sobhe-no.ir
1420
سه شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
10
گزارش

حساسیت وزارت بهداشت به شیوع آبله میمون

تعقیب کیفری عاملان زنده‌به‌گوری جوجه‌ها

کمبود نهاده، بهانه مرغداران

ویدیویی از معدوم‌سازی هزاران جوجه در استان اردبیل طی سه روز اخیر در حال نشر در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است که در آن، یک دستگاه کامیون دیده می‌شود که جوجه‌های یک‌روزه را داخل گودالی می‌ریزد تا زنده‌به‌گور شوند. در همین راستا، سخنگوی دولت با اعلام اینکه ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ برداشته شده است، به واحدهای تولیدی اعلام کرد که دیگر بهانه‌ای برای جوجه‌کُشی نخواهند داشت. علی بهادری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: به‌منظور تامین سرمایه در گردش مرغداران و دامداران ۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات مناسب‌ تصویب شده و عوارض صادرات مرغ و تخم‌مرغ صفر و ممنوعیت صادرات برداشته شده است. همچنین ‏دولت، مرغ مازاد تولیدی را می‌خرد. با این اوصاف، حتی بهانه‌ای هم برای کار خلاف شرع و ضدحقوق حیوانات، نیست. انتشار بحث‌برانگیز تصاویر معدوم‌سازی هزاران جوجه یک‌روزه و دفن آن‌ها زیر خاک که به ادعای مسببان آن به دلیل نبود دان انجام شده، این سوال را در اذهان عمومی ایجاد کرده که چرا نهاده‌های آن‌ها تامین نمی‌شود و چرا دستگاه‌های مرتبط اقدامی برای جلوگیری از این دست معدوم‌سازی‌ها نمی‌کنند؟

صبح نو

گزارش

حساسیت وزارت بهداشت به شیوع آبله میمون

 سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که تاکنون گزارش‌هایی مبنی بر شناسایی نزدیک به ۲۰۰مورد ابتلا به بیماری آبله میمون در بیش از ۲۰کشور دریافت کرده است. این نهاد بین‌المللی بااین‌حال همه‌گیری آبله میمون در بین انسان‌ها را «قابل کنترل» توصیف کرد. 
سازمان جهانی بهداشت همچنین خواستار ذخیره واکسن‌ها و داروهای موجود برای مقابله با آبله میمون در راستای توزیع عادلانه آن‌ها در سطح جهان شد. به گفته سازمان جهانی بهداشت، هنوز بسیاری از پرسش‌ها درباره نحوه شیوع اولیه آبله میمون در بین انسان‌ها بی‌پاسخ مانده است. بااین‌حال مقامات این سازمان بر این باور هستند که تغییرات ژنتیکی ویروس آبله میمون نقشی در شیوع آن بین انسان‌ها ندارد. بیماری آبله میمون در مرکز و غرب قاره آفریقا تاکنون اغلب بر اثر تماس با حیوانات شیوع پیدا می‌کرد و به دیگر مناطق جهان نیز سرایت نمی‌کرد. اغلب مبتلایان به آبله میمون از تب و لرز، بدن درد و خستگی رنج می‌برند. بااین‌حال در موارد جدی‌تر این بیماری، بثورات پوستی و زخم‌هایی روی صورت و دستان مشاهده می‌شود که قابلیت گسترش به دیگر قسمت‌های بدن را دارد.
به گفته مسوولان وزارت بهداشت، این وزارتخانه برای بروز احتمالی آبله میمونی در کشور، آمادگی کامل دارند. از سوی دیگر، براساس اطلاعات موجود، هیچ موردی از مبتلایان آبله میمونی، جان خود را از دست نداده‌اند و اکثر این بیماران بهبود یافته و نیازی به مداخله درمانی ویژه‌ای نداشته‌اند. براساس اطلاعات و گزارش‌ها، ممکن است افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان و زنان باردار بیشتر در معرض آبله میمونی باشند و علائم این بیماری هم خفیف گزارش شده که جای نگرانی نیست. از سوی دیگر، سرعت انتقال آبله میمونی بالا نیست. اما باتوجه به اینکه هنوز اطلاعات کافی از آبله میمونی در دنیا وجود ندارد، منتظریم که ازسوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان‌های علمی سایر کشورها، اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود. معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی ۹مورد مشکوک به آبله میمونی گفت: تست پنج نفر از این افراد منفی شده است.
دکتر کمال حیدری درباره تعداد موارد ابتلا به آبله میمون در کشور اظهار کرد: تاکنون 9مورد مشکوک به آبله میمونی در کشور شناسایی شده است که پنج مورد از آن‌ها تست منفی داشته‌‌اند و درمورد چهار نفر دیگر، در انتظار پاسخ تست‌های آن‌ها هستیم. فعلا هیچ موردی از آبله میمونی در کشور مشاهده نشده است.
گفتنی است نشانه معمول این بیماری، ‌دانه‌های پوستی همراه با تاول در صورت، دست، ‌پا، دهان و ... است. این دانه‌ها ممکن است با تب، احساس ناراحتی یا ناخوشی، سردرد، خستگی و تورم غدد لنفاوی همراه باشند.

captcha
شماره‌های پیشین