sobhe-no.ir
1411
چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
نخستین کارخانه رسمی تولید پهپاد ایرانی در خارج از کشور در «دوشنبه» افتتاح شد

صادرات پهپاد ایرانی

قدرت نظامی ایران با بهره‌گیری از سلاح‌هایی که حالا آوازه جهانی پیدا کرده‌اند، دوست و دشمن را به حیرت واداشته است. علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها، توسعه گسترده قدرت موشکی و پهپادی باعث شده است تا ایران در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد؛ حرف‌هایی که حالا علاوه‌بر تاثیرگذاری بر عمق راهبردی ایران در منطقه، کشورهای دیگر را به فکر بهره‌گیری و پیاده کردن تجربیات ایران کرده است.در این راستا، حضور روزهای اخیر سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان به همراه هیات عالی‌رتبه نظامی در تاجیکستان و اقدامات صورت‌گرفته در این سفر ،نشان‌دهنده اهمیت توانایی ایران برای کشورهای دور و نزدیک است؛ توانمندی ای که ایران در راستای افزایش صلح منطقه‌ای، همواره برای همکاری با کشورهای دیگر در این خصوص اعلام آمادگی کرده است. روز گذشته در راستای تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک دفاعی و نظامی بین ایران و تاجیکستان، کارخانه تولید پهپاد ابابیل۲ با همت و تلاش متخصصان صنایع دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با حضور سرلشکر باقری و «شیرعلی میرزا»، وزیر دفاع و جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه کشور تاجیکستان در دوشنبه، پایتخت این کشور افتتاح شد. این همکاری پس از اتمام تحریم‌های تسلیحاتی ایران، اهمیتی دوچندان دارد.

بازار سرمایه از مرز یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عبور کرد

صعود بورس

بازار سرمایه در روزهای صعودی خود توانست به رکوردهای جدیدی دست پیدا کند. روز سه‌شنبه ۲۷اردیبهشت شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از مرداد ۱۳۹۹ که از نقطه یک‌میلیون و ۶۰۰هزار واحد برگشت، دیروز با افزایش ۲۲هزار و ۲۳۹واحد روی عدد یک‌میلیون و ۶۰۶هزار واحدی ایستاد.

سرمقاله

جریان بی‌کیفیتی

«صبح‌نو» از پنجمین روز نمایشگاه کتاب در غرفه انتشارات شهید کاظمی گزارش می‌دهد

نشری که با داوودآبادی پا گرفت

مرضیه کیان / نمایشگاه کتاب در روزهایی که گذشت میزبان هزاران نفر از دوست‌داران حوزه کتاب و ادبیات بود. دراین میان هرچند که به دلیل گرانی کاغذ و پیرو آن کتاب و همچنین کاهش قدرت خرید مردم، فروش کتاب در نمایشگاه کاهش یافته و مخاطبان توان کمتری برای خرید داشتند اما بااین‌حال، نمایشگاه هنوز هم یک رویداد مهم فرهنگی در کشورمان است. انتشارات شهید کاظمی ازجمله انتشاراتی‌های فعال در حوزه مقاومت پایداری است که این فعالیت‌ها در روزهای نمایشگاه هم از تکاپو نیفتاده است. مهمان ویژه و هر روز این غرفه حمید داوودآبادی است که از صبح تا عصر با روی گشاده با مخاطبان گپ و گفت می‌کند. حمید خلیلی، مدیر انتشارات شهید کاظمی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از مهمان ویژه غرفه انتشارات شهیدکاظمی گفت: آقای داوودآبادی از دوستان و رزمندگان ماست. اما نکته اصلی که وجود دارد، این است که ما از ایشان خواهش کردیم که هر روز در غرفه حضور داشته باشند.

