sobhe-no.ir
1416
چهارشنبه، ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
1
گزارش «صبح نو» از وضعیت وخیم گرد وغبار و آلودگی هوا در کشور را بخوانید؛

تنفس خطرناک

دیروز بار دیگر نیمی از ایران زیر گردوغبار دفن شد. حجم متراکمی از ریزگرد در موج جدید طوفان غبار که از چند روز پیش آسمان استان‌های غربی را آجری کرده و دید افقی را به طرز کم‌سابقه‌ای کاهش داده بود، مدارس پایتخت و استان‌های عمدتا غربی کشور را به تعطیلی کشاند. درحالی شاخص ذرات PM10 در تهران به 493واحد و شرایط خطرناک رسید که براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، خیزش گرد و خاک در تهران تا پنجشنبه ادامه دارد. شرایطی که در فصل بهار کم‌سابقه و شاید بی‌سابقه بوده است اما در همین فصل بهار، تهران برای چندمین بار اولین شهر آلوده جهان شناخته شده است؛ البته وضعیت دیگر استان‌ها هم بهتر از تهران نیست. سازمان هواشناسی نسبت‌به تداوم آلودگی هوا و گرد و خاک در ۱۶استان هشدار داد. اکنون استان‌های اردبیل، گیلان، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، اصفهان، بخشی از استان فارس، بوشهر تا استان هرمزگان، یزد، لرستان، کهگیلویه‌وبویراحمد تا استان تهران، همه درگیر خیزش شدید خاک شدند. سازمان هواشناسی، با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از گردوخاک و وزش باد شدید و تداوم آلودگی هوا طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۴ و ۵خرداد)خبر داد. این شرایط جوی روز چهارشنبه در خوزستان، بوشهر، هرمزگان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، مرکزی، همدان، تهران، البرز، قم، قزوین، اصفهان، سمنان و روز پنجشنبه در خراسان جنوبی، سیستان‌وبلوچستان، اصفهان، کرمان، ایلام، خوزستان، بوشهر، کرمانشاه، هرمزگان و کردستان است.

سرمقاله

غبار کارهای نکرده!

سازمان نظام روان‌شناسی، اسامی روان‌شناسان غیرحرفه‌ای و فاقد مجوز را منتشر کرد

وضعیت قرمز روان‌شناسی زرد

عطیه میرزاامیری|در سال‌های گذشته هرچقدر مقاومت افراد برابر مراجعه به روان‌شناس شکسته شده، تقاضا برای ورود به رشته روان‌شناسی هم بیشتر شده است. برای همین است که افراد زیادی برای کسب درآمد، شهرت و حتی قدرت به این عرصه پا می‌گذارند. نمونه‌اش روان‌شناسان بازاری هستند که در شبکه‌های اجتماعی بازارگرمی می‌کنند و با نوشتن و شکستن تابوها سعی می‌کنند خودشان را مطرح کنند. انسان امروزی هم به‌واسطه نیازش برای مراجعه به روان‌شناس، گزینه اولش برای انتخاب درمانگر، شهرت اوست. درواقع شهرت برای انتخاب روان‌شناس به افراد حس اعتماد هم می‌دهد. برای همین با اطمینان کامل به این افراد مراجعه می‌کند و در این بین، چیزی که از آن‌ها کاسته می‌شود، غم یا خشمشان نیست، پول‌های حسابشان و زخم‌های روانشان است! اما واقعیت این است آسیبی که یک روان‌شناس ممکن است بزند، چندین‌برابر بیشتر از خود آن زخم، دردناک است.به‌تازگی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، فهرستی از روان‌شناسان بدون مجوز منتشر کرده است؛ فهرستی که افراد صاحب‌نام و آشنایی در آن به چشم می‌خورند؛ از فرهنگ هلاکویی گرفته تا علیرضا شیری. روان‌شناس‌نماهایی که با پوشیدن کت‌و شلوار و کراوات‌بستن و همچنین با یدک‌کشیدن صفت دکتر، خودشان را در دل مردم جا کرده‌اند. اما سؤالی که پیش می‌آید، این است که چرا این روان‌شناسان مریدان خاص خودشان را دارند؟

مجلس انقلابی در عمر دو ساله خود، علی‌رغم حاشیه‌سازی‌ها، گام‌های بلندی را برداشت

بهارستان «کارآمد»

