sobhe-no.ir
1420
سه شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
2
رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور تاجیکستان:

توجه به ظرفیت‌های درونی، اسلحه تحریم را از کار می‌اندازد

پس از یک دهه سردی روابط تهران- دوشنبه شاهد تحکیم و گسترش روابط دو کشور هستیم

تحول در روابط ایران و تاجیکستان

امامعلی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان که پس از ۹سال به تهران سفر کرده است، روز گذشته در محل مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدآباد به‌شکل رسمی مورد استقبال رییس‌جمهور کشورمان قرار گرفت و در جریان این مراسم به پرچم ایران تعظیم کرد. سفری که پس از یک دهه دوری، حال گرایش از سردی به گرمی در روابط دو کشور دیده می‌شود. از سال۲۰۲۰ در اظهارات مقامات دو کشور، نشانه‌هایی از تنش‌زدایی دیده شد تاجایی‌که مقصد اولین سفر رییس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی دوشنبه، پایتخت تاجیکستان بود. چندی پیش نیز سرلشکر محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به تاجیکستان سفر کرد و پس از دیدار و ملاقات وی با امامعلی رحمان، رییس‌جمهور و مقامات بلندپایه نظامی این کشور گزارش شد که ایران در تاجیکستان کارخانه تولید پهپاد «ابابیل۲» می‌سازد. در هفته جاری هم علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان برای شرکت در نشست گفت‌وگوهای امنیت منطقه‌ای و کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان به پایتخت تاجیکستان سفر کرد.

صبح نو

رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور تاجیکستان:

توجه به ظرفیت‌های درونی، اسلحه تحریم را از کار می‌اندازد

حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روزگذشته (دوشنبه) در دیدار  امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان و هیأت همراه، تأکید کردند: ظرفیت‌های گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف بسیار فراتر از سطح کنونی است و باید با توجه به سیاست دولت ایران مبنی بر تقویت روابط با همسایگان، روابط دو کشور دچار تحول اساسی شود.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اشتراکات عمیق تاریخی، دینی، فرهنگی و زبانیِ ایران و تاجیکستان، دو کشور را همچون خویشاوند و برادر خواندند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای از اقدامات رئیس جمهور تاجیکستان در گسترش زبان فارسی تقدیر و با اشاره به اولین سفر خارجی آقای رئیسی به تاجیکستان تأکید کردند: انجام این سفر نشان‌دهنده اهتمام دولت برای گسترش روابط با تاجیکستان است و در یک‌سال گذشته نیز سطح روابط افزایش یافته است اما با نقطه مطلوب بسیار فاصله دارد.
ایشان، ظرفیت‌های فنی و مهندسی، صنعتی و علمی ایران را برای کمک به تاجیکستان بسیار مستعد و مهم ارزیابی کردند و افزودند: برای استفاده از این ظرفیت‌ها و گسترش جدی همکاری‌ها باید کمیسیون مشترک به‌صورت جدی برای همه اسناد امضاء شده برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کند تا به مرحله عملیاتی برسند.
رهبر انقلاب اسلامی اقلیم متنوع ایران و زمین‌ها و دشت‌های پهناور و پیشرفت های علمی و فناوری و صنعتی و شرکت های دانش بنیان در ایران و همچنین آب فراوان و معادن گسترده در تاجیکستان را زمینه‌های ارتقای همکاری‌های مشترک برشمردند و خاطرنشان کردند: با وجود تحریم‌ها جمهوری اسلامی ایران پیشرفت های خوبی در زمینه‌های مختلف داشته است و اگر تحریم‌ها نبود، این پیشرفت ها به دست نمی‌آمد زیرا تحریم‌ها باعث شد تا به نیرو و ظرفیت‌های داخلی خود اتکا کنیم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تحریم را اسلحه قدرت ها در مقابل کشورها خواندند و تأکید کردند: آن چیزی که این اسلحه را از کار می‌اندازد، توجه به نیروها و ظرفیت‌های درونی است.
ایشان با تأکید بر اینکه یکی از عرصه‌های همکاری و همفکری میان ایران و تاجیکستان، مسائل منطقه و به ویژه وضعیت افغانستان است، گفتند: نگرانی‌های ایران و تاجیکستان درباره افغانستان مشترک است و هر دو کشور از گسترش تروریسم و رشد گروههای تکفیری در این کشور نگران هستند و ما معتقدیم که آقایانی که اکنون در افغانستان برسر کار هستند باید بتوانند با یک حکومت جامع و فراگیر از همه گروه‌ها استفاده کنند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سفر اخیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به تاجیکستان و افتتاح کارخانه تولید پهپاد، اینگونه همکاری‌ها را بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: پهپاد، امروز عامل مهمی در امنیت کشورها است.
در این دیدار که سید ابراهیم  رئیسی، رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای امامعلی رحمان با ابراز خرسندی فراوان از حضور در تهران و دیدار با رهبر انقلاب اسلامی به گفتگوهای خود با رئیس جمهور ایران اشاره کرد و گفت: مذاکرات خوبی در زمینه‌های مختلف از جمله روابط تجاری و اقتصادی و صنعتی انجام شد و با توجه به اسناد امضاء شده امید است با هدایت‌های جنابعالی، روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.
وی نگرانی‌های امنیتی به ویژه درباره افغانستان و گسترش تروریسم را از موضوعات مهم میان دو کشور برشمرد و افزود: ما خواستار صلح و آرامش و حکومتی با حضور همه قومیت‌ها، در افغانستان هستیم و امیدواریم با افزایش همکاری‌های امنیتی ایران و تاجیکستان، بتوان بر نگرانی‌ها غلبه کرد.

captcha
شماره‌های پیشین