وزیرامورخارجه قطر با همتای آمریکایی خود تلفنی گفت‌وگو کرد

بالانس دوحه از تهران تا واشنگتن

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با «الخیرو»، تحلیلگر عراقی، بن‌بست سیاسی در عراق و تعویق در تشکیل کابینه را بررسی کرد

بن بست تشکیل دولت در عراق

روح الله فرقانی / گذار از بن‌بست سیاسی در بغداد گویا تمامی ندارد، بن‌بستی که از زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق و معرفی جریان صدر به‌عنوان فراکسیون اکثریت مجلس، هنوز ادامه دارد و این بیم می‌رود که عراق بار دیگر شاهد برگزاری انتخابات جدید پارلمانی باشد، چراکه زمان قانونی برای معرفی دولت ازسوی مجلس پس از گذشت هفت ماه، به اتمام رسیده است. تحولات سیاسی عراق هر چه بیشتر جلو می رود، شاهد شگفتانه‌های جدیدتر می شود، کما اینکه در روزهای اخیر جریان صدر پس از ناکامی در معرفی دولت اعلام کرد؛ به اپوزیسیون ملی تبدیل می‌شود. موضوعی «یاسر الخیرو»، فعال رسانه‌ای عراق بر آن تاکید کرد و به روزنامه «صبح‌نو»، گفت: وضعیت سیاسی به بن‌بست کامل رسیده و حتی چشم‌اندازی هم در عرصه سیاسی دیده نمی‌شود. به‌نوعی گفتمان‌ها و مذاکرات سیاسی قفل شده است. نه کاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق به‌عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی می‌شود، نه نوری المالکی که برخی فراکسیون‌ها بر آن تاکید دارند.

«صبح نو» راهکارهای مهار گردوغبار را بررسی کرده است

محاصره در گرد و غبار

فائزه مومنی / دیروز تهران بار دیگر آلوده‌ترین شهر جهان شد. به همین دلیل بامداد سه‌شنبه گذشته، کمیته اضطرار آلودگی هوا تصمیم به تعطیلی تمامی ادارات، دانشگاه‌ها و مدارس استان تهران در کلیه مقاطع تحصیلی گرفت، همچنین اعلام شد که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز به‌دلیل آلودگی هوا در روز سه‌شنبه تعطیل است؛ تصمیمی که در میان جامعه بسیار بحث‌برانگیز شده است، زیرا برخی معتقدند زمانی که شاخص کیفیت هوای تهران ۴۹۸ بود، پایتخت تعطیل نشد اما دیروز با شاخص۱۳۹ تهران تعطیل شد! البته زمان نگارش این گزارش شاخص کیفیت هوای تهران238 در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم برای همه افراد جامعه بود. گمانه‌زنی‌های هم درخصوص ادامه داشتن تعطیلی‌ها به‌دلیل آلودگی هوا وجود دارد. در هر صورت کارشناس‌های هواشناسی منشأ ریزگردهای اخیر را خارجی می‌دانند. دو روز گذشته، هوای کشور عراق هم دست‌کمی از تهران نداشت. براساس گزارش‌ها، منشأ این غبار را باید در کشورهای همجوار و به‌خصوص پروژه‌های سدسازی در منطقه بالادست میانرودان (حوضه آبریز علیای بین‌النهرین) در کشور ترکیه جست‌وجو کرد. ترکیه از حدود ۲۰سال پیش به‌دنبال احداث سد ایلیسو بر بالادست رودخانه دجله بود. از همان آغاز کار هم پیامدهای فاجعه‌بار ناشی از این پروژه آشکار شده بود تا جایی که پیمانکار انگلیسی این سد یعنی شرکت بالفوربیتی، پس از مطالعات اولیه و انتقادها از پیامدهای متعدد اجرای این پروژه رسما از آن کنار کشید. عملیات سد ایلیسو که حجم مخزن آن بسیار بزرگ‌تر از حجیم‌ترین مخزن سد در ایران یعنی کرخه است از سال ۲۰۰۶ رسما آغاز شد و اکنون تهدیدی برای محیط‌زیست منطقه ازجمله کشورهای پایین‌دست دجله یعنی عراق، سوریه و ایران به حساب می‌آید.

شماره‌های پیشین