مجلس یازدهم که از ابتدای کار خود با حجم وسیعی از تخریب‌ها و کارشکنی‌ها مواجه بود، گام‌های بلندی در مسیر خود برداشته و لحظه‌ای از پیمان خود با مردم یعنی اولویت دادن به مسائل اقتصادی غافل نشده است. اگرچه طرح‌ها و قوانین اقتصادی وجه غالب عملکرد مجلس است اما این به معنای غفلت از حوزه‌های دیگر نیست و در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره نیز اقدامات قابل‌توجهی را در این مجلس شاهد هستیم.

آخرین رایزنی ها درباره اجلاسیه سوم

رقابت داغ نایب رئیسی

«صبح نو» از نشست خبری رییس رسانه ملی با دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف گزارش می‌دهد

فشار بر صدا و سیما زیاد است

سمانه استاد / ساعت دوازده و نیم ظهر است که به در اصلی دانشگاه صنعتی شریف می‌رسم. کارت خبرنگاری‌ام را برای ورود به جلسه می‌گیرم و به آمفی‌تئاتر نسبتا خلوت دانشکده مدیریت می‌روم. دانشجویان مشغول چک کردن ملزومات لازم برای برگزاری نشست هستند. ساعت از یک می‌گذرد و روال به همین شکل ادامه دارد؛ نشستی که باید ساعت یک شروع شود، با 50دقیقه تاخیر در ساعت یک و 50دقیقه رسما با تلاوت آیات قرآن شروع می‌شود. دانشجویانی از تشکل‌های مختلف روی سن رفته و خطاب به «پیمان جبلی»، رییس سازمان صداوسیما انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح می‌کنند؛ انتقاداتی تند و صریح و پیشنهاداتی سازنده. بعد از آن‌ها نوبت به رییس سازمان صداوسیما می‌رسد تا پاسخگوی این سوالات و انتقادات باشد. در ادامه مشروح نشست را می‌خوانید.

کاخ سفید با تنش آفرینی به دنبال بازیابی جایگاه خود در نظم جهانی است

جنگ آمریکا علیه همه

حسام رضایی / به نظر می‌رسد استراتژی امنیت ملی ایالات‌متحده آمریکا در دولت بایدن به‌خصوص طی ماه‌های اخیر، به نحو چشمگیری بازتابنده نظریه‌های رئالیستی در روابط بین‌الملل است. تمایل سیاست خارجی دولت بایدن به عناصر رئالیسم بین‌الملل، با تنش‌آفرینی در نقاط حیاتی جهان و مشغول‌ساختن رقبا(حتی متحدین واشنگتن) به بحران‌های دامنه‌دار همراه بوده است. اظهارات اخیر رییس‌جمهوری آمریکا درباره امکان مداخله نظامی این کشور در تایوان در صورت حمله نظامی چین، اولین نشانه از سیاست تنش‌زایی آمریکا نبود و پس از تشجیع روسیه برای حمله به اوکراین و سپس حمایت از عضویت فنلاند و سوئد در سازمان ناتو، سیر تسلسل معناداری را پیش روی مخاطب قرار می‌دهد. پس از بررسی ماوقع تنش‌آفرینی‌های اخیر آمریکا، این سوال را مورد واکاوی قرار خواهیم داد که ایالات‌متحده از ایجاد تنش، چه هدف یا اهدافی را دنبال می‌کند و چرا در برهه فعلی، سویه‌های رئالیسم در سیاست خارجی آمریکا این‌چنین پررنگ جلوه کرده است.

مجلس از اجرای ناقص قانون صدور الکترونیکی مجوزها انتقاد کرد

ضرب‌الاجل قالیباف برای اجرای قانون کسب‌وکار

روز گذشته دومین کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید درخصوص ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای ماده7 قانون اصل44 قانون اساسی و روند تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در صحن علنی روز گذشته مجلس قرائت شد. نمایندگان در این جلسه با انتقاد از موضع‌گیری برخی نهادهای خود نظام در برابر قانون مصوب مجلس تاکید کرد: «متاسفانه برخی نهادها مقابل قانون گردنکشی می‌کنند.»

شماره‌های پیشین