مجازی در دو سال اخیر مدارس را وارد فضای جدیدی از آموزش کرد که اقتضائات آن با کلاس‌های درس سنتی اختلاف بسیاری دارد. نقش آموزش و پرورش در روند توسعه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه بسیار مهم و تعیین‌کننده است و مدرسه به عنوان عنصر کلیدی نظام آموزشی، زمینه رشد فکری و اخلاقی جامعه را فراهم می‌کند. اما کارشناسان همیشه این بیم را داشته‌اند که آسیب‌های روانی و آموزشی بلندمدت و بسیار فرسایشی خواهد بود و گاهی تا چند دهه می‌توان شاهد اثرات مخرب این پاندمی بود. بازگشایی مدارس آسیب‌های روحی و روانی و آموزشی دانش آموزان را کاهش داده و به مدیران در اجرای برنامه‌های تمام ساعتی آموزش و پرورش کمک کرده و خواهد کرد. در عین حال یک پرسش مطرح می‌شود که آموزش و پرورش چه عملکردی در دوران دوساله پاندمی داشته که در نهایت با همه مخالفت‌ها فضا به سمتی رفت که حتی سران قوا نیز با آموزش صدرصد حضوری موافقت کردند.

گزارش حمایت بنیاد برکت از کسب‌وکارهای خانوادگی و ایجاد ۱۲ هزار شغل را بخوانید

سهم 4 درصدی مشاغل خانگی در ایران

اشتغالزایی در خانه می‌تواند تاثیر بسیار بزرگی در ایجاد یک جریان اقتصادی باشد. توجه به ظرفیت‌های اقتصادی کشور برای ایجاد اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و بهبود وضعیت معیشتی مردم جامعه سال‌هاست که مدنظرمسوولان قرار دارد. توسعه مشاغل خانگی به‌ دلیل برخورداری از مطلوبیت‌های فراوان و بازدهی بالا، توان بسیاری برای جامه‌ عمل پوشاندن به برنامه‌های اشتغالزایی در کشور دارد. نقش مشاغل خانگی در توسعه اقتصادی به عنوان یک فعالیت کارآفرینانه امری اثبات شده است در کشورهای توسعه‌ یافته چند دهه از اجرای سیاست‌های حمایتی از مشاغل خانگی می‌گذرد و درصد زیادی از مشاغل در کشورهای پیشرفته به مشاغل کوچک و خانگی وابسته هستند.

خطیب زاده: قطعا متناسب با اتفاقی که بیفتد پاسخ‌های خود را خواهیم داد

هشدار ایران به شورای حکام

روزگذشته نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که یکی از موضوعات در دستورکار آن ایران است، در وین آغاز به کار کرد. آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان،‌ فرانسه و انگلیس) قصد دارند در این نشست با صدور قطعنامه‌ای از ایران بابت آنچه «عدم همکاری با آژانس اتمی» خوانده شده انتقاد کنند. قطعنامه‌ای که چشم‌انداز تکمیل موفقیت‌آمیز گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام را مبهم‌تر خواهد کرد.

شماره‌های پیشین